صربی شایعات. عکس Zoran Drekalović/Istinomer مورد استفاده با اجازه.

این مقاله ممکن است از طریق همکاری با انتقال یک پراگ مبتنی بر چاپ و نشر و رسانه های آموزشی سازمان.

یک نظر سنجی انجام شده توسط موسسه در امور اروپا در ماه سپتامبر سال 2019 نشان می دهد که 23 درصد از صربی شهروندان بر این باورند روسیه صربستان بزرگترین کمک دهنده. در روسیه نکرده صفحه 10 از صربستان بزرگترین اهدا کنندگان پس از سال 2000 با توجه به داده ها توسط وزارت پیوستن به اتحادیه اروپا. اتحادیه اروپا در صدر لیست با 2.96 میلیارد یورو کمک های اولیه و به دنبال آن ایالات متحده آمریکا با 696 میلیون.

آنچه که به طور کلی اعتقاد بر این بود دلیل برای چنین ادراک شيوع روسیه-حمایت رسانه ها در صربستان که پوشش نه فقط راستا با کرملین منافع ژئوپلتیک بلکه اغلب باعث گمراه کننده و out-and-out اطلاعات اشتباه. Dr گرانبها N. Chatterje-Doody از دانشگاه منچستر توضیح داد: این رویکرد در یک بیانیه برای اوکراین واقعیت-چک کردن سرویس StopFake:

با مخلوط کردن واقعیت و داستان بازی محبوب احساسات در میان مخاطبان خارجی و تلاش دارد افکار عمومی در یک جهت خاص است که در خدمت مسکو منافع آنها به طور سیستماتیک دنبال کرملین اهداف ژئوپولیتیک در حالی که بی اعتبار روزنامه نگاری اصول در روند.

دروغ در صربی رسانه ها نگران کننده است به خصوص که با توجه به تاثیر آن دارای بیش از بالکان. Zoran Andonovski, editor-in-chief of Skopje-بر اساس متا.mk News Agency توضیح می دهد:

به نزدیکی جغرافیایی طولانی تاریخ مشترک در یوگسلاوی سابق و فرهنگی شباهت همه کمک به بالا تصویر از صربستان در نتیجه درک است که هر گونه اطلاعات (یا دروغ) که از آنجا باید قبول در ارزش اسمی بدون نیاز به تایید. صربی رسانه های بازار است که بسیار بزرگتر از مقدونی به عنوان مثال آن شرکت های رسانه ای بسیار توسعه یافته تر و از لحاظ اقتصادی قدرتمند به طوری که آنها می توانید استطاعت حجم بالایی از تولید اصلی آن “تاثیر گذار” کمتر اعتماد به نفس مقدونی کارکنان رسانه ها به ویژه از کوچک و یا راه اندازی پورتال های آنلاین.

یکی از نمونه های مسکو تاسیس پورتال خبری و ایستگاه های رادیویی اسپوتنیک صربستان. می رسد بزرگ صربی زبان مخاطبان در صربستان و بوسنی و هرزگوین و مونته نگرو, صربستان, کوزوو و شمال مقدونیه. آن را فراهم می کند و معمولا مخلوط خنثی اخبار با تحلیل تراز وسط قرار دارد با طرفدار کرملین منافع اما با توجه به گزارش های بوسنی واقعیت-بررسی سازمان Raskrinkavanje.ba, آن است که یک مرکز عمده ای از دروغ های شبکه در بالکان.

در اکثر موارد Sputinik ستون ها و تجزیه و تحلیل اتخاذ یک ضد اتحادیه اروپا عنوان مثال — برای مثال یک مقاله اخیر استدلال کرد که کشورهای بالکان غربی را “هرگز” پیوستن به اتحادیه اروپا. یکی دیگر می گوید که غربی اتحاد هستند به تدریج به “حل” به دلیل عدم توافق بین اعضای آن است. گاهی اوقات آنها را تقویت تئوری توطئه که ناتو می خواهد برای از بین بردن صربی کلیسای ارتدکس — با استناد به آزادی مذهب و قانون تصویب شده در مونته نگرو یک عضو ناتو به عنوان اثبات است.

با توجه به Gemius مخاطبان امتیاز در دسامبر 2019, Sputnik بود 1,132,547 بازدید کنندگان وب سایت. آن قرار گرفت 21st ترین-دفعات بازدید: رسانه ها پورتال در صربستان در حالی که آن را نیز پخش محتوا در صربی از طریق رادیو اسپوتنیک.

تقویت داخلی و منطقه ای در دسترس از طریق انتشار

در سال 2019 طرفدار کرملین هدف قرار دادن محتوا صربی مخاطبان بود و عمدتا از طریق رسانه های روسی از سیستم عامل مانند Sputnik صربستان و یا کمتر شناخته شده پورتال وب سایت مانند اخبار جبهه و Geopolitica.

صربستان را چاپ مطبوعات نیز ترویج محتوای مشابه — دو نمونه روزنامه Politika و Večernje نووستی با دومی به طور منظم انتشار Sputnik محتوا. با توجه به Gemius مخاطبان Vecernje نووستی آنلاین 5 بیشتر بخوانید پورتال های رسانه ای در صربستان — آن را دریافت کرده و تقریبا 15 میلیون بازدید کننده در ماه دسامبر 2019.

یک کیوسک روزنامه فروشی در بلگراد صربستان. عکس Zoran Drekalović/Istinomer مورد استفاده با اجازه.

B92 سابق لیبرال گرا پورتال خبری اخیرا بدبختانه سرمقاله خود خط به طرفدار روسیه پس از آن ،

اخبار سازمان های مانند Tanjug متعلق به دولت صربستان و همچنین سرنا متعلق به دولت جمهوری سرپسکا به صربی نهاد در بوسنی و هرزگوین (BiH) نیز منتشر طرفدار کرملین محتوا.

با توجه به صربی واقعیت-چک کردن پورتال Raskrikavanje بیش از 700 غلط و یا بی اساس اخبار منتشر شده در صفحات اول سه صربی شایعات (خبرچین, Alo و سرپسکی Telegraf) در سال 2018 است. این غلط و یا بی اساس اخبار مقالات معمولا توصیف ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در یک نور مثبت برای مثال این ادعا او را “دفاع صربستان از غرب” و یا که او را “نجات کوزوو به صربستان”.

صفحات اول صربی تلخیص سرپسکی Telegraf. دو تا از عناوین می گویند: “پوتین آماده است تا وارد کوزوو با ارتش” و “امریکا ترسناک برنامه ای برای کشورم باشم.” عکس Zoran Drekalović/Istinomer.

طرفدار دولت شایعات کشت رئیس جمهور تصویر به خطر انداختن شهید. تیتر فریاد می زند: “غرب به 100 میلیون یورو برای سرنگونی Vučić!” عکس Zoran Drekalović/Istinomer.

Raskrinkavanje سالانه تجزیه و تحلیل نشان داد که چهار شایعات با بالاترین گردش منتشر کرده اند بیش از 917 “نادرست و یا بی اساس ادعا می کند” در مسائل سیاسی در سال 2019 در حالی که سرگرمی و موضوعات ورزشی نبودند و تحليل قرار گرفت.

Najviše laži je izrečeno na račun opozicije من njihovih lidera dok se u isključivo pozitivnom svetlu predstavljao Aleksandar Vučić علی من ruski predsednik ولادیمیر پوتین.

“Riznica” laži je tokom cele godine bila من spoljna politika – pohvalno se pisalo o Rusiji من saradnji sa njom, dok su dežurni neprijatelji, kao i uvek, bili Albanci, kosovski lideri من ناتو است. Najave specijalnih ratova protiv Vučića, udari na njega, lažne tvrdnje o špijunskim aferama من aferi Krušik, takođe, su صفرا dominantne teme.

بسیاری از دروغ نگرانی احزاب مخالف و رهبران آنها در حالی که صربی جمهور Aleksandar Vučić و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ارائه شد در یک نور مثبت است.

سیاست خارجی یک چشمه نهفته در طول سال — با ستایش برای همکاری بین روسیه و صربستان در حالی که آلبانی رهبران کوزوو و ناتو نقش خائنانی. تم غالب شامل Vučić به عنوان قربانی حملات ادعاهای دروغین در مورد جاسوسی امور و Krušik امر است.

صربی رسانه های آنلاین در خدمت به عنوان یک منبع خبری و سرگرمی محتوا برای رسانه ها در کشورهای همسایه. در شمال مقدونیه صربی محتوای ترجمه شده است (اغلب ضعیف) به مقدونی و گاهی اوقات به آلبانیایی.

مثال دیگر این است که روسیه و مارک طب جایگزین مجله که چاپ در صربستان و فروش در newstands در تمام کشورهای یوگسلاوی سابق. برخی از آنها نیز منتشر محلی زبان در مقدونی کرواسی و اسلوونی زبان. برخی از این نشریات استفاده از بهداشت و سلامت-مطالب مربوط به ترویج تصویر ولادیمیر پوتین.

انتقاد از روسیه تقریبا غیر موجود

یک مطالعه توسط بلگراد-بر اساس مرکز تحقیقات شفافیت و حسابدهی (CRTA) نشان داد که اتحادیه اروپا و ایالات متحده و چین ارائه شد بیطرفانه در تمام انواع رسانه ها در صربستان در سال 2019 در حالی که ناتو به تصویر کشیده شده منفی و روسیه مثبت.

نتایج این تحقیق در دسترس ساخته شد به صداهای جهانی قبل از انتشار رسمی به عنوان بخشی از یک محتوا-های همکاری.

نتایج CRTA پژوهش است. با اجازه استفاده می شود.

CRTA تحقیقات نظارت صربی روزنامه (Blic, خبرچین, Kurir, Vecernje نووستی) اخبار پورتال (Blic, B92, Kurir, Telegraf) و اخبار تلویزیون و صبح را نشان می دهد (RTS1 صورتی, تلویزیون خوشحال, Prva).

این روش در نظر گرفته شده نه فقط تن از متن و تیتر و همچنین زاویه عکس ها و نسبت اهمیت و فضا برای هر مقاله و یا داستان.

این تحقیقات همچنین نشان داد که صربی جمهور Aleksandar Vučić ترین به نقل از صربی رسمی در سال 2019 شد اما هرگز در نقل داستان که منفی نسبت به روسیه و یا چین. Vučić به نقل عمدتا در خنثی شیوه در مقالات در مورد اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا

نتایج CRTA پژوهش است. با اجازه استفاده می شود.

Raša Nedeljkov مدیر برنامه در CRTA در بیانیه ای به صورت Global Voices با اشاره به تناقض ظاهری بین بیش-نمایندگی صربی مقامات طرفدار روسیه محتوا و دولت صربستان تلاش برای پیوستن به اتحادیه اروپا:

نظارت ما از تاثیرگذارترین رسانه ها در صربستان نشان می دهد که بالاترین مقامات از جمله رئیس جمهوری از وزیر امور خارجه, وزیر دفاع و نخست وزیر شده اند به نقل از منفی در مورد روسیه یا چین. هنوز هم نقل قول خود را با لحن منفی در مورد اتحادیه اروپا, آمریکا و ناتو به طور گسترده ای در حال حاضر. این است که در خط با برنامه کار دولت صربستان که صربستان اصلی هدف استراتژیک است که الحاق به اتحادیه اروپا است.

CRTA نظارت بر شناسایی شده که متعلق به بخش خصوصی رسانه ها با رسیدن گسترده مانند روزنامه Blic و تلویزیون, تلویزیون و صورتی تولید شده منفی گزارش تنها در مورد اتحادیه اروپا و ایالات متحده وجود دارد هیچ گزارش منفی روسیه و چین است.

صربستان خدمات عمومی پخش (RTS) تا به حال بیشتر مثبت و مقالات روسیه از اتحادیه اروپا و انتشار نیست منفی هر قطعه در روسیه و چین است.

نتایج CRTA پژوهش است. با اجازه استفاده می شود.

روسیه و چین مقامات غالب به نقل از قطعات که مثبت بودند به کشور خود را در حالی که اتحادیه اروپا و ناتو در خنثی قطعات.

تعصب در حال حاضر در صربی رسانه ها (persian) می تواند منفی بر توانایی صربی شهروندان به مشارکت در روند دموکراتیک در یک مطلع و شیوه ای منطقی در حالی که غیر حرفه ای رسانه ها شیوه های کمک به گسترش مرزی دروغ.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im