Nenets دامداران گوزن در تندرا از جنوب شبه جزیره Yamal, 2014. عکس: سرگی پوپوف / Wikimedia Commons. CC توسط SA 4.0

این شبه جزیره Yamal شامل برخی از بزرگترین ذخایر شناخته شده گاز طبیعی در این سیاره است. این کنترل از راه دور شبه جزیره در روسیه در قطب شمال گسترش برای 700 کیلومتر به دریای کارا و در حال حاضر چندین خطوط لوله دریایی گاز و گاز طبیعی مایع (LNG) پایانه های را ساخته اند آن را خانه خود را. کسانی که ده ها میلیون متر مکعب گاز طبیعی را به خود جلب روسیه متعلق به دولت شرکت گاز و چند سرمایه گذاران بین المللی در سال 2008 گازپروم اعلام کرد Yamal پروژه برای باز کردن منطقه هیدروکربن ها در یک مقیاس وسیع.

Yamal نیز از 15000 نفر از 10 ، 000 از آنها Nenets دامداران گوزن شمالی.

روسی بومی فعال حقوق دیمیتری Berezhkov

بومی فعالان حقوق نیز نگرانی در مورد آنچه که این انرژی در مقیاس بزرگ استخراج می تواند برای Nenets و دیگر مردمان بومی روسیه, far north. دیمیتری Berezhkov عضو Itelmen مردم از کامچاتکا شبه جزیره و معاون سابق رئيس جمهور از انجمن از مردمان بومی شمال (RAIPON) در مسکو مبتنی بر سازمان های غیر دولتی. Berezhkov می گوید که او تحت فشار توسط سرویس های امنیتی روسیه در پایتخت به فریم RAIPON به عنوان یک تهدید برای دولت است. Berezhkov نقل مکان کرد و به نروژ خود را به ادامه فعالیت دستگیر شد اما توسط پلیس نروژ در سال 2013 پس از دیدار از کنفرانس جهانی از مردمان بومی بر اساس آن استرداد درخواست از روسیه دادستان کل کشور که تا به حال او را متهم کرد از تقلب. در نهایت یک نروژی دادگاه حکم داد که درخواست شد با انگیزه های سیاسی و Berezhkov دریافت پناهندگی در نروژ است. فعال در زندگی وجود دارد به این روز که در آن او می شود در قطب شمال-مشورت سازمان های غیر دولتی.

RAIPON هنوز هم در عمل در روسیه هر چند گزارش شده است از فشار سیاسی در این سازمان است. شروع در سال 2012 RAIPON رو فشار از مقامات و خواسته های خود را برای بسته شدن در اوایل این ماه, روسیه, وزارت دادگستری ممنوع CSIPN (مرکز حمایت از مردمان بومی شمال) پروژه ای است که RAIPON کمک یافت می شود به عنوان یک “عامل خارجی” با توجه به ارتباط آن با کانادا بومی سازمانهای حقوق. پاول Sulyandziga های صریح بومی فعال حقوق از Udege جامعه و برجسته نامزد برای ریپون معاون رئیس جمهور فرار کرد روسیه در سال 2017 به دنبال پناهندگی سیاسی در ایالات متحده آمریکا است. RAIPON دفاتر در مناطق بودند تعطیل, سازمان اعلام شد یک “عامل خارجی” و اهدا کنندگان “نامطلوب سازمان.”

من به صحبت کرد Berezhkov در مورد عواقب ناشی از گاز طبیعی بهره برداری برای مردم بومی در روسیه شمال. مصاحبه ویرایش شده برای طول و وضوح.

ماکسیم ادواردز: چه آینده ای در انتظار برای مردمان بومی از شبه جزیره Yamal?

دیمیتری Berezhkov: گاز بیشتر زمینه ها در حال توسعه بیشتر به سمت شمال و شرق شبه جزیره و نسبت به طرف دیگر خلیج فارس از رودخانه اوب. خط لوله گاز شبکه مانند یک هشت پا; گسترش آن در سراسر زمین است. و برای هر خط لوله و برای هر جاده آنها را به یکی دیگر از قطعه ای از زمین و دور از دامداران گوزن شمالی. در حال حاضر دامداران گوزن شمالی سعی کنید به استفاده از بقیه از زمین, اما این به معنی گله ممکن است کوچکتر و آنها در حال حاضر شروع به رقابت با یکدیگر برای مراتع. مشکل این است که در حال توسعه به تدریج آن را می شود کمی بدتر از هر سال است.آن را مانند یک بازی شطرنج, آنها ساخت یک خط لوله و سپس گله جای دیگر حرکت می کند.رشد زیرساخت بدان معنی است که دامداران گوزن های شمالی را برای پیدا کردن مناطق جدید به چراندن و اگر هیچ کدام وجود دارد, آنها را مجبور به قرار دادن فشار در همان مناطق حتی بیشتر از گوزن های شمالی. برای مثال گله خوردن گوزن خزه (Ru: Ягель) و افزایش رقابت به این معنی است که کمتر از آن باقی مانده است. و کمتر از مواد غذایی برای گوزن های شمالی می تواند به معنای کوچکتر گله و کشتار حیوانات که نمی تواند تغذیه شود. یا دولت را حمایت از یک برنامه به کشتن گوزن های شمالی یا گله را از مرگ به دلیل گرسنگی. من نمی دانم. اما من فکر می کنم که بیش از یک یا دو دهه تعداد زیادی از گوزن های شمالی را مرگ در Yamal. بیشتر مردم بومی حل و فصل خواهد شد در روستاها است که می تواند منجر به بیماری های اجتماعی اعتیاد به الکل و دیگر چیزهایی مانند آن. آنها خود را از دست زبان و سنتی امرار معاش. من فکر می کنم که آینده است.

من: به نظر من که این نه فقط در مورد حفظ سبک زندگی سنتی اما در مورد حقوق مردم بومی به عنوان شهروندان است. برای مثال بسیاری از این مناطق حفاظت شده; زمانی که یک خط لوله ساخته شده است که بر روی زمین هستند Nenets قادر به “نه” می گویند? آنها خواسته ؟

DB: برخی از تلاش برای سازماندهی در سطح منطقه ای است. وجود دارد یک گوزن شمالی دامداران’ union, به عنوان مثال. مشکل این است که همه این سازمان ها و رهبران آنها به شدت تحت تاثیر قرار داده و یا توسط دولت کنترل می شود و شرکت های نفت و گاز. آنها خوشحال به سازماندهی جشنواره ها, گوزن شمالی, گاو, جشن, ورزشی, حوادث, فرهنگی و زبانی حوادث. اما اگر تعارض بین منافع دامداران گوزن شمالی و منافع نفت و گاز, صنعت, عمل به ما نشان می دهد که این سازمان ها لازم نیست و یا نمی تواند محافظت از مردم بومی ، و آن را دشوار است برای Nenets مردم به سازماندهی داده است که آنها در حال گسترش بیش از سرزمین های بزرگ. آنها عشایری. آنها خود را دنبال گله; آنها ممکن است مجبور به سفر صدها کیلومتر دورتر در چند روز. شیوه زندگی آنها منجر به دنبال قبیله و یا روابط خانوادگی ، گاهی اوقات افراد چندین ملاقات ممکن است اما آنها نمی توانند در دیدار با تعداد بسیار زیادی از آنجا که خود گله را به خوردن همه مواد غذایی در اطراف. گوزن های شمالی باید به گسترش بیش از سرزمین های بزرگ را به شبانی پایدار است.

من: چگونه مردم محلی در پاسخ به این تغییرات ؟

DB: در ماه مارس گذشته برخی از Nenets برگزار قبیله ای جلسه به بحث در مورد مسائل مهم و همچنین برخی از منازعات سیاسی. اما پس از آن رهبر منطقه شعبه از یکی از این سازمان های جامعه است که من تماس بگیرید طرفدار دولت در نامه ای به پلیس گفت که در این جلسه به روسیه در برابر قانون به عنوان آن برگزار شده بود بدون به دنبال مجوز در پیشبرد. نکته خنده دار این است که [ولادیمیر] پوتین است که اغلب گفت که تظاهرات زحمت افراد دیگر — مسافران ترافیک و غیره — بنابراین شما باید برای هماهنگی در پیشبرد با مقامات. اما این جلسه در توندرا وجود دارد هیچ کس برای کیلومتر و کیلومتر در اطراف در اطراف به جز این دامداران گوزن شمالی! باز پلیس یک مورد اداری [در برابر سازمانده Eiko Serotetto] اما وجود دارد بسیاری از رسانه ها بحث و [در ماه مه گذشته] آنها بی سر و صدا رد کرد در این مورد.

من: یعنی چه که برای ارتباط بین شرکت گاز و مردمان بومی? شده اند وجود دارد موارد که سرگئی Kechimov شمن و گوزن هردر که در تلاش برای مقاومت در برابر Surgutneftegaz برنامه برای استخراج نفت در نزدیکی یک دریاچه مقدس به خانتی مردم است. در سال 2015 Kechimov دستگیر شد برای حمله به یک کارگر نفت در زمینه ای که مدافعان حقوق بشر در نظر گرفته شده مشکوک.

DB: وضعیت متفاوت با منطقه است. در خانتی-مانسی که در آن Kechimov بود از این شرکتها موظف به ثبت نام در برخی از موافقت نامه با جوامع بومی. مشکل در Yamal است که اولا قانون منطقه ای به این معنی است که اینها بیشتر داوطلبانه موافقت نامه و در مرحله دوم حدود نیمی از جمعیت که بسیاری از گوزن شمالی خصوصی هستند دامداران گوزن شمالی. آنها نمی بستگی دارد و نمی اتصال با هر جامعه و سازمان و یا روستاها با شرکت ها و یا دولت های محلی: آنها همچنان یک شیوه زندگی سنتی. این است که وضع موجود و آن را مناسب همه است. آن را خوب است برای دامداران گوزن شمالی به دلیل آنها نمی بستگی دارد بوروکرات و فقط به دنبال خود گله. آن را خوب است برای بوروکرات چرا که آنها لازم نیست که در مورد مراقبت از این دامداران گوزن شمالی. آن را خوب است برای شرکت هایی چون زمانی که ما می پرسند که چرا کمتر و کمتر زمین در دسترس است برای دامداران گوزن شمالی و کیفیت آن بدتر آنها می گویند که آن را به دامداران’ گسل چرا که آنها بیش از حد بسیاری از گوزن های شمالی.

بنابراین در خانتی-مانسی منطقه, خانواده می تواند امضای موافقتنامه با شرکت های انرژی: آنها به توافق برسند به گام به دور از زمین های سنتی و دریافت برخی از حمایت های مالی است. مجموع ممکن است در داستانهای تخیلی که گازپروم روس نفت یا لوک اویل گفتن در مجامع بین المللی است, اما این چیزی است. مشکلات بوجود می آیند زمانی که وجود دارد دیگر هیچ زمینی سنتی چپ به من بدهید. که این وضعیت برای Kechimov; او به سادگی تا به حال هیچ دیگر زمین به حرکت به. دلیل این است که استخراج نفت آغاز شده بسیار زودتر در خانتی-مانسی منطقه است. اما در Yamal وجود دارد زمین باقی مانده است. وجود دارد به تدریج کمتر و کمتر از آن, اما وجود دارد به سمت چپ بروید. یکی دیگر از تفاوت این است که گاز را آلوده نمی کند زمین به طور جدی به عنوان روغن که خسارت به محیط زیست خیلی بیشتر به سرعت. اما این بدان معنا نیست که وجود ندارد درگیری در Yamal. Kechimov مورد به ما نشان داد که زمانی که دولت و شرکت های انرژی هستیم آنها می توانند با توسل به هر وسیله ای از جمله تعقیب کیفری را به خانواده ها یا امضای موافقتنامه یا ترک زمین های خود را.

من: چه مشکلات دیگر انجام این پروژه خط لوله در حال حاضر برای جوامع بومی?

DB: Yamal را دامداران گوزن در حال مواجهه با یک طوفان کامل. بسیاری در حال تغییر است. شرکت های انرژی جذب کارگران مهاجر که حل و فصل در منطقه است. اگر آنها هیچ کار بین تغییرات آنها بروید و ماهی در رودخانه ها و نوشیدنی در روستای میله گاهی اوقات باید روابط با زنان محلی است که می تواند یک منبع تنش است. و البته وجود اثر جهانی تغییر آب و هوا. مردم در Yamal در حال حاضر فوت شده است و یا به طور جدی بیمار با توجه به سياه زخم و یا “سیبری طاعون”, منتشر شده از ذوب پرمافراست. تغییر آب و هوا به این معنی است که غیر معمول بارش یخ به سرعت و به شکل یخ بیش برف که مانع از گوزن های شمالی از چرا. شکار غیر قانونی توسط کارگران انرژی یک مسئله بزرگ به عنوان آلودگی است. این به معنی وجود دو فشار بر حیات وحش محلی در کنار تغییرات دما در رودخانه ها با توجه به گرم شدن کره زمین. برای مثال وجود یک محلی ماهی muksun است که ظرافت در غذاهای محلی و ارائه درآمد خوب به محلی Nenets افرادی که به آنها فروخته شده به کارگران است. اما در حال حاضر وجود دارد تقریبا هیچ muksun چپ. ثروتمند و نفت و گاز و مدیران توسعه یافته که طعم ماهی را مجبور به خرید آن از کانادا!

من: چگونه از آن آسان است برای پیدا کردن در مورد وضعیت در چنین یک کنترل از راه دور و غیر قابل دسترس می کند ، می توانید از اینترنت کمک کند ؟

DB: آن را دشوار است به آن را بیشتر و یا کمتر غیر ممکن است. من شخصا نمی توانید به بازگشت به روسیه است اما من سعی می کنم و به دنبال تمام روزنامه ها و گزارش های تلویزیونی از نزدیک و البته مردم بحث در مورد این مشکلات در رسانه های اجتماعی. با توجه به قانون روسیه تمام مناطق اطراف لبه کشور خشکی تعداد به عنوان مناطق مرزی. این شامل Yamal آن را به عنوان واقع در قطب شمال. برای رفتن وجود دارد, شما نیاز به یک دعوت نامه از یکی از ساکنان محلی و یا سازمان است که البته امضا شده توسط FSB [خدمات امنیتی روسیه.]

به طوری که شرکت ها و مقامات می گویند که آنها صحبت می کرد با گوزن های شمالی گلهداران و دامداران توافق برای همه چیز, آن را سخت بدانید که واقعا چگونه است که بحث رفت. مقامات می توانست فقط به خود campsites با یک تکه کاغذ و گفت: “شما نیاز به ثبت نام در این است.”

از نقطه نظر عملی آن را عاقلانه برای هر گونه گوزن هردر را به نشانه هر مقاله. به دلیل بوروکراسی می تواند به شما کمک نمی کند اما آن را قطعا می تواند به شما صدمه دیده است. برای مثال ما باید برخی از موارد زمانی که یک هلیکوپتر پلیس می آید به یک کمپ عشایری و به آنها می گوید “شما در حال صید بیش از حد ماهی و که باعث می شود شما یک شکارچی دزدکی.” آنها می توانند به عشایری اردوگاه و بپرسید که چرا آنها نمی نگه داشتن اسلحه های خود را در یک محیط امن به عنوان درخواست روسیه قانون است. حتی اگر شما یک چوپان گوزن شمالی.

هیچ کس نمی خواهد شما را لمس اگر شما ذهن خود را کسب و کار, اما اگر شما بالا بردن صدای خود را شما می توانید در صورت مشکل.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

ایندکسر