Agni Prasad Sapkota together with other officials in 2015. Image via Flickr by ICIMOD Kathmandu. CC: BY-NC 2.0.

آگنی پراساد Sapkota, (مرکز سمت چپ garlanded با کت و شلوار تیره) همراه با دیگر مقامات در 2015. تصویر از طریق فلیکر توسط مرکز بین المللی کوهستان یکپارچه توسعه (ICIMOD) کاتماندو. CC: BY-NC 2.0.

در نپال بالا سیاستمداران تبدیل شده اند بسیار ماهر در فرار دادگستری: هیچ نمونه ای بهتر از این از این واقعیت است که این پست از مجلس نمایندگان این است که در حال حاضر اشغال شده توسط یک نامزد متهم به قتل به عنوان آگنی پراساد Sapkota جایگزین رئیس سابق خود را متهم به تجاوز به عنف – 26 ژانویه. چهارده سال پس از نپال به پایان رسید یک دهه جنگ داخلی دسترسی به عدالت برای اکثریت درگیری را قربانیان به نظر می رسد غیر ممکن است.

خشم در انسان و حقوق جامعه

برای بیش از یک دهه گروه های حقوق بشر تحت فشار قرار دادند برای Sapkota یک در حال حاضر ایستاده عضو کمیته حاکم حزب کمونیست نپال (NCP) به صورت یک تحقیقات مستقل به رهبری نپال دادگاه عالی به صورت مداوم مورد قتل در انتظار در برابر او در رابطه با مرگ Arjun لاما یک مدیر مدرسه.

اما با وجود جاذبه اتهام Sapkota ادامه به افزایش در درون حزب خود را. در 26 ژانویه سال 2020 انتخاب شد به عنوان رئیس مجلس نمایندگان ارائه یک ضربه به چشم انداز عدالت و حقیقت وعده داده شده به این کشور هزاران نفر از حقوق بشر قربانیان حقوق بشر و ناظران.

این حرکت در واقع نادیده بیانیه مشترک صادر شده در 25 ژانویه توسط سازمان عفو بین المللی و کمیسیون بین المللی حقوقدانان (ICJ) سازمان دیده بان حقوق بشر و دادگاه های بین المللی خواستار حاکم حزب کمونیست نپال (NCP) به تجدید نظر خود را برای نامزدی Sapkota تا زمانی که یک تحقیق کامل و مستقل خواهد بود به پایان رسید.

در 27 ژانویه روز پس Sapkota انتصاب پلیس دستگیر و بیش از یک دوجین از فعالان از جمله اعضا و کارکنان سازمان عفو بین المللی نپال. آنها در نهایت منتشر شد بعد از آن روز.

بدنام مورد آرجون لاما

Sapkota می ایستد متهم سفارش ربودن و قتل Arjun لاما اصلی در یک مدرسه محلی در ژوئن 2005. در آن زمان Sapkota عضو کمیته دائمی حزب کمونیست نپال (مائوئیست مرکز) به رهبری Pushpa کمال Dahal ‘Prachanda’ مرد در نظر گرفته به عنوان آغاز جنگ داخلی در سوریه و یکی از چهره های کلیدی در سیاست نپالی.

خدمت دو بار به عنوان نخست وزیر Prachanda در حال حاضر با همکاری رئیس نپال حزب حاکم نپال حزب کمونیست که به شدت به حمایت برای انتخابات Sapkota. به نظر می رسد که Sapkota واقع شده است به حمایت از Prachanda: با وجود شکایت تسلیم حقوق بشر, جامعه, او قادر به رهبری یک موفقیت سیاسی حرفه ای در خدمت به عنوان وزیر اطلاعات و ارتباطات (2011) و بعد به عنوان وزیر از جنگل ها و حفاظت خاک (2015-2016).

اما زندگی شده یک کابوس برای Arjun لاما بیوه Purnimaya لاما: از سال 2005 او شده است تلاش برای درک آنچه اتفاق افتاده است ، آن است که تنها با حمایت های محلی و بین المللی و سازمان های حقوق بشر همراه با دستور دادگاه عالی است که او قادر به فشار پلیس در منطقه که در آن شوهرش گرفته شده برای ثبت نام اول اطلاعات گزارش (شاه) که در نهایت اتفاق افتاده در ماه اوت 2008. در این مرحله بود و در حال حاضر که گم شده است برای سه سال.

برای اضافه کردن توهین به جراحت مورد آرجون لاما بود دوباره متوقف طول سخنران انتخابات اجازه می دهد Sapkota به صعود به موقعیت جدید خود را بسیار به گریه می کند از گروه های حقوق بشر:

به گفته سازمان عفو بین الملل, نپال, جلسه بعدی قرار است به اتفاق در ماه فوریه سال 2020 است.

هار و فرهنگ معافیت از مجازات

اگر چه در کانون توجه رسانه ها است در او Sapkota فقط یک دندانه در یک سیستم ساخته شده از افراد مبتلا به همان اندازه مشکوک حقوق بشر ثبت شده است.

از تجاوز به عنف-متهم سابق مجلس کریشنا بهادر به Prachanda را flippantly اظهارات تحریک آمیز و فشار بر صالح به استعفا روشن است که نپال را بالا سیاستمداران بیشتر entrenching فرهنگ مصونیت از مجازات به نفع خود.

در واقع Prachanda اعلام کرد در یک صدای جیر جیر که او مایل به گرفتن مسئولیت برای 5000 مرگ و میر ناشی از 12,000. این می آید پس از اظهار نظر سال گذشته, که در آن او به چالش مخالفان خود را به او را به دادگاه جنایی بین المللی در لاهه از جایی که او تحریکآمیز اعلام کرد او را به بازگشت به عنوان ” یک قهرمان است.’

و چون Sapkota شد Prachanda انتخاب برای سخنران این بدان معنی است که این کشور نخست مدعی شیوا مایا Tumbahamphe یک زن از همان حزب به عنوان Sapkota البته قبلا جداگانه جناح (CPN-UML) بود مجبور به استعفا و ترک راه برای Sapkota به پیروزی unopposed. این یک یادآوری است که در نپال مردسالاری trumps صلاحیت:

مأیوس کننده آن را به عنوان ممکن است به واقعیت فراگیر و فرهنگ معافیت از مجازات دیگر می تواند رقابت. اگر چه مائوئیست ها امضا 2006 جامع طرح صلح حاوی یک انتقادی ارائه به بررسی سهم خود را از قتل های فراقضایی که وعده بیشتر از همیشه به نظر می رسد ریاکارانه است. در واقع, آن را در زمان هشت سال برای دو کمیسیون به کمیسیون حقیقت و آشتی (TRC) و کمیسیون تحقیق در ناپدید شدن افراد (COID) به تاسیس در سال 2015. قبل از آن دولت به تصویب رسید در سال 2013 یک فرمان که به دنبال ارائه این کمیسیون با گسترده گرفته اختیاری قدرت به پیشنهاد عفو برای عاملان جدی نقض حقوق بشر است.

با وجود اینکه زده توسط دادگاه عالی بودن غیر قانونی و در نقض استانداردهای بین المللی نهایی متن است که تاسیس این دو کمیسیون با این وجود ابقاء بسیار مقررات مشابه. و بدتر در پشت درهای بسته دو احزاب سیاسی هستند که انتصاب خود در کمیسیون.

نپال قربانیان فراموش شده

این بی توجهی به قربانیان این درگیری های خشونت آمیز است که به شدت روشن در سخنان این فعال حقوق بشر.

هیچ شاهد سیاست حفاظت از. آن است که به وضوح یک مجرم رهبری فرایند است که در خدمت منافع عاملان نه قربانیان.

برای هزاران نفر از قربانیان نپال جنگ شده اند که مبارزه برای حقیقت و عدالت برای خانواده خود و عزیزان آینده تلخ است.

از امروز Purnimaya لاما به تصویر کشیده شده در این فیلم هنوز هم نمی دانم چه اتفاقی برای او افتاده, شوهر و یا, چرا, و که در آن بدن او است:

و به نظر می رسد او هرگز نمی خواهد.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im