از سوئد به مکزیک بومی مردم توضیح دهد که چرا زبان آنها ناپدید می شوند

بومی اسکاندیناوی مردم. عکس های اعتباری: Pixabay تحت مجوز CC.

هر زبان نشان دهنده یک راه مشخص از دیدن واقعیت است. زبان وسیله نقلیه که از طریق آن ایده های سنت ها و آداب و رسوم و داستان و احساسات یک جامعه را شکل میدهند. حفاظت از آنها بسیار مهم است برای حفظ هویت خود را از سخنرانان.

اما امروز حدود 3000 زبان در سراسر جهان در معرض خطر تبدیل شدن به منقرض شده با توجه به یونسکو است.

برای مثال Yagán زبان از یک ایل عشایری در پاتاگونیا در دور در جنوب آرژانتین و شیلی کرده و تنها یکی باقی مانده بلندگو. در مکزیک حداقل 64 زبان در خطر منقرض شده با توجه به کشور و موسسه ملی زبان بومی (Inali). در اروپا بیش از بیست زبان در آستانه از دست رفته.

زبان در سراسر جهان در معرض تهدید هستند و در اروپا و امریکا هستند بدون استثنا.

چرا زبان ها می میرند ؟

زبان مرگ به دلیل شرایط که در آن جوامع بومی زندگی می کنند منجر به فرهنگی رفاه با توجه به زبانشناسان و فعالان Yásnaya النا اگویلار دو لا فرانترا از مکزیک و صوفیه Jannok از سوئد.

در یک سخنرانی در TEDx Jannok که یک کودک بومی سامی توصیف حملات ثابت که در آن جوامع قرار دارد به:

این است چگونه چیزهایی که در جامعه و در هر جامعه بومی در سراسر جهان است. یک تعداد انگشت شماری از شرکت های بزرگ اجرا شده توسط افرادی که علاقه اصلی این است که پول در حال حمله به خانه های ما و ما را وادار به حرکت و یا به سادگی در تلاش برای خلاص شدن از ما است.

بسیاری از گروه های بومی در سراسر جهان محکوم به سلب مالکیت از زمین های خود و سوء استفاده از حقوق بشر است. در مکزیک به قتل بوم Rarámuri Julián کاریلو در اکتبر 2018 که در دفاع از جنگل های سیرا مادره از ورود غیر قانونی و صحبت در برابر معدن امتیازات اعطا شده توسط دولت مکزیک و برتا کاسرس در ماه مارس سال 2016 عضو Lenca جامعه در هندوراس که مخالف ساخت یک سد برق آبی سرفصل های ساخته شده در سراسر جهان است.

از جمله مواردی است که اغلب بدون مجازات بماند همچنان به رخ می دهد: در تاریخ 24 فوریه سال جاری یک فعال بومی از Brörán جامعه در کاستاریکا کشته شد توسط مسلحانه اراذل و اوباش. فعالان بحرانی شده است, از شکست دولت واکنش نشان می دهند.

در بیانیه های صادر شده به این کنگره از نمایندگان در مارس 2019, Yásnaya اگویلار دو لا فرانترا ادعا کرد که:

بومی زبان ها نمی میرند. آنها در حال کشته شدن توسط دولت مکزیک.

در آوریل 2019, اگویلار دو لا فرانترا رونویسی سخنرانی خود در Mixe و ترجمه آن به زبان اسپانیایی برای صداهای جهانی. در آن او نشان دهنده چگونگی ناپدید شدن بومی زبان “نزدیک متصل به از دست دادن زمین.”

دختر جوان از Chatino جامعه در مکزیک است. عکس های اعتباری: Pxfuel تحت مجوز CC.

به طور مشابه این سازمان شاهد جهانی و فعالان مانند اوا M. Fjellheim عضو جامعه سامی در نروژ ادعا می کنند که محصولات کشاورزی و معدن در حال فعالیت های اصلی متصل به قتل بومی مدافعان محیط زیست. آمریکای لاتین دیده می شود بیشترین تعداد این حملات است. به عنوان Fjellheim گفت Pikara مجله:

در ده یا پانزده سال فشار بر سرزمین ما بطور قابل توجهی رشد کرده و به ویژه تمرکز بر بهره برداری از منابع انرژی است. ما آمده ایم تا متوجه باشید که ما نمی هر گونه حقوق واقعی که محافظت از ما در هر راه.

نیز وجود دارد کسانی که بر این باورند که بخش قابل توجهی از مشکل این است که این تبعیض که جوامع بومی قرار دارد. در سخنرانی خود در نمایشگاه بینالمللی کتاب در لیما در سال 2017 پرو نویسنده و کچوایی-سخنران پابلو Landeo گفت که:

ساختارهای اجتماعی تعیین می کند دولت از زبان بومی و این جایی است که تبعیض در می آید احساس شرم است که متصل به این زبان چون آنها دیده می شود به عنوان قدیمی و عقب مانده است.

عدم اشاعه و ارتقاء جنبه های دیگری از تبعیض است. در بسیاری از کشورها مانند مکزیک بسیار کمی از بودجه در دسترس ساخته شده است به صورت بومی در پروژه های فرهنگی در ادبیات یا هنر. در سوئد, English, Finnish یا آلمانی هستند و در اغلب موارد تدریس به عنوان زبان دوم از زبان مادری.

با وجود هزاران کیلومتر جداگانه که کشورهای اسکاندیناوی مانند سوئد و نروژ و فنلاند از مکزیک و پرو همه آنها به نظر می رسد برای به اشتراک گذاشتن یک میراث تبعیض نژادی بومی زبان ها و تخریب هویت و حافظه جمعی مردم که صحبت می کنند آنها را.

عضو جامعه سامی در فنلاند. عکس های اعتباری: فلیکر/Youngbrov تحت مجوز CC.

به عنوان سال بین المللی زبان بومی در سال 2019 به خود جلب کرد به سازمان ملل اعلام کرد, بین المللی دهه بومی زبان آن آغاز خواهد شد و در سال 2022 به منظور ترویج و احیای آنها.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>