Ramani, a Lanjia Sora language speaker walking in her home in Rayagada district, Odisha, India. (Image by author, CC-BY-SA 4.0 License)

Ramani یک Lanjia Sora زبان سخنران پیاده روی در خانه اش در Rayagada منطقه اوریسا هند است. (تصویر توسط نویسنده CC-BY-SA 4.0 مجوز)

این پست برای اولین بار منتشر شد در Yoti به عنوان بخشی از Subhashish Panigrahi دیجیتال هویت یاران. آن ویرایش شده است برای صداهای جهانی.

های اخیر دولت از Aadhaar گزارش که ادعا می کند آماری که هند هویت دیجیتال است که بیشتر مفید بوده است با اغماض محرومیت است همگام با سازندگان فناوری و تا حد زیادی دولت هند. اما دیدگاه های منعکس شده از طریق مصاحبه با جوامع به حاشیه رانده شده و دیگر ذینفعان کارشناسان ثابت کند در غیر این صورت.

این گزارش ادعا می کند که 92 درصد از 167,000 بررسی مردم “راضی Aadhaar” و 90 درصد “اعتماد که داده های خود را امن هستند در Aadhaar سیستم.”

این گزارش اما نه آدرس نظارت و خطرات را به حق حریم خصوصی بسیار مهم است که به حقوق بشر و حقوق دیجیتال از هند با جمعیت 1.3 میلیارد نفر (1.23 میلیارد دلار از مجموع 1.3 میلیارد نفر را برای ثبت نام Aadhaar 1 ژانویه 2020). گزارش منتشر شده توسط شرکت مشاوره بین المللی Dalberg توسعه جهانی مشاوران با پشتیبانی از شبکه امیدیار.

دولت هند نیز اغلب قرار می دهد و دولت امنیت ملی بالاتر از جمله حقوق فردی یک نگرانی است که اخیرا تقویت شده با بحث های جاری در اطراف محافظت از اطلاعات شخصی لایحه 2019 (جزئیات این لایحه پیشنهاد شده در اینجا) که می تواند به سازمان های دولتی برای دسترسی مردم به اطلاعات خصوصی.

چه Aadhaar?

Aadhaar منحصر به فرد شماره 12 رقمی ارائه شده توسط یک سازمان منحصر به فرد شناسایی اقتدار هند (UIDAI) که ساکنان می توانند با ارائه داده های بیومتریک و اطلاعات دموگرافيک. Aadhaar به طیف وسیعی از شهروندان ذینفع خدمات لجستیکی و مسائل فنی که منجر به محرومیت از بسیاری از جوامع به حاشیه رانده شده. به طور مشابه با استفاده از دادههای شخصی در Aadhaar برای احراز هویت توسط سازمان های دولتی و خصوصی مطرح کرده اند جدی در مسائل حقوق بشر ،

هویت منحصر به فرد (UID) استفاده می شود برای تگ شهروندان هند با Aadhaar توسط سالاری طیف وسیعی از اطلاعات شخصی (از جمله بیومتریک). بر خلاف یک تصور غلط محبوب که Aadhaar است و در عین حال یکی دیگر از “کارت” فراهم می کند که شهروندان هند یک شکل از هویت آن است که صرفا یک عدد است.

پژوهش

20 نفر — که مصاحبه فرم بر اساس این گزارش در حال از جوامع هستند که به حاشیه رانده شده و بر اساس عوامل اقتصادی و اجتماعی هستند و در ایالت اوریسا و Uttarakhand در چهار مکان های مختلف. پنج (33%) از مصاحبه شوندگان بودند و دو نفر از کسانی که زنان بی سواد بودند, در حالی که مرد مصاحبه شوندگان بودند همه با سواد. مصاحبه شوندگان از Odisha بودند از دو adivasi (بومی) جوامع — Lanjia Sora و Jurai Sora و مصاحبه از Uttarakhand بودند از پایین اقتصادی قرار گرفتند.

مجموعه ای دیگر از مصاحبه شوندگان بودند ذینفعان کلیدی از جمله وکلای حقوق بشر و فعالان اقامه دعوی ethnographers و دانشگاهی و محققان دیگر.

Aadhaar اجتماعی, مزایا و محرومیت

به عنوان Aadhaar شده است و مرتبط بودن بسیاری از شهروندان ذینفع خدمات مقامات تمایل به استفاده از اسکن اثر انگشت مبتنی بر شناسایی و احراز هویت. خدمات مانند دولت حقوق بازنشستگی و یا جیره غذایی (مواد غذایی و سوخت و غیره) و یا حتی یارانه بهداشت و درمان — دریافت توسط افرادی که به طور کلی به حاشیه رانده شده و بر اساس سن و سواد و دسترسی به اطلاعات عمومی در خود زبان ، بیماری و یا کار دستی می تواند باعث از دست دادن و یا تغییر در اثر انگشت که یکی ممکن است برای به روز رسانی دوره ای. این صورت می توانید یک اثر انگشت مبتنی بر احراز هویت به شکست است.

“برای کسی که در حال حاضر بخشی از یک سیستم و در حال حاضر خود را دریافت مزایای پیچیدگی به همه چیز متصل از طریق Aadhaar می شود سنگین” سهام محقق مصاحبه شونده (که نمی خواهید به توان نام برد) که تحصیل دریافت منافع عمومی مانند حقوق بازنشستگی و سیستم توزیع (PDS) یک دولت فدرال ابتکار به ارائه مواد غذایی و کالاهای اساسی به مردم نیازمند با هدف از بین بردن فقر) در روستایی Karnataka, Andhra Pradesh و Telangana. او می افزاید: “افرادی که در انجام کار دستی و یا از یک بیماری و یا در سن پیری (یا هر یک از این ترکیبات) اغلب پیدا کردن اثر انگشت هستند شناسایی شده یا تصدیق شده” در حالی که تاکید بر چگونگی احراز هویت با استفاده از یک شماره تلفن همراه یا بیومتریک (آن هم در مورد Aadhaar) بسیاری از معایب مسئله محقق و مدافع حقوق بشر دکتر Usha Ramanathan و مدافع Rahul Narayan نیز برجسته شده است.

به گفته دکتر Ramanathan: “حفظ معتبر شماره تلفن همراه و یا حفظ همان شماره تلفن استفاده می شود در زمان ثبت نام, عدم به روز رسانی این تعداد منجر به خروج” یک چالش بزرگ “تکنو-utopians”, تکنولوژی زرنگ و دانا گروه پشت Aadhaar – از آنجا که از خود امتیازات و عدم آگاهی از زمین واقعیت – موفق به درک.”

اشاره کرد litigator زمان Shyam ديوان تماس Aadhaar سیستم “dehumanizing” را به عنوان آن را قادر می سازد انکار جیره غذایی به فقرا بیش از شکست در اثر انگشت مبتنی بر Aadhaar احراز هویت. در ماه نوامبر سال 2018 راست به غذا فعالان کمپین در دولت هند از Jharkhand گزارش داد که 17 نفر فوت کرده در Jharkhand به تنهایی به دلیل شکست خود را به لینک های خود را جیره کارت به Aadhaar – حتی اگر دولت از Aadhaar گزارش آمده است که 80 درصد از مردم احساس می کنند که “Aadhaar ساخته شده است PDS جیره MGNREGS طرح یا اجتماعی حقوق بازنشستگی بیشتر قابل اعتماد است.” این مهم است که توجه داشته باشید که شکست اما کوچک آن نگاه ممکن است از لحاظ درصد است عظیم در واقعیت زمانی که شما در نظر گرفتن وجود دارد 1.3 میلیارد نفر در هند. “از آن زمان یک سال به من Aadhaar کارت” سهام Manjula یک Lanjia Sora محقر از Gajapati منطقه Odisha است که در اوایل چهل سالگی.

منحصر به فرد در همه جا حاضر و جهانی: امکانات و یا سیستمیک نقص

سابق UIDAI رئیس Nandan Nilekani که منجر Aadhaar توسعه در 2008-2009 دقیق آن سه رکن اصلی — منحصر به فرد در همه جا حاضر و جهانی است. دکتر Ramanathan بود که بخشی از برخی از بحث رهبری Nilekani اولیه بود که به رسمیت شناختن Aadhaar است آنچه در آن طراحی شده بود. او توضیح داد:

  • “منحصر به فرد” قسمت نبود به یک هویت منحصر به فرد برای هر شهروند اما برای استفاده از Aadhaar به عنوان یک ابزار برای شناسایی آنها
  • آن “همه جا حاضر” طراحی شد به لینک پرونده از هر ساکن هند هستند که پراکنده در سراسر پایگاه داده
  • این “جهانی” ویژگی باعث می شود هر فرد احساس می کنم مجبور به ثبت نام برای Aadhaar حتی اگر ثبت نام به بازار عرضه شده است به عنوان داوطلبانه

“روشن بود از همان ابتدا که مردم که رنج می برند بسیاری از آنها ضعیف است. به عنوان یک تکنولوژی تست نشده است که در حال تحمیل شده بر مردم تمام پروژه شات از شانه های فقیر بدون دانستن اگر چنین ID کار می کنند یا نه. Aadhaar است که یک کارت اما تعدادی متصل به یک بیومتریک. اگر بیومتریک کار نمی کند, تعدادی کار نمی کند” دکتر Ramanathan اضافه شده است.

Rahul Narayan یک وکیل در دیوان عالی کشور احساس می کند که Aadhaar طراحی شده است و قابل توجه و خطرناک شباهت به ساختار حکومت استالین یا هیتلر ایجاد شده است. Narayan است دیوانه وار با ایده جمع آوری اطلاعات شخصی جمع آوری شده توسط عمومی و خصوصی خدمات با استفاده از Aadhaar.

دسترسی به اطلاعات

عدم دسترسی به اطلاعات ظاهر به عنوان بزرگ به حاشیه رانده عامل در این زمینه مصاحبه. Ramani یک 70 ساله Jurai Sora بانو از Rayagada منطقه Odisha بازگو که چگونه او و دیگر بی سواد مردمی از روستای خود رنج می برد در طول Aadhaar ثبت نام. آنها با اتکا بر دو زبانه مقامات و دیگران برای کمک در ترجمه است. “اعلامیه ساخته شده توسط Endia,”(نشات گرفته از “هند”, در اینجا اشاره به دو زبانه فرد است که به ارمغان می آورد اعلامیه به مردم) سهام Dinabandhu مسن Lanjia Sora نر.

در یک کشور با بیش از 700 زبان (فقط 22 به طور رسمی به رسمیت شناخته شده) و یک 74.8 درصد نرخ سواد تنها در حدود 12 زبان استفاده می شود در مقام اجرای Aadhaar. این ادعا از 92 درصد از Aadhaar دارندگان راضی بودن با آن و 90 درصد از آنها اعتماد است که اطلاعات خود را امن است با دولت در دولت از Aadhaar به نظر می رسد بسیار بلند پروازانه و غیر عملی است.

با وجود تلاش های زیادی برای ایجاد Aadhaar رفتن به ID تایید برای بسیاری از دولتی و خصوصی خدمات بخش 9 Aadhaar عمل 2016 – که آدرس های استفاده از احراز هویت به عنوان یک اثبات تابعیت و اقامتگاه – بود به نام “خلاف قانون اساسی” در دیوان عالی کشور حکم صادر شده در دسامبر 2019. بسیاری از جوامع در طول این مصاحبه خوشحال بودند که یک Aadhaar “کارت” را به خود را به عنوان یک حق و آنها در حال حاضر موفق به زندگی خود را تصور کنید بدون.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im