‘که در آن مرکز،’: بازبینی نمایش های سنتی روسیه جوامع مسلمان

تاتار خانواده در یک پیک نیک (محل ناشناخته برای اولین بار نیمی از 1910s). عکس از Renat Bekkin را archive, با اجازه

مسلمانان حساب برای 10 درصد از جمعیت روسیه ساخت دین خود را دومین پشت کلیسای ارتدکس روسیه. آنها شده اند بخشی از تاریخ روسیه برای قرن ها و ساکن کل فدراسیون روسیه: از سیبری به شمال قفقاز در شهرهای بزرگ مانند مسکو و سنت پترزبورگ.

بزرگترین گروه قومی صداقت اسلام هستند تاتارها که همچنین برای اولین بار اقلیت های قومی در روسیه با بیش از 5 میلیون عضوخود را با زبان ترکی و اداری خود در قلمرو فدراسیون روسیه در جمهوری تاتارستان.

تاتار ، عکس از Renat Bekkin خانواده بایگانی (Saint-Petersburg, 1917). با اجازه

تاتارها بازی یک نقش خاص در استعمار گسترش روسیه تزاری به عنوان واسطه بین قومی روس و استعمار ملل از سیبری و آسیای مرکزی که اغلب مشترک نزدیک مذهبی و زبانی روابط با آنها. آنها عمل به عنوان مبلغان مترجمان و بعد از آن به عنوان اصلاح طلبان اسلام در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20. آنها اغلب به عنوان Jadids – روشنفکران و نویسندگان و متفکران که به پیشنهاد جدید و مدرن با نام تجاری از اسلام با الهام از سیاسی و اجتماعی و اصلاحات دیده می شود در امپراتوری عثمانی و غرب اروپا است.

اما این روایت از مرد مسلمان روشنفکران صرفا هدایت نوسازی است که تحت سلطه گرفته تا اخیرا به طور فزاینده ای به چالش کشیده شده توسط محققان.

Global Voices به صحبت کرد دانیل راس که به تدریس در دانشگاه نظربایف در نورسلطان قزاقستان و در حال حاضر استادیار و تاریخ اسلام در دانشگاه ایالتی یوتا.

او در آخرین کتاب تاتار Empire: کازان مسلمانان و ساخت امپراطوری روسیه او آشکارا چالش های این اسطوره و پیشنهاد دیگری خواندن.

مصاحبه ویرایش شد برای اختصار.

Filip Noubel: غالب روایت در دانشگاه ها هر دو پس از فروپاشی شوروی و غرب این است که مدرنیته اتفاق افتاده در جوامع مسلمان در امپراتوری تزاری تنها با ورود Jadids — نر اصلاح طلبان اسلام و جامعه است. در آخرین کتاب خود شما چالش این روایت است. شما می توانید توضیح دهید ؟

دانیل راس: یکی از اهداف اصلی من کتاب را مطالعه اسلام و اصلاحات اسلامی در روسیه ولگا-اورال در منطقه تا تاریخ با گرایش های اخیر در پژوهش های تاریخی در دیگر نقاط جهان. این به این معنی در حال حرکت به دور از یک مدل از مدرنیته به عنوان چیزی وارد شده و یا معرفی شده از یک جامعه به دیگری و در عوض مشاهده 1600s-1910s به عنوان یک دوره که در آن مجموعه ای از تغییرات و جهانی شدن تجارت و سیاست تمرکز قدرت دولتی افزایش نرخ سواد, دموکراسی, دین—unfolded در جوامع در سراسر جهان است. ولگا-اورال منطقه مرتبط به بزرگتر و جهانی شبکه از طریق حکومت امپراتوری روسیه, اسلام و اروپایی و آسیایی و تجارت بود تا آنجا شکل این روند شدند بریتانیا و فرانسه با پیش بینی احتیاطی که ولگا-اورال منطقه یک مستعمره فضایی به جای امپریالیستی مرکز. در این چارچوب این Jadids دیگر می تواند دیده می شود به عنوان واردکنندگان از مدرنیته. بلکه Jadidism به نظر می رسد به عنوان یکی از بسیاری از واکنش های محلی به بالا استعمار عمودی یکپارچه تولید انبوه و احیای مذهبی در سراسر جهان در 1880s-1910s. این Jadids شد در گفت و گو با معاصران خود را خارج از جوامع قومی اما آنها هم تا حد زیادی مدیون نسل های قبلی خود مردم که تا به حال در پاسخ به جهانی رانده تغییرات خود را در روز است. در کتاب من, من می خواستم برای انتقال یک تصور ولگا-اورال منطقه به عنوان یک به طور مستمر و پویا جای به جای به عنوان یک سرزمین و فرهنگ است که در جای خود یخ زد در 1552 و ناگهان بیدار در 1860s.

تاتار ، عکس Renat Bekkin خانواده بایگانی (سنت پترزبورگ اواسط 1910s). با اجازه

FN: شما همچنین نقطه در تحقیقات خود که ساختمان از تزاری و سپس اتحاد جماهیر شوروی و امپراتوری بود نه انحصار قومی روس ها — آن را شامل گروه های دیگر مانند تاتارها آلمانی ها یهودیان گرجی و دیگران. چرا این جنبه به ندرت ذکر شده در تاریخ استعماری از این دو امپراتوری?

دکتر: علمی مطالعه تاریخ به عنوان ما امروز می شناسیم به وجود آمد و در چارچوب قرن نوزدهم ناسیونالیسم و استعمار. در این زمینه سابقه نوشتن در خدمت دو هدف است: به بیان منسجم وحدت گذشته به صورت مدرن دولت-ملت و به توجیه سیاسی تسلط برخی از مردم بیش از دیگران است. مورخان کار کرده اند و از دهه 1960 به ساختارشکنی این ملی و استعماری روایات, اما در مورد, چنین کاری دشوار است برای چند دلیل.

برای اولین بار وجود دارد این سوال از نصب و راه اندازی یک روایت منسجم. گفتن تاریخ روسیه به عنوان یک داستان همانند شاهزادگان تزار و رهبران حزب کمونیست نسبتا متمرکز و خطی. اما چگونه می توان بگویید منسجم داستان فوتی و فوری از بیش از یک صد قومی اعترافی گروه گسترش بیش از هزاران مایل مربع? که در آن مرکز ،

دوم روسیه و اتحاد جماهیر شوروی فکری رویکرد به آن غیر روسی, غیر ارتدوکس مردم بود به محل آنها را در فضاهای تعیین شده (ملیت, اتحادیه جمهوری و غیره.) و محدود به بحث از فرهنگ و تاریخ به کسانی که در فضاهای. Ethnographers منطقه ای کارشناسان و مورخان اتحادیه و جمهوری خودمختار می تواند انتخاب کنید به نوشتن در مورد خاص قومی و اعترافی گروه اما کمی که نوشتن گنجانده شد در کل تاریخ روسیه و اتحاد جماهیر شوروی. این همان ساختار اتحاد جماهیر شوروی ملی فضاها و دسته ها بود و تکرار و تقویت شده در جنگ سرد دوران غربی کمک هزینه تحصیلی.

در 1990s مورخان شروع به دنبال تحقیقاتی که برچیده و یا فراتر ملی و منطقه ای دسته بندی که در اطراف جنگ سرد دوران مطالعات تاریخی بوده و سازمان یافته اما این تحول است که هنوز هم در حال پیشرفت است و این است که هنوز به خوبی نشان داده شده در کتاب های درسی و دیگر عمومی ادبیات است که درخواست تجدید نظر به غیر متخصصان و دانشجویانی که وارد رشته تاریخ روسیه. بنابراین ادغام غیر روسی منابع و تاریخ به جریان اصلی تاریخ روسیه و تمرکززدایی یا provincializing قومی تاریخ روسیه همچنان به عنوان یک فرایند آهسته.

صفحه از تاتار-زبان کرونیکل “فصل tarikh dastanninda (1740s) تولید شده در 1740s برگزار شد و در بخش نسخه های خطی و کتاب های کمیاب در دانشگاه فدرال کازان کتابخانه در کازان تاتارستان. عکس های ارائه شده توسط دانیل راس با اجازه

FN: آنچه که مسکو در حال حاضر گفتمان در مورد نقش و حضور مسلمانان — هر دو بومی و مهاجر در روسیه ؟

دکتر: پس از پوتین به قدرت رسید مسکو تبدیل شده است به طور فزاینده ای به ethnonationalism به عنوان یک وحدت ایدئولوژی. در قومی متنوع تاتارستان اخیر سیاست های تحکیم و ساده فرهنگی و موسسات آموزشی باید به مبلغ کاهش منابع است که حفظ جمهوری های غیر روسی زبان ها و فرهنگ ها است. مسکو و بلاغت و سیاست های ازبکی تاجیکی قرقیزستان و آذربایجان مهاجران ارسال این پیام است که: (1) این مسلمانان هستند و نه می خواستم در روسیه وجود خود را در حال حاضر ضروری نقش مهمی در اقتصاد روسیه; و (2) آسیای مرکزی و قفقاز مسلمانان’ فرهنگ بیگانه و ناسازگار با روسیه غالب فرهنگ با وجود تجربه مشترک از هفتاد سال از حکومت اتحاد جماهیر شوروی. داده فعلی مسکو در موضع بومی و مهاجر مسلمان و مردم و فرهنگ آن را به نظر می رسد نسبتا روشن است که آنها آماده هستند در این زمان به رسمیت شناختن سهم غیر اسلاو غیر ارتدوکس مردم به روسیه گذشته و یا به پیشنهاد یک چشم انداز از آینده است که عبارتند از مسلمانان به عنوان اعضای کامل در جامعه روسیه است.

دستیار پروفسور دانیل راس. عکس اندرو مک آلیستر با اجازه از بخش تاریخ از دانشگاه ایالتی یوتا

FN: آیا نوار نقاله مدرنیته امروز در جوامع مسلمان روسیه ؟

دکتر: من نمی دانم که “نوار نقاله مدرنیته” است که یک مدت مفید برای بحث در مورد اسلام در روسیه امروز است. بر خلاف در 1880s-1920 عمده گفتمان اسلام امروز نه در مورد چگونه برای انطباق با ایمان اسلامی, قانون و فرهنگ به جهان مدرن اما نه در مورد کسی که صحبت می کند برای مسلمانان که اسلام درست و مشروع آنچه مناسب زبان برای انتقال دانش اسلامی هستند و چه موقعیت اسلام در روسیه باید در حال حاضر و در آینده است. چهره اسلام معاصر در روسیه عبارتند از: در طول تاریخ اسلام مردم را به عنوان به خوبی به عنوان قومی اخیر روسیه تبدیل سلفی و همچنین پیروان مختلف کلاسیک اسلامی قانونی مدارس و محلی و ملی مسلمان سنتهای فکری و همچنین بین المللی و فراملی روند. این تعدد صداها و نظرات آشنایی پویایی به روسیه جوامع مسلمان.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.nettny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>