قرقیزستان را به روزنامه نگاران از ترس و در عین حال یکی دیگر از پرش از روی مانع برای آزادی بیان

یک قانون جدید در برابر “دستکاری اطلاعات” آنلاین نگرانی قرقیزستان را به روزنامه نگاران و فعالان است. تصویر (c): تاتیانا Zelenskaya. با اجازه استفاده می شود.

چه چیزی آن را مانند به یک روزنامه نگار در آسیای مرکزی ، چه چیزی آن را مانند به مبارزه برای حق به حقیقت صحبت می کنند? در موارد اضطراری می تواند تعداد روزنامه نگاران در حمایت از دولت و سازمان های حقوق بشر خواهد شد و یا دولت به نوبه خود به خود مانع اصلی? در هنگام نوشتن این کلمات چرا من بدانم که آیا مقامات ممکن است به من تماس بگیرید و من را دعوت به پاسخ به چند سوال ؟

قرقیزستان می آید 83 از 180 کشور رتبه بندی شده در سازمان گزارشگران بدون مرز’ 2020 در فهرست آزادی مطبوعات. این یک بهبود کوچک در سال گذشته; سازمان بین المللی اشاره می کند که یکى از قرقیزستان را رسانه ای است استثنایی برای آسیای مرکزی (همسایگان خود قزاقستان و تاجیکستان و ازبکستان آمد 158th, 161st و 160 بود.)

برخی از روزنامه نگاران از ترس فرسایش بیشتر از آزادی مطبوعات. در ژوئن 25, قرقیزستان را در مجلس به تصویب یک قانون در برابر “دستکاری اطلاعات است.” این لایحه اجازه خواهد داد که مقامات برای جلوگیری از وب سایت های حاوی “اطلاعات کذب” اما روشن نیست که چنین ارزیابی یا چگونه.

این لایحه شده است به شدت مورد انتقاد بین المللی و قرقیزستان مدافعان حقوق یکسان; کمیته حمایت از روزنامه نگاران (CPJ) characterises آن را به عنوان حمله به آزادی مطبوعات. در حالی که رای گیری برگزار شد 150 نفر اعتراض در مقابل ساختمان پارلمان این کشور در بیشکک در برابر آنچه آنها به نام حمله به آزادی بیان است. Gulshat Asylbayeva که معاون پارلمانی که ارائه این لایحه به شدت از آن دفاع کرد و در برابر انتقاد. در ژوئن 19, او اعلام کرد که پاسخ آنلاین نزدیک به او حمله قلبی و در تاریخ 25 ژوئن شکایت کرده است که روزنامه نگاران نمی شد پوشش این لایحه عینی نشان می دهد در Facebook که عصبانی آنلاین بحث در اطراف آن بود خود را به نمونه هایی از “دستکاری شده است.”

مجری برنامه تلویزیونی Erkinbek Ryskulbekov خود را تغییر رسانه های اجتماعی آواتار در تظاهرات سکوت:

این ترس ریشه در سوء ظن است که این لایحه می تواند مورد استفاده قرار گیرد به سکوت قرقیزستان کوچک اما اختصاصی شبکه آنلاین مستقل رسانه های خبری که تبدیل شده اند شناخته شده برای روزنامه نگاری تحقیقی در سال های اخیر است.

یادگیری از تجربه

بسیاری در قرقیزستان افتخار و شهرت این کشور به عنوان یک جزیره آزادی بیان حداقل در این زمینه بسیار استبدادی محله است. حوادث اخیر از حملات و آزار و اذیت علیه مطبوعات باید آموخت که کشور را به روزنامه نگاران به دقت و توجه.

برای مثال در مارس 2017 آنلاین نشریات Zanoza (امروز به نام Kaktus.رسانه ها), RFE/RL در قرقیزستان-زبان خدمات Azattyk روزنامه نگار نارین Aiyp این فعال حقوق بشر Cholpon Jakupova و دو وکیل از حزب مخالف Ata-Meken حزب مخالف متهم به انتشار “false” اطلاعات است. دفتر دادستانی عمومی در زمینه اتهامات متهم آنها را از توهین به حرمت و عزت از Almazbek آلمازبک اوتامبایف رئيس جمهور سابق که محکوم به 11 سال زندان به اتهام فساد مالی در ژوئن 23. به زودی پس از بازدید توسط RFE/RL مدیر توماس کنت به قرقیزستان آلمازبک اوتامبایف تصمیم به رها کردن طرح دعوی در دادگاه در برابر Azattyk. در خانه آزادی ابراز نگرانی در مورد قرقیزستان مقامات حملات در رسانه های مستقل و مدافعان حقوق بشر است.

موج دیگری از آزار و اذیت روزنامه نگاران آغاز شد و پس از Azattyk و همکاران رسانه ای EASST و Kloop منتشر شده با مشخصات بالا تحقیقات در مارس 2019. آن ادعا کرد که حدود 700 میلیون دلار بوده است بە منتقل شده به خارج از کشور با مشارکت Aierken Saiermati یک تاجر چینی از اویغور مبدا.

پیگیری و بررسی شد منتشر شده در نوامبر 21. آن را اظهار داشت که Saiermati که ترور شد در استانبول در نوامبر 10, حال ارائه شواهد گسترده ای را به روزنامه نگاران که دخیل چندین قدرتمند مردم در قرقیزستان در غیر قانونی نقل و انتقالات. با توجه به Saiermati یکی از این رئیس سابق قرقیزستان دولت خدمات گمرکی Raimbek Matraimov و متحدان خود را.

در نوامبر 26, قرقیزستان را دادستان کل اعلام کرد که Saiermati بود siphoned $932,736,000 از قرقیزستان به خارج از کشور حساب های بانکی. Iskender Matraimov برادر سابق گمرک رسمی را به شدت تکذیب کرد روزنامه نگاران’ اتهامات که او یا خود را کسب سود از این طرح و در زمان Kloop, Azattyk و EASST به دادگاه افترا در ماه اکتبر. در ماه دسامبر مورد اخراج شد.

بیش از این دوره وجود دارد چندین حملات خشونت آمیز در روزنامه نگاران در قرقیزستان.

در 28 سپتامبر سال 2019 یک دوربین اپراتور برای Azattyk, Aybek Kulchumanov مورد حمله قرار گرفت در حالی که فیلمبرداری با یک هواپیمای بدون سرنشین در جنوب شهر اوش به صورت یک گزارش تحقیقی. چهار مرد با نزدیک شدن Kulchumanov و خواستار به می دانم که به دستور فیلمبرداری قبل از تصرف تمام تجهیزات خود را با توسل به زور. این حادثه صورت گرفت فقط 200 متر از سابق گمرک رسمی ، رسانه ها در توسعه, مرکز بیشکک-بر اساس NGO مشخص می شود این حمله به عنوان تلاش برای مانع کار رسانه ها است. اگر چه تجهیزات بود در نهایت بازگشت و در یک ایستگاه پلیس در اوش هیچ یک از مهاجمان هنوز برگزار شده است به حساب آورد. Kulchumanov بهبود و در نهایت بازگشت به کار.

در ژانویه 9, 2020, editor-in-chief of Factcheck.به عنوان مثال Bolot Temirov بود مورد ضرب و شتم خارج از دفتر کار خود در بیشکک. تحقیقی وب سایت مانند دیگران تجربه کرده بودند حملات سایبری پس از گزارش در شیوه زندگی سابق گمرک رسمی و اعضای خانواده خود را. سه ناشناخته مردان به سرقت برده Temirov تلفن هنگامی که آن سقوط کرد و از دست او اما در سمت چپ لپ تاپ خود را. Temirov نیز حمله شده است در حالی که کار در سپتامبر سال 2018 است. “من نمی ترسم از شما” نوشت: Temirov در یک مبارز Facebook پست خطاب به مهاجمان خود را در ژانویه 11.

علاوه بر این در ماه فوریه سال 2020 علی Toktakunov جانباز خبرنگار که منجر Azattyk بررسی دریافت تهدید به مرگ در ارتباط با کار خود را. در یک رتبه تصویری Emilbek Kimsanov یکی دیگر از سابق گمرک رسمی ادعا کرد که Raimbek Matraimov تا به حال به او دستور یا ربودن و یا قتل Toktakunov.

Toktakunov که در حال حاضر زندگی در خارج از قرقیزستان را بازتاب در تحقیقات و آزادی مطبوعات در کشور خود در مارس 28, مصاحبه برای GlobalVoices:

Последнее расследование, вызвавшее большой резонанс в обществе, не только у нас, показывает, как коррупция ушла глубоко корнями во властные структуры. Здесь огромный клубок взаимосвязанных между собой структур, начиная от границ страны, банковской системы, правоохранительных, таможенных ведомства и т.д. И в этой система Матраимов был одной главных цепей. Об этом нам поведал человек из этой самой иерархии, который передал нам ряд документов. Эти документы доказывали, что десятки людей, которые занимали, или занимают высокие посты, замешаны.

آخرین تحقیقات او رزونانس نه تنها در کشور ما بلکه در خارج از کشور. آن را نشان داد چقدر عمیقا فساد گرفته است و ریشه در ساختارهای قدرت. وجود یک وب سایت از سازه های به هم پیوسته با شروع از مرز خدمات به سیستم بانکی و اجرای قانون مقامات آداب و رسوم و غیره. این بود که به ما توسط یک مرد از درون که همان سلسله مراتب که به ما بسیاری از اسناد و مدارک. این اسناد نشان داد که ده ها تن از مردم برگزار شد که یا نگه بالا پست های درگیر هستند.

Toktakunov و همکارش Ydyrys Isakov احضار شدند برای مصاحبه به عنوان شهود توسط کمیته دولتی امنیت ملی (GKNB), قرقیزستان, هوش, خدمات, on December 2. Toktakunov گفت GlobalVoices که آزار و اذیت و حملات از ماه گذشته تا به حال نه او داده بسیار امیدواریم که او امن خواهد بود:

Говоря о личной безопасности, как гражданин Кыргызстана, я, кроме наших правоохранительных органов, надеяться больше не могу никому и ничему. Говорить о каких-то других вариантах бессмысленно, у меня нет средств, чтобы обеспечить собственную безопасность. Сейчас я работаю в Праге, могу сказать, что живу в более безопасном месте. Если п приезду в Кыргызстан будут некие угрозы, или что-то, что будет угрожать мне и моей безопасности,
Однако то, что некоторые сотрудники силовых органов близки к коррупционной системе, и проявляют лояльность п отношению к лицам напрямую замешанную в расследовании – огорчает и я начинаю сомневаться в гарантиях свей безопасности.

В нашем расследовании участвовало много журналистов. 12 из них так или иначе подверглись преследованиям, избиениям, ряду угроз в виде сообщений, писем. Сайты, которые написали о расследовании, были атакованы хакерами извне.

Когда стали поступать угрозы в мой адрес, я первую очередь сообщил своему руководству об этом. Кроме этого, мы уведомили наших адвокатов, и конечно, правоохранительные органы. “Не знаю, какими путями, но вы должны привезти его ко мне из Праги…”, такие указания получил Кимсанов. С тех пор никто из наших органов ко мне не обратился, не спросил, не было ли других угроз, все ли хорошо и т.д. Если слова Кимсанова подтвердятся и угрозы такие действительно были озвучены, тогда это действительно тревожный знак. Потому что это касается не только тех, кто занимался расследованием, моих коллег, но и в целом всего гражданского общества. Все звонки, сообщения, и запугивания собираю. Кроме того, поступают различные “предложения” – подождать с расследованием, либо прекратить совсем, взамен предлагаются некие материальные блага, либо другие “благодарности”.

Они не гнушаются, и используют как посредников многих, начиная от моих родственников, и заканчивая депутатами парламента.

وقتی که می آید به امنیت شخصی به عنوان یک شهروند قرقیزستان من کمی ایمان به هیچ کس و هیچ چیز به غیر از ما سازمان های اجرای قانون. وجود دارد هیچ نقطه صحبت کردن در مورد راه حل های دیگر که من نمی باید منابع را تضمین کند من خود ایمنی است. در حال حاضر من در پراگ بنابراین من می توانم بگویم که من زندگی می کنند در یک محل امن تر است. اگر من در سفر به قرقیزستان وجود خواهد داشت برخی از تهدیدات به من و ایمنی شخصی. اما این واقعیت است که برخی از اعضای امنیتی و سازمان های اجرای قانون هستند و نزدیک به طرح های فساد و اعلام وفاداری خود را به مردم به طور مستقیم دخیل در بررسی ما عمیقا مرا اندوهگین می کند و من شک خود را تضمین امنیتی است.

بسیاری از روزنامه نگاران شرکت کننده در بررسی ما است. از آنها 12 را در یک راه یا دیگری به معرض آزار و اذیت ضرب و شتم و تهدید در قالب پیام ها و نامه ها. وب سایت های که مورد نوشت: این تحقیقات توسط هکرها مورد حمله قرار گرفتند.

وقتی که من شروع به دریافت شخصی تهدیدات اولین چیزی که من بود به من بگویید مدیر در مورد آن. بعلاوه, ما اطلاع وکلای ما و البته سازمان های اجرای قانون. “من نمی دانم چگونه اما شما باید او را به بود از پراگ” بود آموزش داده شده به Kimsanov. در این روز هیچ کس از ما [اجرای قانون] بدن رسیده است از من بپرسید که آیا من دریافت کرده اند دیگر تهدید است, آیا همه چیز خوب است ، اگر Kimsanov کلمات را تایید کرد و از جمله تهدیدات واقعا ساخته شد پس از آن که واقعا یک نگرانی ثبت نام. زیرا این کار نه تنها نگرانی آن دسته از ما که درگیر در تحقیق و تفحص اما تمامیت جامعه مدنی است. من جمع آوری تمام, تماس, پیام ها و تهدیدات است. نیز وجود دارد مختلف “پیشنهادات”: صبر کنید کمی قبل از بررسی یک موضوع و یا برای جلوگیری از تحقیق در مورد کامپیوتر است. گاهی اوقات مواد منافع و یا قدرت پردازش دیگر ارائه شده توسط راه “ممنون.”

آنها را نمی دهد تا برای یک لحظه و رسیدن به من از طریق بسیاری از واسطه ها – شروع با بستگان من و با پایان دادن به اعضای پارلمان.

در قرقیزستان مقامات بازیگران شک در Toktakunov نسخه از وقایع. در ژوئن 2, در یک جلسه یک کمیسیون پارلمانی بررسی قتل Aierken Saimati این GKNB اعلام کرد که “روزنامه نگاران دریافت پول است.” رئیس GKNB تحقیق کمیته Sagyn Samidin Uulu ادعا کرد که Saimati پرداخت کرده Toktakunov 100.000 دلار برای مواد, اما به عنوان Kloop.کیلوگرم گزارش آنها ارائه اسناد و مدارک تایید معامله.

قرقیزستان نگار علی Toktakunov طی یک گزارش سفر. حسن نیت ارائه میدهد عکس از علی Toktakunov.

که همان روز Toktakunov به شدت رد GKNB ادعا کرد که او دریافت کرده بود صدها نفر از اسناد اصلی اما “یک درصد” از Saimati. او همچنین جلب توجه به این واقعیت است که مقامات تا به حال هنوز رتبهدهی نشده است گرفته شده و هر گونه اقدامات قضایی در ارتباط با آیات. برای آن بخش Azattyk اعلام کرد چندین بار شد که در آن مایل به همکاری با اجرای قانون اگر چه روزنامه نگاران درگیر خواهد باید برای پاسخ به سوالات از طریق ویدئو کنفرانس به عنوان همه آنها در خارج از کشور.

بسیاری از روزنامه نگاران در قرقیزستان احتمالا موافق با Toktakunov بازتاب در ایالت این کشور در روزنامه نگاری امروز:

Задача журналистов обнародовать. Остальное – задача правоохранительных органов довести расследование до конца. Нет никаких понятных результатов…

Для меня лично то, что происходит в Кыргызстане – эмоционально тяжело, и обидно. У нас были две революции, где погибли люди. Сегодня мы входим в ряды самых бедных стран мира. Около миллиона наших граждан на заработках. До сегодняшнего дня те средства, которые были выведены из страны, в казну не возвращены. Сегодня, на фоне пандемии, когда наши люди отчаянно нуждаются в помощи, в бюджете нехватка средств.

Свобода слова касается не только журналистов. Она касается каждого гражданина… То, что жизням многих моих коллег угрожали, угрожают и тот факт, что на это власти, правоохранительные органы, закрывают глаза – это тоже говорит об “уровне” свободы слова в стране.
Власть молчит.

روزنامه نگاران وظیفه است تا همه چیز را ، هر چیز دیگری است که وظیفه سازمان های اجرای قانون الهی را به انجام یک بررسی از طریق به پایان. اما وجود داشته اند هیچ فهم نتایج…

آنچه اتفاق می افتد در قرقیزستان دشوار است برای من احساسی و شخصا توهین آمیز است. ما تا به حال دو انقلاب ” است که در آن مردم درگذشت. امروز ما در میان فقیرترین کشورهای جهان است. حدود یک میلیون نفر از شهروندان ما کار خارج از کشور. و در حال حاضر که بودجه استخراج شده از این کشور را هنوز بازگردانده شده است به خزانه است. امروز در برابر پس زمینه از یک بیماری همه گیر زمانی که مردم ما به شدت نیاز به کمک بودجه فقط به اندازه کافی بزرگ نیست.

بنابراین آزادی بیان نیست فقط نگرانی روزنامه نگاران. این نگرانی هر شهروند… واقعیت این است که همکاران من زندگی را تهدید می کردند و هنوز در حال تهدید این واقعیت است که مقامات و سازمان های اجرای قانون هستند و با بستن چشم خود صحبت می کند در مورد “سطح” از آزادی مطبوعات در کشور است. مقامات ساکت هستند.

پس از آن نه برای هیچ چیز است که گزارشگران بدون مرز می نویسد: در آخرین گزارش خود در قرقیزستان است که “افشاگری در مورد فساد هنوز هم می تواند بسیار خطرناک برای روزنامه نگاران مستقل و رسانه ها به عنوان دیده می شد در Matraimov امر است.”

ما نه تقلبی

این زمینه است که در آن ترس از قرقیزستان را به روزنامه نگاران و فعالان جامعه مدنی امروز باید درک شود.

همه که در حال حاضر بین این لایحه تبدیل به قانون در حال حاضر یک امضا از قرقیزستان رئیس جمهور Sooronbai Jeenbekov. است که چرا روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر و رسانه های کارگران در حال حاضر به اشتراک گذاری پست در رسانه های اجتماعی خواستار او را به تصویب این قانون با هشتگ #ЯНеФейк (من جعلی نیست).

Журналисты, медиаорганизации, представители гражданского общества Кыргызстана начинают кампанию с призывом к Президенту КР не подписывать принятый парламентом скандальный законопроект “О манипулировании информацией”.

Поддержите свободу слова в Кыргызстане! کتاب و به اشتراک گذاری!

#ПрезидентЗаСвободуСлова #ФейкМыйзамгаВето #НетЦензуреВКР

روزنامه نگاران رسانه های سازمان و نمایندگان جامعه مدنی در قرقیزستان در حال شروع یک کمپین دعوت از رئیس جمهور قرقیزستان به ثبت نام رسوا پیش نویس لایحه تصویب شده توسط مجلس در “دستکاری اطلاعات است.”

حمایت از آزادی بیان در قرقیزستان! کتاب و به اشتراک گذاری!

#PresidentForFreeSpeech #VetoAgainstTheFakeLaw #NoToCensorshipInKyrgyzstan

— الینا Karakulova, Facebook, 26 ژوئن 2020

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>