چگونه COVID-19 منجر به بسته شدن محبوب کتابفروشیها در بنگلادش

Nilkhet second-hand book market. You can find old, rare, or out of print books here. Image from Flickr by Francisco Anzola. CC BY 2.0.

Nilkhet دست دوم بازار کتاب در داکا. شما می توانید پیدا کردن, پیر, نادر یا از چاپ کتاب در اینجا. تصویر از فلیکر توسط فرانسیسکو Anzola. (CC BY 2.0).

این COVID-19 وضعیت بدتر در بنگلادش به عنوان منعکس شده در افزایش مرگ و میر. آن است که در حال حاضر 18 بدترین آسیب دیده کشور در جهان از نظر تعداد coronavirus موارد است.

اقتصادی اختلال ناشی از این بیماری همه گیر است و همچنین به سرعت اتفاق می افتند. یکی از اولین نشانه های اقتصادی ‘سونامی’ بسته شدن بسیاری از مغازه ها در پایتخت داکا حتی پس از کاهش محدودیت در ژوئن سال 2020 است.

فروشگاه های کتاب در میان کسانی که در حال مبارزه برای زنده ماندن اقتصادی خرید اینترنتی.

اکثر کتابفروشی ها در داکا بسته شد که COVID-19 مستند به اجرا گذاشته شد در ماه مارس سال 2020 است. بسته شدن نهادهای آموزشی تا 6 اوت به این معنی است که خریداران کتاب که عمدتا دانش آموزان و حرفه ای نمی خواهد به بازگشت به زودی برای کمک به معکوس سقوط درآمد از کتابفروشان.

بیش از 21 میلیون نفر زندگی می کنند در داکا. در حال حاضر وجود دارد کمبود کتابفروشیها که می تواند به تهیه این بازار اما همه گیر مجبور است بسیاری از فروشگاه ها برای جلوگیری عامل.

Nilkhet مرکز دست دوم, کتاب تجارت در داکا. به غیر از استفاده از برنامه های درسی کتاب های داستانی و غیر داستانی و یا کتاب های مرجع از بنگلادش و خارج از کشور شما حتی می توانید پیدا کردن, پیر, نادر یا از چاپ کتاب در Nilkhet کتاب قدیمی بازار است. مصطفی Baighar (کتابفروشی) یکی از بزرگترین دست دوم مغازه ها کتاب در داکا آغاز شده کسب و کار خود را در این بازار سی سال پیش. همه گیر آمد و بسته مغازه.

پایان یک دوران از منابع کتاب های قدیمی

وجود دارد بسیاری از قدیمی و جدید کتاب فروشی در Nilkhet. نویسنده شعیب Sarwanam توضیح می دهد که در Facebook به همین دلیل مصطفی Baighar منحصر به فرد است:

বাংলা ভাষায় প্রকাশিত যে কোন রেয়ার বই, প্রিন্ট আউট বই, হারায়ে যাওয়া গুরুত্বপূর্ণ বইটা দরকার হইলে একমাত্র ভরসা ছিল মোস্তফা।
মোস্তফা হয় একজন অলৌকিক ক্ষমতাসম্পন্ন লোক। যে কোন বইয়ের নাম বললেই সে চোখ বন্ধ করে সেই বইটার লেখকের নাম, প্রকাশনীর নাম, গায়ের দাম গড়গড় করে বলে দিতে পারে। তার চেয়ে বড় কথা, যেইখান থেকেই হোক বইটা ঠিকই জোগাড় করে এনে দিতে পারে!

مصطفی تنها امید اگر کسی نیاز به هر گونه نادر کتاب 0ut-از-چاپ کتاب و یا هر کتاب مهم منتشر شده در زبان بنگالی است. مصطفی یک مرد از قدرت معجزه آسا. هر زمان که یک خریدار ذکر نام کتاب او را نزدیک چشم خود را و به رسمیت شناختن نام نویسنده کتاب نام از انتشار و قیمت این کتاب است. و آنچه مهم است او می تواند منبع کتاب از هر کجا!

مصطفی صاحب کتابفروشی دارای دانش عمیق از انتشار بنگالی کتاب. Ehsan اسلام برجسته این در Facebook پست:

বই অনেকেই বিক্রি করে নীলক্ষেতে, পাঠক অনুযায়ি আগ্রহ জাগানিয়া বইও তুলে দিতে পারেন নাকের সামনে, কিন্তু বইয়ের প্রসঙ্গ ধরে আরেকটা বইয়ের খবর সবাই দিতে পারে না। আমি অজস্র দিন দেখেছি, মোস্তফা ভাই ঝুঁকে পড়ে বই পড়ছেন। নিতান্ত ফ্ল্যাপ নয়, ভেতরের পাতা উল্টে উল্টে পড়ছেন। গল্পের চমকলাগা খটকা নয়, প্রবাহটুকুও বলতে পারেন। পরের মুখে ঝাল খাওয়ার মতো শুনে শুনে আত্মস্থ করে তা বলা যায় না, বোঝা যায়।

وجود دارد بسیاری از فروشندگان در Nilkhet که نشان می دهد کتاب های جالب با توجه به فرد خریدار سلیقه و نیاز. اما نه هر کس می تواند نشان می دهد مشابه یا مکمل کتاب است که می تواند کمک به خریدار. من را دیده اند بی شماری روز مصطفی است با تکیه به جلو در حالی که نشسته و کتاب خواندن است. نه فقط کوه در می رم از طریق فلپ او یک خواننده حریص. او می تواند بگوید جریان داستان نه فقط برجسته است. نه فقط حفظ فروش رزین خوانندگان می توانید بگویید.

پژوهشگر و نمایشنامه نویس Nazrul سید نوشت: در Facebook در مورد تاثیر احتمالی از بسته شدن از کتابفروشی ها در حفظ بنگالی ادبی فرهنگ:

পরিবারে বিশাল বিশাল কয়েকটা তাক ভর্তি পুরনো পোকায় কাটা বই অধিকাংশ পরিবারের জন্যই অভিশাপের। অনেকটুকু জায়গা খেয়ে ফেলছে! হয়তো আস্ত একটা ঘরই দখল করে আছে! এগুলো কেউ পড়ে না, ছুঁয়েও দেখে না। পরিবারের বৃদ্ধ মানুষটি ঘোলা চোখে মাঝে মধ্যে তাকান, ধুলো ঝাড়েন, গন্ধ নেন। পরিবারের তরুণ সদস্যরা অপেক্ষা করে থাকে বুড়োর একটা গতি হলে এই জঞ্জাল ঝেঁটিয়ে বাড়ি থেকে বিদায় করার।
[…]

এই বইগুলো তখন কিনে নেন মোস্তফা মামারা। হয়তো একা পারেন না, কয়েকজন মিলে কিনে নেন। লট ধরে কিনে নেন। তারপর ফোন যায় আমাদের কাছে, যারা পুরনো বইয়ের পুরনো ক্রেতা। তাঁরা ঠিক চেনেন এই শহরে কে কে এই বইগুলো কিনতে পারে। আমি নিজে অসংখ্য দুষ্প্রাপ্য বই কিনেছি এই সুবাদে।

মোস্তফা মামাদের পেশা বদলের ফলে এই ব্যাপারটি ঘটার আর সুযোগ থাকবে না। বইগুলো তখন চলে যাবে ভাঙ্গারির দোকানে। এমন অসংখ্য বই, যেগুলোর সারা পৃথিবীতেই হয়তো আর কোনো কপি নেই, কেউ জানেও না তার খবর… হারিয়ে যাবে বাংলা সাহিত্য সংস্কৃতির অমূল্য সব দলিল…

در بسیاری از خانواده ها, شما را پیدا خواهد کرد چند بزرگ قفسه و یا یک اتاق بزرگ پر از غفلت و حشرات آلوده کتاب در نظر گرفتن مقدار زیادی از فضا! اعضای جوانتر خانواده را نمی خواند و یا آنها را لمس. آنها در حال انتظار برای آخرین روز از نسل های قدیمی به طوری که آنها می تواند به روشن شدن این زباله پس از مرگ است.
[…]

تنها چند کتابفروشان مانند مصطفی خریداری این کتاب بسیاری است. شاید تنها تعداد کمی از آنها را هم خواهد خرید هر یک گنج واقعی است. سپس آنها را به اطلاع مردم مثل ما که همیشه به دنبال پیر و کتاب های کمیاب. آنها دقیقا می دانند که علاقه مند به خرید کتاب چه در این شهر! من خودم خریداری کرده اند و بسیاری از کتاب های کمیاب از او.

به عنوان فروشندگان مانند مصطفی در حال بسته شدن فروشگاه و حرفه ای در حال تغییر این دیگر نمی خواهد اتفاق می افتد. این کتاب خواهد شد و سپس رفتن به کاغذ بازیافت. وجود دارد بنابراین بسیاری دست دوم کتاب با احتمالا بیشتر نسخه در جهان است. هیچ کس در نسل حاضر در مورد آن می داند… بسیاری از اسناد با ارزش از بنگالی ادبی, فرهنگ از دست رفته خواهد بود.

نمایی از Dipanpur کتابفروشی من به تازگی…

خلاق کتابفروشی ها در حال کاهش روز به روز در بنگلادش

در داکا, خلاق, کتابفروشی ها (از کتابفروشی های مستقل و متخصص در داستانی و غیر داستانی و از جمله امکانات رفاهی مانند سالن مطالعه و کافی نت ها) را تبدیل به محبوب در دهه گذشته ایجاد علاقه در میان دوستداران کتاب. تعدادی از برجسته مستقل کتابفروشیها در شهرستان از جمله Nalanda, Madhyama مداد و Dipanpur بسته شدن با توجه به بحران مالی در میان شیوع کروناویروس. بسته شدن Dipanpur است به خصوص نا امید بسیاری از پس از آن فقط یک کتابفروشی بلکه عمل به عنوان یک کافه و یک hub برای افراد خلاق است. در واقع مختلف ادبی رویدادهای سازماندهی شده وجود دارد. در باز شد حافظه ناشر فیصل Arefin Dipan که کشته شد به طرز وحشیانه ای توسط داعش در سال 2015 در داکا. دوستان از Dipanpur در حال تلاش برای شروع یک کمپین برای احیای آن است.

اما نویسنده Munmun Sharmin شمس فکر می کند که دلیل بسته شدن کتابفروشی خلاق است کاهش تقاضا است. به گفته او کتاب حداقل نکته مهم در زندگی بنگلادشی در حال حاضر و بسیاری از خوانندگان نمی دانم در مورد کتاب های مغازه ها که هنوز در حال مبارزه برای زنده ماندن.

یک غرفه کتاب در داکا به فروش می رساند که عمدتا از متن کتاب. تصویر از طریق فلیکر توسط دیوید آبجو. ( CC BY-SA 2.0).

نسخه های دیجیتال نیست و در عین حال محبوب ترین ها در بنگلادش

در بنگلادش چاپ و نشر دیجیتال کتاب هنوز برداشت با توجه به دلایل زیادی از جمله قیمت بالای کتاب های الکترونیکی, خوانندگان و عدم تقاضا است. Rifat Munim نوشت و در نشریه آنلاین رفته.در مورد این موضوع:

اگر چه بسیاری از ناشران مانند انتشارات دانشگاه محدود به طور فزاینده ای با توجه به پتانسیل انتشار کتابها و نسخه های دیجیتال هستند و در عین حال برای به دست آوردن گسترده ارز در بنگلادش به طور عمده با توجه به جهت گیری فرهنگی و همچنین به دلیل قیمت های بالا از دستگاه های.

Rifat Munim اشاره کرد که میزان انتشار کتاب افزایش در سال های اخیر:

در سال 2010 کمی بیش از 3000 کتاب منتشر شد سالانه و تعداد در حال حاضر بیش از 6500. اعضای هیئت علمی و خلاق انجمن ناشران از بنگلادش روی چیزی حساب کردن که بیش از 75 درصد از کتاب ها راه اندازی شد در طول Ekushey نمایشگاه کتاب این کشور را بزرگترین کتاب رویداد. در حال حاضر برخی از 2,00,000 مردم بستگی دارد به طور مستقیم در صنعت چاپ و نشر برای معیشت خود را با نزدیک به 10 بار به عنوان بسیاری از مردم به طور غیر مستقیم با این صنعت است.

طبق گزارش 4,919 کتاب های جدید منتشر شده در Ekushey نمایشگاه کتاب در سال 2020 و کتاب ارزش تاکا بنگلادش (BDT) 720 میلیون (US$ 8.47 میلیون دلار) فروخته شده اند وجود دارد. هیچ اطلاعات در مورد چگونه بسیاری از کتاب ها به فروش می رسد در بقیه سال.

در چند سال گذشته در این کشور دیده می شود چند سیستم عامل آنلاین است که فروش نسخه های سخت از کتاب. بزرگترین کشور آنلاین, کتابفروشی Rokmari فروش حدود 1 میلیون کتاب (نسخه سخت) در سال است.

اما این جبران از دست دادن ناشی از بسته شدن ناگهانی از کتاب محبوب مغازه ها مانند مصطفی Baighar و Dipanpur?

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>