گرافیک توسط Joody Rungon از طریق Pexels. به رایگان استفاده کنید.

این پست در اصل منتشر شده در این وبلاگ از سفارت انگلستان در شمال مقدونیه. یک نسخه ویرایش شده چاپ توسط Global Voices به عنوان بخشی از یک توافق با نویسنده.

هفته اول ماه مارس است که همیشه بسیار شدید برای من. نه این که وجود دارد هیچ دیگر هفته در طول سال (خانواده و تولد و سال نو تعطیلات آماده سازی). در عین حال طی هفته اول ماه مارس هر کس و هر کسی به طور ناگهانی ما را به یاد زنان. گل به فروش می رسد در بداهه اصطبل از جعبه های مقوایی در هر گوشه ای ارائه خریداری شده و با توجه به شام سازماندهی و جشن با موسیقی و رقص. تلویزیون را نشان می دهد در حال میزبانی با تنها موضوع بحث در مورد حقوق زنان و برابری جنسیتی, خشونت خانگی, مشارکت سیاسی زنان, زنان اقتصادی پیشرفت است. دلیل این که شما ممکن است حدس می زنم که 8 مارس. به رسمیت شناخته شده به عنوان روز بین المللی زنان این رعایت جشن, اجتماعی, اقتصادی, فرهنگی و سیاسی دستاوردهای زنان است. روز نیز نشانه یک تماس اقدام برای شتاب برابری جنسیتی.

به روز شده رسمی بزرگداشت روز ملل متحد برای حقوق زنان و صلح جهانی از سال 1975. این یک تعطیلات ملی در بسیاری از نقاط جهان آن را به عنوان استفاده می شود در سوسیالیستی مقدونیه تا 90s.

مسیر برابری جنسیتی همانطور که تاریخ نشان داده است طولانی و چالش برانگیز است. مراحل مختلف جنبش زنان ارائه شده مهم تمرکز در جعل و حرکت جنسیتی در دستور کار بیشتر همراه است.

در سال 1909 به حزب سوسیالیست آمریکا جشن 15,000 زنان که در اعتراض به ساعات کار طولانی پایین پرداخت و عدم حق رای در شهر نیویورک است. این روسیه که ندانسته مجموعه 8 مارس روند. اگر چه روز بین المللی زنان شد تعطیلات رسمی در روسیه در سال 1913 زنان هنوز هم در مواجهه با چالش های. در حالی که مردان رفت به جنگ و زنان در برخورد با کمبود مواد غذایی و یک دولت که نمی خواهد گوش دادن به آنها. در 8 مارس 1917 دهها هزار نفر از زنان روسی به خیابان ها ریختند و خواستار تغییر دهید. متحد گریه برای کمک به هموار کردن راه برای اتحاد جماهیر شوروی به زنان اعطا حق رای به زودی و پس از نشان می دهد اهمیت تاریخ از مراسم بزرگداشت امروز. این دوره (اواخر دهه 1800 و اوایل دهه 1900) هنگامی که زنان از فعالان مبارزه برای حق رای و دستمزد برابر برای کار برابر است.

این دو موضوع – صدای زنان و مشارکت در دولت و مسابقۀ – هنوز اولویت بیش از یک قرن بعد.

در جوامع غربی جنبش زنان متفاوت است به چهار امواج.

موج دوم فمینیسم آغاز شد و در دهه 1960 و در ادامه به 90s با تمایلات جنسی و حقوق باروری بودن غالب مسائل. در سال 1980 تمرکز در یک آرایه وسیعی از برنامه های است که کمک به زنان در بیشتر بودن اعتماد به نفس قابل مشاهده هست-شبکه و قاطعانه اما بسیاری از این تقویت مفهوم است که زنان نیاز به “عمل مانند مردان” و “مناسب” به موجود مردسالار ساختار و سازمان اگر آنها موفق (در حالی که هنوز یک superwoman در صفحه اصلی).

انگلیسی, پوستر ترویج روز در ماه مارس سال 1974. دامنه های عمومی از طریق ویکیمدیا.

موج سوم فمینیسم (اواسط دهه 90) پیشنهاد مفهوم “transversal سیاست” به چالش کشیدن مفاهیم جهانی زنانگی و تبیین راه های که در آن گروه از زنان در مقابله با تقاطع پیچیده و جنسیت و تمایلات جنسی و نژاد و طبقه و سن های مربوط به. تمرکز بر توسعه سازمانی: زنان در boardroom تنوع در استخدام و جنسیت مربوط به پژوهش است.

چهارم-موج فمینیست فکر می کنم در شرایط تقاطع قرار دادن فمینیسم در زمینه بزرگتر آگاهی از ظلم و ستم در کنار نژادپرستی سن گرایی, classism, ableism و گرایش جنسی. چهارمین موج فمینیسم در حال ظهور است چرا که (غالبا) از زنان جوان و مردان متوجه است که موج سوم است یا بیش از حد خوش بینانه یا blinkered. فمینیسم در حال حاضر در حال حرکت از آکادمی بازگشت به عرصه گفتمان عمومی. موضوعاتی که مهم بودند به مراحل قبلی از جنبش زنان در حال جلب توجه از رسانه های جریان اصلی و سیاست است. مسائلی مانند سوء استفاده جنسی و تجاوز و خشونت علیه زنان نابرابر پرداخت, شلخته شرمندگی فشار بر زنان را مطابق تک و غیر واقعی نوع بدن و تحقق است که دستاوردهای زنان در سیاست و کسب و کار بسیار باریک هستند و مرکز آن است.

بنابراین آنچه که به جشن پس از آن ؟ چقدر ما واقعا می آیند ؟

مورد شمال مقدونیه

حتی اگر مقدونی زنان به دست آورده حق رای در سال 1946 پیشرفت جنبش زنان در شمال مقدونیه مرا به یاد ملی folk dance – سه گام به جلو دو گام به عقب. جنبش زنان اعتبار شده است در گذشته به خصوص در اواخر 90s در اوایل 2000s برای موفقیت متحد و گروه های گوناگون زنان – نمایندگان مختلف احزاب سیاسی و سازمان های جامعه مدنی زنان از های مختلف قومی و مذهبی در زمینه های فردی و سیاسی ، این جنبش موفق به امن 40 درصد حضور زنان در لیست برای انتخابات محلی و انتخابات مجلس تصویب تعدادی از قوانین مربوط به مبارزه با خشونت خانگی (جنسی) آزار و اذیت در محل کار و تبعیض و همچنین ترویج فرصت های برابر زنان و مردان و حمایت از حق سقط جنین و حقوق زنان در محل کار است.

در عین حال که ظهور عقب نیروها در دهه گذشته (2006-2017) منجر به تقویت مردسالار مدل ها و دیدگاه های زنان است. نتیجه این شده تکه تکه جنبش زنان و مبارزه زنان سازمان. تعداد فعال سازمان ها و ابتکارات در سطح محلی hs به سرعت در حال کاهش یافته است به خصوص در شهرهای کوچک و مناطق روستایی است. آنها را در رویارویی با چالش های بزرگ در جذب دختران جوان و زنانی که نمی پیدا کردن فعالیت مدنی جذاب است. مسائل زنان هنوز هم در حاشیه جریان اصلی بحث های عمومی. وکالت شامل باورها و ملموس عمل مورد نیاز از همه درگیر.

در شمال مقدونیه روز جهانی زن جشن گرفته است به عنوان روز جهانی زنان روز معلم و روز مادر که تحریف معنای اصلی رعایت تبدیل آن به یک فعالیت تجاری. هدایای خریداری شده برای مادران و معلمان و همسران عاشقان و دوستان است. زن همکاران و دوستان سازماندهی شب در رستوران ها و کافه ها و رقص شب دور با استفاده از این کوتاه زندگی اجتماعی قابل قبول عمومی آزادی است. بهتر-خاموش سازماندهی زن سفر به آبگرم مراکز خرید و مقصد. پس از اجازه دادن به برخی از بخار زنان بازگشت به حالت عادی زندگی روزمره.

بنابراین آنچه که در زندگی روزمره برای زنان در شمال مقدونیه است ؟

زنان هنوز هم شاغل کمتر از مردان با اشتغال رای از 39% در مقابل 61 درصد برای مردان است. این به طور مستقیم اثرات خود را در تندرستی و رفاه خانواده و جامعه از دست می دهد سهم بخش بزرگی از جمعیت برای توسعه آن است. علاوه بر این بسیاری از زنان تمایل به کار گرفته شود در پایین پرداخت می شود, labour-intensive حوزه مانند نساجی تولید و در نتیجه شکاف دستمزد بین مردان و زنان 12 درصد است.

زنان هنوز هم عمدتا مسئول برای مراقبت از کودکان بیمار و سالمند در خانواده که اغلب نتایج در خود نیاز به قطع کار خود را به مراقبت از کودکان (89.3 % زنان در مقابل 10.7% مردان) و/یا تا پاره وقت کار می کنند. خدمات مراقبت از کودکان در دسترس هستند هر چند 26 شهرداری در حال حاضر لازم نیست که در مکان مهد کودک. علاوه بر این زنان سه برابر بیشتر صرف زمان در فعالیت های داخلی در مقایسه با مردان که اثبات سنتی تقسیم کار بین دو جنس است که هنوز هم بسیار زنده است.

دسترسی به بهداشت و درمان است که تضمین شده توسط قانون اساسی و در عین حال 43 شهرستانهای فعلی 81 عدم زنان و زایمان خدمات. و سوم هر زن در این کشور را تجربه کرده است نوعی از خشونت مبتنی بر جنسیت. در پنج سال گذشته 70 زنان کشته شده اند که 51 قربانیان کشتار جنسیتی. حرکات مانند #SegaKazuvam و #TaniTregoj به نمایش گذاشت طیف عظیمی از آزار و اذیت جنسی زنان تجربه اما مقاومت در برابر گزارش رسمی.

آن را در حال حاضر 25 سال پس از پکن اعلام و پلت فرم برای عمل و تعهد به بهبود وضعیت زنان و تندرستی خود را در زندگی خصوصی و عمومی. در حالی که شده است وجود دارد پیشرفت های زیادی نسبت به حقوق زنان در طول چند دهه بسیاری از شکاف ها باقی می ماند. سازمان ملل متحد گنجانیده شده است برابری جنسیتی به عنوان یک جداگانه توسعه پایدار هدف (SDG) به منظور ایجاد حداقل استانداردها و فشار برای تغییر در مناطق بحرانی که در حال برگزاری در زنان بازگشت. آخرین گزارش SDGs نشان می دهد که در حالی که برخی از اشکال تبعیض علیه زنان و دختران در حال کاهش نابرابری جنسیتی همچنان به نگه داشتن زنان و محروم کردن آنها از حقوق اولیه و فرصت ها.

من فکر می کنم از 8 مارس را به عنوان یک نقطه عطف است. آن است که وجود دارد به ما یادآوری برای بازگشت به جایی که ما و آنچه ما به دست آورد یا نه. هر 8 مارس ما باید به خودمان یادآوری کنیم که چقدر ما آمده اند و برای تنظیم دستور کار برای سال برای دستیابی به چیزهایی که هنوز هم از دست رفته و با صدای بلند می گویند: بیایید به همه #EachforEqual.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im