یک کولاژ از پرتره از شهروندان ایرانی به قتل رسیده توسط دولت است. منبع: https://iranintl.com/

مقیاس قطع اینترنت آغاز شده است که در ایران در نیمه شب در تاریخ 15 نوامبر سال 2019 مشخص تاریک فصل در تاریخ این کشور سانسور و سرکوب خونین. خاموش شدن در زمان و مکان در طول قیام برانگیخت دولت در اعلام افزایش قیمت بنزین و که در نتیجه کشتن به عنوان بسیاری از 1500 نفر از معترضان.

اینترنت خاموش بود به معنای توقف گسترش اطلاعات به عنوان تظاهرات در چندین شهر بسیار به طور خاص در آمار و ارقام مانند رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای و حسن روحانی رئیس جمهور. در ابتدا تنها یک اختلال در بخشی از مقامات و سپس قطع دسترسی کامل به مدت چهار روز ترک ایرانی ها بدون اتصال به اینترنت و یک هفته قبل از بازگرداندن دسترسی داشته باشید.

بعد در دسامبر خدمات اینترنت مختل شد دوباره جلوتر از بیشتر برنامه ریزی تظاهرات ضد دولتی

پس از این اعتراضات فروکش مقامات همچنان به اعمال کنترل خود را بر روی اینترنت است و هیچ نشانه ای که می خواهد خود را شل معاون-مانند گرفتن اطلاعات آنلاین کنترل هر زمان به زودی.

برای درک اینکه چگونه حقوق بشر و فعالان فضای مجازی در مقابله با این چالش ها Global Voices به فارسی مصاحبه آزاده Pourzadd پیشرو حقوق بشر محقق و مدیر Siamak Pourzand Foundation و مهدی يحيی نژاد پیشرو مدافع آزادی اینترنت که شرکت تاسیس سازمان NetFreedom. يحيی نژاد نیز شرکت تاسیس Balatarin, یک فارسی زبان سیاسی و اجتماعی لینک های وب سایت و راه اندازی Toosheh پروژه یک روش برای جریان داده ها فایل ها را به ایران از طریق ماهواره.

Global Voices به فارسی: چگونه گروه های حقوق بشر و مدافعان یادگیری در مورد ادامه سرکوب در ماه نوامبر هنگامی که جمهوری اسلامی تعطیل اینترنت ؟

آزاده پورزند: ایران یک پناهگاه برای جریان آزاد اطلاعات قبل از نوامبر سال 2019. با توجه به در حال انجام اعمال محدودیت بر آزادی اینترنت در ایران و همچنین به عنوان به طور کلی نظارت از شهروندان و حامیان حقوق بشر, حقوق بشر, سازمان های خارج از ایران به مدت طولانی توسعه مکانیسم امن حالت از اسناد حقوق بشر با استفاده از محدود اینترنت در دسترس از طریق تکنیک های دور زدن. گفت: وقتی که اینترنت مسدود شده بود در ماه نوامبر حتی چنین محدود تماس با ما امکان پذیر نخواهد بود. به عنوان یک نتیجه, بسیاری از سازمان های حقوق بشر دریافت کرد این فیلم و سایر مستندات مربوط به اطلاعات با یک تاخیر چند روز و آنها بلافاصله شروع به عطف به ماسبق گزارش. همچنین در مصوبات فارسی رسانه ها نقش مهمی در انتشار گسترده از فیلم های دریافت شده از ایران و بسیاری از آنها تبدیل به منبع اطلاعات به صورت های مختلف اسناد حقوق بشر شدند. همچنین چند سازمان تنظیم شماره تلفن است که کسانی که در کشور می تواند اگر آنها می خواستند برای گزارش هر چیزی خود به خود آزاد خواهد شد.

GV: تا چه حد بود که ایران در تلاش برای جلوگیری این کشور از اینترنت در طول جنبش اعتراضی در ماه نوامبر موفق ؟

مهدی يحيی نژاد: آنها موفق به قطع ارتباط ایرانیان از جهان خارج است. وجود دارد تعداد کمی از مردم که تا به حال دسترسی از طریق کسب و کار خود را سرور و یا از طریق برخی از وزارتخانه ها اما اکثریت مردم مانده بودند بدون دسترسی به اینترنت است. این کمک رژیم برای سرپوش گذاشتن بر قتل عام معترضین. صدها نفر از تظاهرکنندگان کشته شدند در یک ماده از سه روز و بیشتر از جهان آگاه بود از آنچه که اتفاق افتاده است. میزان قتل آشکار شد پس از اینترنت تاسیس شد.

GV: چگونه می توانم به شما رای دادن عملکرد ایران “اینترانت” (دولت ایران هم آن را به نام “ملی اینترنت” و یا حتی “اینترنت حلال” از زمان به زمان) در طول دوره زمانی که کشور محروم از دسترسی به اینترنت ؟

من: دولت ایران به شدت سرمایه گذاری برای بیش از یک دهه در توسعه ملی اینترنت سیستم است که می تواند بدون اتصال به جهان خارج. در عمل بسیاری از خدمات را شکست. وجود دارد گزارش ها از بیمارستان ها قادر به پردازش بيماران پرداخت و مردم قادر به پرداخت صورت حساب خود را آنلاین. همچنین اکثر ایرانیان با استفاده از برنامه های پیام رسانی مبتنی بر خارج از ایران مانند WhatsApp, Telegram و Facebook Messenger. دولت ایران در تلاش برای استفاده از این فرصت برای فشار به برنامه های پیام رسانی مستقر در ایران است. مردم استقبال نمی این حرکت و نمی سوئیچ با استفاده از این نرم افزار در ایران مستقر نمی شوند چون به آنها اعتماد.

پورزند: من یک آزادی اینترنت ، اما به عنوان یک جامعه مدنی و مدافع حقوق بشر انجام تحقیقات بر روی ابزار در دسترس برای حمایت از من استنباط است که “اینترنت حلال” به عنوان یک ابزار کنترل به عنوان بسیاری از ایران-طراحی و توسعه وب سایت ها و برنامه های جمع آوری اطلاعات برای استفاده از این جمهوری اسلامی ایران است. در حالی که آن را ممکن است برخی از استفاده به صورت کاملا غیر سیاسی با استفاده از آن مخالف خدمت به عنوان یک بسیج ابزاری است که متصل شهروندان در برابر تحولات سیاسی و یا یک پلت فرم برای آنها به ابراز نارضایتی.

GV: آنچه می تواند انجام شود برای غلبه بر افزایش کنترل اینترنت توسط دولت ایران?

پورزند: ما باید به طور مستمر حمایت های چند جانبه و سازوکارهای سازمان ملل متحد برای افزایش فشار بر جمهوري اسلامي ايران در مورد آن نقض آزادی بیان و آزادی اینترنت است. اما ما نیز باید به طرح راه های جایگزین ایمن ماندن در تماس در مواقع بحران است. مثلا از نظر اشاعه اطلاعات رادیو شد مهم در طول ماه نوامبر شد. در حالی که در ادامه به استفاده از تکنولوژی های موجود با خیال راحت و مسئولانه با هدف حمایت ما باید همچنین شامل پایین ابزار تکنولوژی به عنوان ابزار برای کاهش موارد نقض حقوق بشر اسناد و وکالت در زمان بحران را به کشتار معترضان و دیگران سخت تر است به غیر ممکن است برای جمهوری اسلامی ایران است. ما باید برای پیدا کردن راه خود را اجازه می دهد آنها را به دور با تیراندازی مردم به عنوان آنها آرزو بازداشت آنها و شکنجه آنها و تماس با آنها را شورشیان و یا عوامل دشمن متحده است.

يحيی نژاد: ما نیاز به تحقیقات بیشتر و توسعه فن آوری است که می تواند در یک اینترانت یا آفلاین محیط زیست است. ایجاد اتصال در حالی که اینترنت زیرساخت های پایین به چالش کشیدن مشکل است و نیاز به منابع قابل توجه و استعداد. در همان زمان ما نیاز به افزایش هزینه اینترنت خاموش شدن ناگهانی برای دولت با محکومیت آنها در سطح بین المللی. همچنین در تکنولوژی, جامعه, بازیگران در این اینترنت خاموش شدن ناگهانی نیاز به جدا شده و دریافت دعوت نامه برای کنفرانس و یا سیستم عامل های مانند بین المللی اتحادیه ارتباطات راه دور (ITU). دولت آمریکا به درستی قرار داده و تحریم های هدفمند در ایران فناوری اطلاعات و ارتباطات وزیر بود که کلام در اینترنت shutdown در ماه نوامبر.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de