پلاک از مولدووا دادگاه عالی عدالت در Chișinău. عکس Agora.Md. با اجازه استفاده می شود.

این مقاله ممکن است از طریق همکاری با انتقال یک پراگ مبتنی بر چاپ و نشر و رسانه های آموزشی سازمان

ماه گذشته مولداوی دولت اعلام کرد: “رایزنی های گسترده ای” در پیش نویس جدید استراتژی برای عدالت اصلاحات. کابینه نخست وزیر یون Chicu که در زمان کار در ماه نوامبر گذشته به نام همه ذینفعان به خود را درگیر در بحث شدید در مورد این مسئله در مولداوی جامعه است. فصل دیگری آغاز می شود در این کشور ابدی اما هنوز برآورده نشده به وعده راه اندازی یک واقعا شفاف و حرفه ای و پاسخگو عدالت بخش.

هر مولداوی سیاستمدار است که به قدرت در 10 سال گذشته اعلام کرده است یک قوه قضائیه مستقل اولویت خود را. برای مثال در سال 2011 این کشور درگیر در بلند پروازانه و پیچیده بسته اصلاحات با هدف اصلاح کل سیستم قضایی در یک بار. توافق شد در ابتدا رسیده به امن حداقل €60 میلیون خارجی حمایت مالی به امید راه اندازی یک شادابی و پاسخگو در قوه قضاییه تا پایان سال 2017.

تقریبا 10 سال بعد از آن که طرح تولید نامشخص نتایج. و یا “فقط یک پوسته خالی” به عنوان یک 2019 گزارش از کمیسیون بین المللی حقوقدانان آن قرار داده است. بومی فساد سیاسی کنترل انتخابی و عدالت و عدم قضایی صداقت و فقیر اجرای قانون باید همه تبدیل به بخشی از این تصویر تلخ در طول راه به لطف افزایش مداوم در گروه سالارانه حکومت. اعتماد عمومی به سیستم قضایی به طور مداوم کاهش انداختن به نصف در طول 16 سال گذشته. با توجه به افکار عمومی فشار سنج تا پایان 2019 65 درصد از مولداوی جمعیت نیست اعتماد به قوه قضاییه است.

زمانی که مقامات اتحادیه اروپا اعلام کرد که آنها انجماد آخرین tranche از بودجه برای اصلاحات (به ارزش €28 میلیون نفر) در ماه اکتبر سال 2017 آنها اعلام کرد که “مولداوی مقامات ثابت نشده کافی اراده است.”

دلایلی وجود دارد که چرا مولداوی سیاستمداران را به وعده های آنها یا نمی توانند یا نمی قصد داریم به نگه داشتن. اصلاحات قضایی محبوب است: یک فرصت خوب را به نفع خود رای و یا به تضعیف مخالفان سوابق. “عدالت بسیار مناسب موضوع بسیار آسان تر برای دستکاری از تعهدات برای اقتصاد, به عنوان مثال. به یک اقدام بزرگ سیاسی را تعیین کرده است عدالت در اینجا… این مورد نیست که در آن حکومت قانون است برای اولین بار تعیین می شود در تئوری و پس از آن را به عمل قرار داده اما راه دیگری در اطراف” توضیح می دهد که Dionis Cenusa یک مولداوی تحلیلگر سیاسی و پژوهشگر در موسسه مطالعات سیاسی در Justus-Liebig در دانشگاه گیسن آلمان.

چه امید وجود دارد که Chicu برنامه به پایان خواهد رسید تا هر گونه متفاوت است ؟

یک پنجره از فرصت

اصلاح طلب دولت از Maia Sandu بود بدون استثنا برای این روند. Sandu دولت گرفت و در اواسط ماه ژوئن سال گذشته پس از برکناری حاکم حزب دموکرات مولداوی (PDM) و رهبر آن oligarch ولادیمیر Plahotniuc و تشکیل یک “ضد سالارانه” ائتلاف با حزب سوسیالیست (PSRM), رسمی, رهبری, رئیس جمهور ایگور Dodon. “ما همه به دام افتاده در یک دور باطل با فقدان عدالت و اگر ما را حل و فصل نیست این ما هیچ شانس” گفت: Sandu به زودی پس از تبدیل شدن به نخست وزیر. “2019 بسیار مهم بود که آن را به عنوان ارائه یک پنجره از فرصت زمانی که قدرت دولتی بود و کمی رقیق شده با توجه به این واقعیت است که Plahotniuc و PDM نفوذ بر سیستم عدالت بود پژمرده برای یک دوره کوتاه از زمان و دیگر هیچ سیاستمدار یا حزب بود و در عین حال کردم کنترل کامل بر آن است. برای اولین بار در چند سال مولداوی جامعه شاهد تنوع صداهایی که از سیستم عدالت” به یاد Nadejda Hriptievschi سر از عدالت و حقوق بشر برنامه در منابع حقوقی مرکز در Chișinău.

پس از تأسیس مجموعه مشکلات به زودی به وجود آمد. انتصاب جدید مستقل دادستان کل شد و نقطه sticking برای ناپایدار ائتلاف بین Sandu اروپا طرفدار اکنون بلوک و Dodon طرفدار روسیه در PSRM. مسابقه برای قبل از انتخاب نامزدها برای رئیس دادستانی راه اندازی شده توسط وزارت دادگستری لغو شد توسط Sandu دولت در ماه نوامبر سال 2019 پس از آن منعقد شد که نتایج “defrauded عضو کمیسیون تعیین شده توسط سوسیالیست” که گفته دستکمگرفتهشده بهترین و مبالغه ضعیف ترین نامزدها به دلایل سیاسی. “این مسابقه ثابت کرد که برای حزب سوسیالیست و آن بالفعل رهبر ایگور Dodon واقعا قوه قضائیه مستقل از جمله انتصاب مستقل دادستان کل است که برجسته خطر می گوید:” وکیل Ștefan Gligorبود که یکی از نامزدها در مسابقه.

مدت کوتاهی پس از لغو مسابقه, دولت به تصویب یک قانون است که قدرت نخست وزیر Sandu برای انتخاب بهترین نامزد خودش و پیشنهاد آنها را برای یک قرار ملاقات نهایی با مولدووا شورا از دادستان. “ما ایستاده بود شرکت در موقعیت دادستان کل چون روشن بود که بدون واقعا مستقل و قدرتمند دادستانی ما نمی تواند اصلاحات در قوه قضائیه. جنایی فایل هایی که تا پایان بر قضات’ میز آمده از دادستان و از آنجا که دادستان انجام داده اند کار خود را تا کنون تقلب در بانکداری بخش ‘مولداوی ماشین لباسشویی و بسیاری از طرح های دیگر ساخته شده بودند ممکن است. وجود دارد که در آن مواضع دولت باید مسئولیت را به عنوان شهروندان تقاضا اصلاحات و نتایج. اصلاحات قضایی شد عنصر کلیدی که اکنون به حال در معرض خطر به قدرت رسیدن و اگر اصلاحات نمی تواند انجام شده است و سپس آن را از دیگر بوده است که ارزش باقی مانده [در قدرت]” توضیح می دهد که Olesea Stamate وزیر پیشین دادگستری در Sandu کابینه.

پس از سخت اتهامات معامله شد بین اعضای اکنون بلوک و سوسیالیست دومی حمایت PDM اعضای پارلمان موفق به اخراج Sandu دولت در ماه نوامبر سال 2019. “از منظر سیاسی این تصمیم درست است. فرض مسئولیت در معرض PSRM و ایگور Dodon کشف باطل خود را اعلام کرد قصد ترویج حاکمیت قانون و deoligarchisation از دولت” می افزاید: Gligor.

آشنا چالش

با دولت سرنگون و یک جدید منصوب و به زودی پس از, وزیر جدید دادگستری Fadei Nagacevschi به رسمیت شناخته شده نتایج مورد مناقشه مسابقه. Alexandr Stoianoglo یک معاون سابق و معاون رئیس جمهور از مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از PDM شد مولداوی جدید دادستان کل در نوامبر 29. Stoianoglo چپ سیاست در سال 2014 و ادعا می کند که از لحظه ای که او هرگز عضو یک حزب سیاسی. Nagacevschi خود را استفاده می شود به این وکیل برای PSRM و قبل از ورود در وزارت دادگستری برگزار شد به مقام مشاور رئیس مجلس سوسیالیستی سیاستمدار Zinaida Greceanîi. با این وجود دولت که تحت آن هر دو مردان خدمت اعلام کرده است خود را به “تکنوکرات” و رهبر آن Chicu یک مشاور سابق رئیس جمهور ایگور Dodon.

تحت سوسیالیست اصلاحات قضایی گرفته شده قالب جدید سه سال استراتژی “برای تضمین استقلال و تمامیت دادگستری بخش است.” کارشناسان که تجزیه و تحلیل این سند می گویند آن است که از پاسخ جامع به این بخش بسیاری از چالش است. “وجود دارد هیچ کلمه ای در مورد دولت ضبط و نقش دستگاه قضایی در این رابطه; هیچ کلمه ای در مورد عدالت گزینشی و مسائل جدی مربوط به فساد و یکپارچگی در میان بازیکنان اصلی از سیستم بدون اشاره به مشکلات مانند بسته جلسات دادگاه انتخابی anonymisation از دادگاه قضاوت کیفیت آموزش قضات و حرفه ای دیگر عدم صلاحیت دادگاه پرسنل و…. آن را شامل نمی شود یک بیانیه روشن از مشکل و نه مقابله با عامل انسانی است که مشکل اصلی در سیستم عدالت. اگر شما نمی دانیم این مشکلات شما واقعا نمی تواند آنها را حل کند” استدلال می کند Hriptievschi.

پیش نویس استراتژی فرستاده شد به شورای اروپا در ژانویه 3, همراه با یک پروژه پیشنهاد برای ارزیابی قضات — یک کلید ساز که فیلتر قضات دادگاه برای رد کسانی که شناخته شده است به فاسد و فاقد اعتبار است. پیش نویس پیشنهاد شد و بلافاصله مورد انتقاد اعضای اپوزیسیون. “با توجه به پیش نویس قانون که به تازگی ساخته شده خارجی و واقعی ارزیابی قضات جایگزین شده است با یک داخلی ارزیابی در حال حاضر با استفاده از مکانیسم های موجود… شهروندان در حال انتظار برای یک واقعی اصلاحات در حالی که سوسیالیست تولید یک نمونه از Plahotniuc” اظهار داشت Maia Sandu در طول یک کنفرانس مطبوعاتی در روز 20 ژانویه.

Sandu با اشاره به این واقعیت است که این پروژه پیشنهاد کمیته نظارت بود ایجاد شده توسط مجلس (که در آن PSRM و PDM یک ترکیب اکثریت) که در نتیجه انتخاب اعضای هیئت مدیره برای ارزیابی قضات است. اکثریت اعضای هیئت مدیره خواهد بود زمان دادستانی. “در اصل این است که یک ارزیابی از قضات توسط قضات توسط همکاران خود را. علاوه بر این اعضای هیئت مدیره خواهد بود و نه آنهایی که برای اولین بار از طریق یک تمامیت فیلتر وجود دارد این است که هیچ ساز و کاری برای آنها بررسی می شود” توضیح می دهد که Olesea Stamate. “با این فرمت واسطه نفوذ و یا فساد ارزیاب از طرف کسانی که به ارزیابی اجتناب ناپذیر است” می افزاید: Gligor.

Gligor می افزاید که این پیشنهاد به طور کامل فاقد یک ارزیابی جامع از دادستان و پیگرد قانونی ماموران که او تنش بود “Plahotniuc مهم ترین ابزار در از بین بردن رقبای سیاسی و غاصب قدرت است.”

“با توجه به این که PDM هدف قرار داده است در [PSRM-اکنون ائتلاف] اعلامیه دستگیر شخصیت از نهادهای دولتی و همچنین این واقعیت است که تعدادی از اعضای این جناح در تو حلقه داخلی از oligarch Plahotniuc این مردم هستند که حداقل علاقه مند به اصلاحات که قضات و دادستان ها و پیگرد قانونی ماموران هر گونه استقلال واقعی از سیاست” نتیجه گیری Gligor.

“در واقع به خواندن بین خطوط آنچه که می خواستم کل تبعیت از قوه قضائیه به دولت فعلی می گوید:” Stamate.

در پاسخ به این انتقاد وزیر Nagacevschi پیشنهاد کرده است که این پروژه پیشنهاد شده است در مرحله پیش نویس و طرح های آن را شامل خواهد شد مورد بحث در مقیاس بزرگ است. Nagacevschi داده است اطمینان که او را از پذیرفتن هر گونه استدلال در نقد. “همه چیز را می توان مورد بحث است. این پیشنهاد بسیار انعطاف پذیر است و همه چیز را می توان تغییر داد” اظهار داشت Nagacevschi در مصاحبه با کانال TV8 در ژانویه 21.

حتی تا کارشناسان در حال حاضر نگران است که مدتها تلاش در اصل اصلاحات قضایی به نظر می رسد در معرض خطر — هنوز دوباره. “اصلاحات در نظام عدالت دچار مشکل است و این به دلیل عدم اعتماد به حزب سوسیالیست است که نشان نمی دهد برای پاک کردن تصویر خود را. نه واقعا اصیل اصلاحات را می توان آغاز و به پایان آورده توسط نیروهای سیاسی که مسائل جدی و با صداقت. این نیروها ممکن است در انجام شبه اصلاحات که ممکن است تغییر برخی از ترتیبات اما به هیچ وجه تولید مطلوب نتیجه نهایی در جهت منافع عمومی. اگر نویسنده از اصلاحات است و نه معتبر و نه اصلاحات” نتیجه گیری Dionis Cenusa.

بررسی صداهای جهانی’ ویژه پوشش مولداوی به بحران سیاسی


یادداشت سردبیر: GlobalVoices تماس مولداوی وزارت دادگستری نظر بود اما هیچ پاسخی دریافت نکرده تا زمان انتشار.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

ایندکسر