تونس یک دروغ مشکل اما (بیشتر) جرم گفتار نمی خواهد آن را حل کند

یک روزنامه نگار و تصویربردار گزارش از یک مرکز رای گیری در روز انتخابات در 13 اکتبر 2019. در طول سال گذشته انتخابات رسانه های اجتماعی خدشه دار شد با دروغ. عکس ISIE تونس کمیسیون انتخابات [مالکیت عمومی].

پس از اعتراض از گروه های حقوق بشر و شهروندان یک لایحه جنجالی که به دنبال به جرم گسترش “نادرست” و “مشکوک” خبر آنلاین در تونس خارج شده است.

این لایحه آغاز شده توسط عضو پارلمان (MP) Mabrouk Korchid از Tahya Tounes حزب (عضو فعلی ائتلاف حاکم) و تایید شده توسط 46 دیگر نمایندگان مجلس در زمان بسیاری از تونسی ها با تعجب به این کشور است که در مستند به دلیل COVID-19 بیماری همه گیر.

این پیشنهاد اصلاحات مربوط به مقالات 245 و 247 از تونس قانون مجازات اسلامی به “جلوگیری از حملات در شهرت و خراب دموکراتیک محیط زیست” با استناد به آلمان و فرانسه به عنوان نمونه از دموکراسی است که وضع قانون در برابر “خبر جعلی.”

اما زبان در این لایحه است گسترده و مبهم خواهد بود و نقض قانون اساسی و تضمین آزادی بیان و حقوق بشر بین المللی استاندارد. ماده 31 تونس قانون اساسی تضمین آزادی عقیده, فکر, آزادی بیان و رسانه ها و نشریه آزادی و ممنوعیت هر گونه قبل از سانسور در این آزادی در حالی که ماده 32 تضمین دسترسی به دسترسی به اطلاعات و شبکه های ارتباطی. تونس نیز یک دولت طرف این میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میثاق بین المللی حقوق مدنی).

این لایحه پیشنهاد یک زندان حکم دو سال زندان و جریمه بین 10,000 20,000 تونس دینار (حدود 3500 دلار به دلار 7 ، 000 دلار ایالات متحده) در برابر “کاربران از شبکه های ارتباطی و سیستم عامل رسانه های اجتماعی” به اتهام افشای “هر نادرست و یا سوال برانگیز سخنرانی…که ممکن است توهین به افراد و گروه ها یا موسسات.”

کسانی که در نقض این ماده در طول دوره انتخابات یا در شش ماه قبل از انتخابات می تواند خطر دو جمله. مجازات نیز ممکن است دو برابر برای کاربران پخش این مطالب در حالی که پنهان کردن هویت خود است.

علاوه بر این اصلاحات پیشنهادی را به دادستان عمومی و قدرت های گسترده ای به “نظارت الکترونیکی جرایم و کشف آن ارتکاب آنها.” در انتخابات دوره دادستان مورد نیاز است به “لازم است اقدامات پیشگیرانه” برای جلوگیری از انتشار محتوای چنین است.

این لایحه به تاریخ مارس 12, 2020 شد و فرستاده شده به مجلس در مارس 29. طرفداران خود درخواست آن را به مرور به فوریت تحت این بهانه که این کشور در انتخابات منطقه ای در حال برنامه ریزی برای 2021. اما به محض این لایحه اعلام شد به حامیان خود دریافت واکنش از گروه های حقوق بشر و شهروندان عصبانی آنلاین.

یک روز پس از ارسال این لایحه را آغازگر Korchid, اعلام کرد که او را برداشت لایحه “در حال حاضر” با توجه به سلامت فعلی شرایطی است. چند تن دیگر از نمایندگان مجلس نیز گفت که آنها برداشت خود را امضا. دیگران مانند مستقل MP صفی گفت: ادعا کرد که آنها تایید شده و نسخه دیگری از این لایحه از یکی که در نهایت فرستاده شده.

مقابله با دروغ ‘بدون تعصب به آزادی بیان

بدون شک وجود دارد که تونس یک اشتباه و دروغ مشکل درست مثل هر جای دیگری در جهان است. نگرانی هایی در مورد تاثیر این مطالب بر روند انتخابات و دموکراسی شکننده به ميدان آمد در طول سال گذشته ریاست جمهوری و پارلمانی. در طول دوره انتخابات رسانه های اجتماعی بود مملو سیاسی با شایعات و اخبار نادرست — به خصوص در Facebook.

این انتخابات ممکن است به پایان رسیده است اما شایعات را ادامه داد و به گسترش به عنوان کشور دعوا گسترش COVID-19 است که در حال حاضر آلوده 628 کشته و 24 نفر به عنوان از آوریل 7. این باعث شده است تا وزارت بهداشت به انتشار یک بیانیه در مارس 29, که در آن هشدار داده که این امر اقدام قانونی علیه کسانی که “گسترش شایعات و اطلاعات گمراه کننده برای محافظت از سلامت عمومی است.”

اما در حالی که مقابله با دروغ است یک هدف مشروع بیشتر جرم مسالمت آمیز بیان را تا حد زیادی محدود کردن کاربران به حقوق آزادانه و مسالمت آمیز بیان نظرات خود و دسترسی به اطلاعات و به عنوان یک نتیجه تهدید تونس دموکراتیک پیشرفت به دست آمده در چند سال گذشته پس از سرنگونی بن علی رژیم در سال 2011.

در بیانیه منتشر شده در تاریخ 30 مارس 24 سازمان های جامعه مدنی, حقوق بشر و آزادی مطبوعات گروه از جمله تونس لیگ حقوق بشر (LTDH) اتحادیه عمومی کارگران تونس, تونس, انجمن دفاع از آزادیهای فردی و ملی سندیکای روزنامه نگاران تونس (SNJT) آنها هشدار داد:

ولئن كان التصدي للأخبار الزائفة أمرا مشروعا، إلا أنه لا يجب أن يتحول به مطية لضرب الفصلين 31 و32 من الدستور التونسي عبر استعمال عبارات فضفاضة كالتي وردت في المقترح

در حالی که مقابله با اخبار جعلی مشروع است باید آن را تبدیل به بهانه ای برای نقض مقالات 31 و 32 از تونس قانون اساسی با استفاده از عبارات مبهم مانند آنهایی که به نظر می رسد در این لایحه است.

از سوی دیگر این کشور مستقل پخش تنظیم کننده (HAICA), به نام برای یک رویکرد چند ذینفعان به آدرس اشتباه و دروغ:

موضوع الأخبار الزائفة يجب أن يطرح في إطار حوار واسع يجمع كافة المتدخلين من مختصين وهياكل مهنية ومؤسسات إعلامية ومكونات مجتمع مدني لإيجاد الحلول الكفيلة بالتصدي لهذه الظاهرة دون المساس من جوهر الحق في حرية التعبير في تناسق تام مع مقتضيات الفصل 49 من الدستور التونسي

موضوع خبر جعلی باید در چارچوب گسترده و گو است که به ارمغان می آورد با هم همه ذینفعان از کارشناسان حرفه ای سازه های رسانه نهادها و جامعه مدنی برای پیدا کردن راه حل برای مقابله با این پدیده بدون تعصب به ذات حق آزادی بیان در هماهنگی کامل با الزامات ماده 49 از قانون اساسی تونس.

ماده 49 آمده است که اعمال محدودیت بر حقوق و آزادی های تضمین شده در قانون اساسی “تنها می تواند در جای خود قرار داده به دلایل لازم برای مدنی و دولت دموکراتیک” و محدودیت ها از جمله محدودیت به دلایل قانونی مانند حفاظت از حقوق دیگران و الزامات نظم عمومی یا بهداشت عمومی و غیره, “ارائه شده وجود تناسب بین این محدودیت ها و این هدف دنبال می شود.”

این تلاش های اخیر برای محدود کردن تونسی’ حقوق مربوط به آزادی بیان و اطلاعات آنلاین بوده است کوتاه زندگی می کردند. اما این حقوق همچنان در معرض خطر است. پس از همه Korchid گفت که او به خروج این لایحه “در حال حاضر” است و او باقی مانده است “متقاعد شده” که آن را تهدید نمی کند آزادی. بنابراین ممکن است که قانونگذاران تلاش خواهد کرد به ارسال دوباره آن و یا نسخه های مختلف در آینده است.

علاوه بر این در حالی که تونس ساخته شده است ستوده پیشرفت وقتی که می آید به حقوق بشر از سال 2011 قوانین مختلفی است که شامل محدودیت برای آزادی بیان است که نقض استانداردهای بین المللی باقی می ماند در این کتاب است.

ماده 86 از مخابرات کد تصریح می کند که هر کسی به جرم “آسیب رساندن به دیگران و یا اخلال در زندگی خود را از طریق شبکه های ارتباطی” ممکن است به دو سال در زندان است. قانون مجازات بندهایی که criminalise افترا و گسترش مطالب “موجب آسیب به نظم عمومی یا اخلاق خوب.”

به جای بیشتر جرم مسالمت آمیز بیان تونس مجلس باید به جای کار برای اصلاح و لغو محدودیت مذکور. تنها اقداماتی که تقویت دولت شفافیت و ساخت شهروند اعتماد در آن موسسات و مناسب محیط زیست برای رسانه ها و مطبوعات آزادی — می تواند به مقابله با دروغ و بدون آسیب رساندن به حقوق اساسی و آزادی.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>