تاریخ تکرار می شود: چینی ترور دولت و برچیدن اویغور neo-Jadidism

کارآفرینان Ablimit Halis Hajim (سمت چپ) Abduweli Muqiyit (مرکز) و Nurtay Hajim Iskender (راست) بودند ارکان اویغور ملی آموزش و پرورش و مرکز آمار در توسعه اویغور جامعه مدنی است. هر سه اند به اهداف دولت چین حمله به اویغور در جامعه است.

شهر Ghulja مشهور است به عنوان یک مرکز اویغور شورش و در واقع اغلب شده است یک منبع مقاومت به قدرت است. پایتخت دوم جمهوری مستقل از شرق ترکستان از 1944 تا سال 1949 Ghulja دارای بسیاری از قهرمانان افسانه ای مانند Nuzugum, Sadir شجاع و Ghéni شجاع. که فقط بخشی از آن هویت: این شهرستان همچنین ادعا هنرمندان مشهور و چهره های ادبی مانند Lutpulla Mutellip, Zunun قدیری, Tiyipjan Eliov و Zordon صابر.

Ghulja واقع شده است در Ili, یک منطقه خودمختار در مرز قزاقستان است. Ili بود که استعمار برای 10 سال در پایان قرن 19 توسط روسیه تزاری و اتحاد عمل به عنوان یک دروازه برای نفوذ غرب از طریق آمدن روس زبان آسیای مرکزی است. همچنین مهد اویغور Jadidism اواخر قرن 19 و اوایل 20 قرن رنسانس جنبش به رهبری روشنفکران و کارآفرینان که با هدف اصلاحات اسلام و ترک جوامع مسلمان به عنوان بخشی از یک روایت مدرن درایو با الهام از غربی و عثمانی ، این جنبش اجتماعی و مذهبی اصلاحات نقش مهمی در بیداری Uyhgur جامعه و مبارزه خود را در برابر چینی استعمار و تاریک اندیشی مذهبی. این باعث به اولین شورش در جنوب سرزمین اویغور که به هنگام تولد به اولین تورک جمهوری اسلامی شرق ترکستان به طول انجامید که از سال 1933 تا 1934.

در طول دوره بین 1930-40 شناخته شده به عنوان “ترور سفید” این مذهبی و فرهنگی اصلاح طلبان—به نام Jadidists در سراسر آسیای مرکزی رانده شدند و زندانی و قتل عام توسط نمایندگان مختلف از چینی قدرت استعماری. روشنفکران مانند Lutpulla Mutellip, Abduhaliq, Uyghur, Enver نصیری و Memtéli Tewpiq (نویسنده سرود ملی شرق ترکستان) زنده زنده سوزانده شد. چین و سپس حزب حاکم این Kuomintang قربانی نیز هر کسی آنها در نظر گرفته شده سیاسی و یا قومی حریف.

Ablimit Hoshur Halis Hajim. عکس حسن نیت ارائه میدهد Medine Ablimit مورد استفاده با اجازه.

در دوره دوم جمهوری اسلامی شرق ترکستان به طول انجامید که از سال 1944 تا سال 1949 Ili شد پیشرفته ترین از نظر فرهنگ و آموزش و پرورش از 10 منطقه که به صورت منطقه اویغور و به این روز حفظ یک روح مستقل و ارائه می دهد یک پنجره است که جدید و مدرن نشأت گرفته از خارج. از 1990s زمانی که اویغور تجار به دست آورد این فرصت را به تجارت خارجی با کشورهای آسیای میانه و جنوب آسیا و ترکیه و بسیاری از آنها از جمله برخی از Ghulja سرمایه گذاری در حمایت از آموزش و پرورش از جوان Uyghurs در دانشگاه هاي مشهور در کشورهای دیگر.

یک کارآفرین بود Ablimit Hoshur Halis Hajim که پول خود را در املاک و مستغلات شد و در حال حاضر شناخته شده برای بشردوستانه خود را برای حمایت از توسعه اویغور هویت فرهنگی. در اکتبر سال 1994 Halis Halim همراه با دیگر کارآفرینان Sadiqjan, Abdurishit Hajim و Memtimin Tewekkül با هم جمع شدند حدود 200 Ili برجسته در Ghulja و مطرح 1.5 میلیون یوان (معادل US$200,000) برای ایجاد Ili Halis صندوق منطقه برای اولین بار آموزش عالی خصوصی صندوق. وظیفه مدیریت این صندوق اختصاص داده بود به معلم و شکل عمومی Abduweli Muqiyit به عنوان Halis Hajim تشویق دیگر اویغور کارآفرینان به شرکت و ارائه فرصت به فارسی دانش آموزان از منطقه است. صندوق اولین گروه از دریافت شد 800 دانش آموزانی که تا به حال به رها کردن از مدرسه به دلیل عدم وجود پول و که در حال حاضر قادر به بازگشت به مطالعات خود را.

یک سال پس از Ili Halis صندوق تاسیس شد جوان دیگر Ghulja کارآفرین Nurtay Hajim Iskender تاسیس اولین مدرسه برای کودکان یتیم. Abduweli Muqiyit شد دوباره استخدام را در این مسئولیت بزرگ از راه اندازی این مدرسه را روز به روز عملیات با هماهنگی دولت, رسانه, تبلیغات, استخدام, معلمان, بودجه, دانشجو انتخاب و حتی انتخاب یک محل برای ساختمان مدرسه.

Nurtay Hajim Iskender با کودکان از مدرسه خود را. عکس توسط Dilnur Reyhan مورد استفاده با اجازه.

صلح آمیز برگ منطقه در خیابان گسترده ای توسط Ili رودخانه یک فاصله کوتاه از پر سر و صدا و شلوغ شهر انتخاب شد و به عنوان سایت جذاب مدرن ساختمان مدرسه که ثبت سنتی اویغور ویژگی های معماری. این مدرسه در ابتدا در زمان در 60 یتیم دانش آموزان اما این تعداد به سرعت افزایش یافت به چند صد نفر از سراسر منطقه در سال است که به دنبال تمام نیازهای دانش آموزان از دبستان تا پایان تحصیلات دانشگاهی خود شد مراقبت از Nurtay Hajim پشتیبانی شده توسط دیگر اویغور خیر.

Nurtay Hajim Iskender مدرسه در شهرستان Ghulja. عکس Dilnur Reyhan مورد استفاده با اجازه.

Nurtay Hajim شهرت گسترش فراتر از Ili و در سراسر منطقه اویغور. او و Ablimit Halis Hajim شد نمادهای پیشرو کارآفرینی که Jadid دوران شناخته شده بود و افزایش تعداد اویغور کارآفرینان شروع به سرمایه گذاری در پروژه های مشابه است.

در سال 2017 دولت چین تمدید عملیات ترور دولت با هدف قرار دادن روشنفکران مذهبی رهبران و کارآفرینان. متاسفانه—و جای تعجب نیست—Nurtay Hajim Iskender یکی از کسانی که دستگیر شده و مدرسه بسته شد و تبدیل به یک اردوگاه کار اجباری. تقریبا همه معلمان در این مدرسه بودند و بنا به گزارش ها بازداشت شده و همچنین هر چند معلوم نیست چه اتفاقی برای دانش آموزان است.

Abduweli Muqiyit دیگری بود تعجب آور هدف از ترور دولت. پدر بزرگ او بود در خدمت دولت جمهوری اسلامی شرق ترکستان و Muqiyit که در خدمت به عنوان رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان Ghulja در سال 2002 سازمان سالگرد 100 از Ghulja مدرسه شماره 2 یک ترکیب متوسط و بالا مدرسه بود که قدیمی ترین در منطقه اویغور. در سال 2014 او همچنین از تاسیس بلال Nazimi, کتابفروشی که به سرعت آمد به اشغال جایگاه مهمی در زندگی معنوی جامعه با Uyghurs از اقشار مختلف اجتماعی وجود دارد برای جمع آوری سخنرانی ها و مکالمات.

اطلاعات در مورد آنچه که واقعا در رفتن در اویغور در منطقه یکی از مهمترین surveilled مکان در جهان است که بسیار دشوار است برای به دست آوردن. این وضعیت افزایش می دهد به بسیاری از شایعات که برخی از آنها به اثبات می شود نادرست, اما, که در بسیاری از موارد درست هستند.

شایعاتی که Nurtay Hajim مرده بود در بازداشت گردش برای یک بار در فارسی در خارج از کشور شبیه به یک مورد مشهور نوازنده و خواننده Abduréhim Héyit بود که در نهایت افشا و خنثی. بستگان Nurtay Hajim همچنین تکذیب این شایعه در اوایل سال 2020 به آنها آموخته شده از طریق کانال های غیر رسمی که Nurtay Hajim دریافت کرده بود یک جمله زندگی است. Abduweli Muqiyit گزارش دریافت همان, هر چند که چین نمی ارائه هر گونه اطلاعات رسمی آن غیر ممکن است به منظور بررسی این اطلاعات است.

همانطور که برای Ablimit Halis Hajim با فرزندان خود زندگی می کنند که در خارج از کشور تا به حال هیچ خبری در مورد اینکه آیا او ممکن است آزاد شده اند و یا محکوم شد.

این سه مرد بودند ارکان اویغور ملی آموزش و پرورش در خارج از چارچوب رسمی, مرکزی, ارقام در توسعه اویغور جامعه مدنی و در درایو خود را برای نوسازی آموزش و پرورش, هویت و اویغور جامعه پیشگام طرفداران neo-Jadidism. مانند بسیاری دیگر از اویغور هنرمندان و کارآفرینان آنها به دنبال یک پایه جدید برای ایجاد جامعه ای بود که هر دو با افتخار سنتی و مدرن غیر قابل انکار و به رسمیت شناخته شده برای تعهد خود را به نوسازی و باز بودن. بازداشت و متعاقب آن ناپدید شدن این سه مرد از Ghulja به اعمال اثر سرما در اویغور جامعه است.

در اواخر دهه 1930 و اوایل 1940s سیاست “ترور سفید” دنبال چینی فرماندار اویغور در منطقه شنگ Shicai به دنبال از بین بردن اویغور فکری و طبقه بورژوا در جهت به انقیاد اویغور ملت است. برچیدن اویغور جامعه انجام شده در سالهای اخیر توسط سین کیانگ استان پارتی, منشی, چن Quanguo تحت رهبری چین است احساس مانند بسیاری از بازگشت به این دوره است.

*نویسنده آرزوها برای تشکر از اویغور-استرالیا فکری Selime کمال و Medine Ablimit از Albimit Halis Hajim برای ارائه اطلاعات در زندگی Abduweli Muqiyit و Ablimit Halis Hajim.

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>