مصاحبه با افغان Mukhtarli ربوده شده روزنامه نگار آذربایجانی که در حال حاضر پیاده روی رایگان

Leyla Mustafayeva آغوش شوهرش روزنامه نگار افغان Mukhtarli هنگام ورود او در برلین در آوریل 17. عکس (c): مرکز اروپایی برای مطبوعات و آزادی رسانه ها.

در 17 مارس آذربایجان روزنامه نگار افغان Mukhtarli وارد برلین Schönefeld فرودگاه که در آن او پیوست با همسر و دخترش. او خدمت کرده بود نزدیک به سه سال در آذربایجان در زندان — نیمی از شش سال زندان محکوم شد که به طور گسترده ای در نظر گرفته انگیزه های سیاسی و اقدامات تلافی جویانه خود را برای گزارش های تحقیقی.

Mukhtarli انتشار است همه مهم تر با توجه به رسوا cirucmstances از دستگیری او — و یا به جای ربودن او را.

در 29 مه سال 2017 Mukhtarli خود را در سمت چپ صفحه اصلی در تفلیس پایتخت گرجستان به دیدار با دوستان در یک کافه. در ساعت 19:00 به او زنگ زد همسرش, روزنامه نگار, Leyla Mustafayeva به او بگویید که او را در مدت کوتاهی بود. اما او هرگز وارد شده است.

روزنامه نگار افغان Mukhtarli در تفلیس. تصویر از یوتیوب / Kavkazskiye نووستی.

به جای Mukhtarli ظاهر دو روز بعد در بازداشتگاه های همراه در آذربایجان پایتخت: باکو. او گفت: یک وکیل که او شده بود کشف و ضبط توسط مردان, پوشیدن گرجستان لباس پلیس که پر و جیب خود را با اسکناس همراه او را به یک ماشین و سوار او را در سراسر مرز به جمهوری آذربایجان که در آن او دستگیر شد و به صورت غیر قانونی عبور از مرز و قاچاق پول است. گرجستان و نخست وزیر را رد همه اتهامات است که دولت وی به هر همدستی در بازداشت باقی مانده است اما بسیاری از شک و تردید. بیش از سال قبل از Mukhtarli بازداشت تفلیس تا به حال تبدیل شدن به یک خانه برای یک جامعه پر رونق از مخالفان سیاسی و روزنامه نگاران مستقل از جمهوری آذربایجان بودند که جذب گرجستان نسبی آزادی بیان است.

اما در حال حاضر آنها شروع به تعجب که ناپدید می شوند و این که آیا گرجستان بود واقعا یک پناهگاه امن ،

پس 2015, گرجستان شده بود که پناهگاه امن برای افغان Mukhtarli. سالی بود که او و خانواده اش را ترک آذربایجان پس از آزار و اذیت به دلیل روزنامه نگاری تحقیقی. Mukhtarli حال همکاری با MeydanTV the exiled مستقل آذربایجان خروجی رسانه ها و جرایم سازمان یافته و فساد گزارش پروژه (EASST) در بالا مشخصات تحقیقات implicating مقامات دولتی گاهی اوقات حتی علی اف و خانواده است که حکومت آذربایجان از سال 1993. این نوع از کار است که محدود بود به هم زدن پر و بال.

من مصاحبه Mukhtarli در مورد تجارب خود و امید به آینده. او پاسخ داده در آذربایجان بودند ترجمه شده توسط Leyla Mustafayeva.

ماکسیم ادواردز: چرا شما فکر می کنم مقامات منتشر شد شما ؟ و چرا آنها را انتخاب کنید برای انجام این کار در حال حاضر ؟

Afgan Mukhtarli: آزادی من بود با تشکر از فشار توسط اعضای شورای اروپا (CoE) و پارلمان اروپا. [کو کمیسر حقوق بشر] Dunja Mijatović و [سیاستمدار ایسلندی] Þórhildur Ævarsdóttir حتی بازدید من در زندان است. همچنین با توجه به مذاکرات بین آذربایجان و مقامات آلمانی آغاز شد که در ماه اکتبر گذشته. آنها بسیار مفید بودند; به عنوان من نمی هر گونه اسناد و مدارک با من وقتی که من ربوده شد و به ارمغان آورد به آذربایجان به مقامات ارائه شده با یک گذرنامه پس از این مذاکرات آغاز شده بود. مقامات آلمانی تا به حال داده به من ویزا در سال گذشته به اتحاد دوباره با خانواده من, اما من منتشر شد در این زمان وجود دارد متعدد جلسات دادگاه در مورد پرونده من در اواخر سال 2019. من حتی شنیده شایعات که [رئيس جمهور الهام] علی اف شد برنامه ریزی برای امضای یک فرمان عفو من این مه. که همچنین هرگز اتفاق افتاده بود اما در نهایت منتشر شد و کمی بعد پس از انتخابات پارلمانی است.

من: پس درس است در اینجا است که رسانه ها در مبارزات و دفاع واقعا کار در این شرایط ؟

AM: مطمئن کمپین رسانه ای تا به حال یک تاثیر بزرگ و من بسیار سپاسگزار است. در گرجستان وجود دارد مقدار زیادی از سر و صدا در مورد آن; بسیاری از سازمان های رسانه های تحت پوشش اخبار و فعالیت برای من. آنها به افزایش آگاهی عمومی در قفقاز و در سراسر جهان. اما مبارزات این تظاهرات در کشورهای اروپایی نه تنها باعث آزادی آنها همچنین به من کمک کرد و در راه های دیگر. آنها احتمالا تغییر راه من درمان در زندان است. من مطمئن هستم که اگر تا به حال نشده است هر گونه مبارزات من می توانم با آن مواجه اند بسیار سخت تر از زمان در زندان است. من امیدوارم که این تبلیغات همچنان ادامه دارد و که در آن فشار بر مقامات بیش از چگونه آنها را درمان زندانیان سیاسی در جمهوری آذربایجان.

من: و چگونه شما را توصیف شرایط حبس خود را? چگونه شما درمان می شود ؟

AM: پس از من عبور از مرز گرجستان و تحویل به مقامات آذربایجان نبودم شکنجه. اما وجود دارد مقدار زیادی از محدودیت های دیگر: در تماس های تلفنی, ملاقات با بستگان ، من اجازه ملاقات با مادر و برادران و یا هر گونه دیگر اقوام به مدت شش ماه. من نمی هر گونه دسترسی به خانواده ام, به جهنم همسر من برای یک سال. من نمی توانستم تماس با دوستان از طریق تلفن. من تا به حال چندین وکلای اما یکی با من ملاقات کرد اغلب در زندان بود نعمتالله rahu qurbanova. گواهینامه خود را به قانون عمل متوقف شد [2018] من فکر می کنم چون او با من. معاون رئیس زندان [Emin Eminaliyev] بسیار تهاجمی نسبت به rahu qurbanova و ضبط همه اسناد و مدارک او پس از جلسه ما در زندان است. که نقض محرمانه بودن بین من و وکیل. من سعی کردم به شکایت به دادگاه, اما آنها حاضر به حتی در نظر گرفتن آن به بهانه های مختلف. [در سپتامبر 2019, Mukhtarli رفت و در اعتصاب غذا در اعتراض به این اتهام بدرفتاری با وکیل — ed.]

زندانیان سیاسی کنترل شد دو بار به عنوان محکم که دیگر زندانیان. ما نمی توانست کتاب را با هر گونه مطالب سیاسی. زمانی که من مطرح شده این موضوع با کارکنان زندان آنها به من گفت که این محدودیت ها هیچ ربطی به دولت penitential خدمات. آنها گفتند که دریافت theose دستور از ریاست جمهوری.

من: چه خود را آزادی معنی برای مقامات گرجستان? در زمان ربوده شدن خود را وجود دارد بسیاری از حدس و گمان در مورد آنچه مقامات گرجستان ممکن است در مورد آن می دانیم. آیا شما بر این باورند که گرجستان است که هنوز هم محل امن برای آذربایجان مخالفان?

AM: نه, من فکر نمی کنم گرجستان یک کشور امن است. حتی امروز من متقاعد شده است که مقامات گرجستان — رئیس دادستانی به سازمان های اجرای قانون— فقط به تکرار همان اظهارات آنها ساخته شده است. آنها نمی توانند انجام هر چیز دیگری. اگر آنها اعتراف کنم که واقعا ربوده شد در گرجستان و تحویل به مقامات آذربایجان به طور غیر قانونی است که می تواند منجر به استعفای دولت گرجستان. حزب حاکم آماده نیست به خطر از دست دادن قدرت خود بر ربودن یک روزنامه نگار. آنها چیزی را می گویند.

من شده است به صورت رایگان برای بیش از یک هفته در حال حاضر. در آن زمان من با توجه به تعداد زیادی از مصاحبه به گرجستان رسانه ها. من حتی متهم از طرف گرجستان دریافت رشوه برای من آدم ربایی. اما هیچ کس از مقامات گرجستان گفت: هر چیزی در مورد انتشار و یا اظهار نظر در مورد رشوه خواری. قبلا گرجستان دادستانی را بهانه ساخته متهم طرف آذربایجان از امتناع به آنها اجازه می دهد دسترسی به من. آنها گفت که آنها تا به حال نتوانسته به سوال من در زندان در آذربایجان, آنها قادر به انجام مناسب بررسی است. اما در حال حاضر من رایگان. و هیچ کس از گرجستان دادستانی و یا اجرای قانون است با من تماس هنوز در مورد شهادت من.

من: پس از انتشار خود را وجود دارد در حال حاضر بیشتر شده است مشخصات بالا دستگیری مخالفان در جمهوری آذربایجان. برخی از ناظران تعجب می کنم که آیا این شروع موج دیگری از اذیت و آزار سیاسی. پیش بینی شما چیست ؟

AM: سرکوب فعالان جامعه مدنی و هرگز واقعا آرام است. مقامات تهاجمی نسبت به مستقل و انتقادی فکر مردم در آذربایجان جامعه است. پس از آزادی من به تنهایی معنا نیست که مقامات در حال رفتن برای نرم کردن نگرش خود را نسبت به آنها. به یاد داشته باشید که هنوز هم وجود دارد بیش از 100 زندانیان سیاسی در جمهوری آذربایجان. وضعیت سیاسی به طور کلی بوده است سخت از سال 1993 اما همه چیز بدتر شده و حتی بیشتر از الهام علی اف در زمان قدرت در سال 2003. آن را به طور کلی بد جو برای روزنامه نگاران است. حدود سه روزنامه نگاران کشته شده اند در آذربایجان در سال های اخیر: آنها المار حسین اف, Rasim علی اف و رفیق Tagi.

وبلاگ نویس مهمان (مهستی) Galandarov مرده پیدا شد در زندان در سال 2017. من شک دارم که Galandarov مرگ مربوط به دستگیری من: او دستگیر شد فقط یک ماه قبل از من ربوده بود. او همچنین زندگی در تفلیس و با حضور در تظاهرات در مقابل سفارت آذربایجان. یک روز او برای بازگشت به جمهوری آذربایجان به دلایل خانوادگی و بازداشت شد پس از او وارد شدند. سه ماه بعد او را مرده یافت در بازداشت پیش از محاکمه. دیگر وجود دارد, بازداشت بیش از حد. همان سال اپوزیسیون فعال Gozel Bayramli دستگیر شده بود به هنگام بازگشت به آذربایجان از گرجستان است. من گمان می کنم که همه این بازداشتها به نحوی متصل و هماهنگ با مقامات آذربایجان.

چه بعدی ؟ قبل از نوروز, تعطیلات, الهام علی اف, سخنرانی پرداختن به وضعیت سیاسی در کشور و برنامه های خود را برای مبارزه با کروناویروس. رئیس جمهور گفت که مقامات را به مبارزه علیه “ستون پنجم.” چند روز بعد [مخالف] Tofig Yagublu بازداشت شد. من فکر نمی کنم دستگیری او خواهد بود. من فکر می کنم وجود خواهد داشت بازداشت های بیشتر در ماه های آینده.

من: حالا که شما در خارج از زندان برنامه شما چیست ؟

AM: من قصد دارم به استراحت در حالی که برای. من در یک کشور اروپایی در حال حاضر, بنابراین من قصد دارم به یادگیری زبان و در نهایت بازگشت به کار من. با توجه به آدم ربایی و متعددی وجود دارد تحقیقات که من نمی تواند کامل باشد. من امیدوارم که من می تواند کمک به دموکراسی آذربایجان.

من ممکن است مجبور به تغییر محل سکونت اما من تغییر نکرده اهداف من است.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>