کتاب الکترونیکی

یکی از مساله و چالش‌های پیش روی کتاب‌خوانی و کتاب‌فروشی پیدایش پدیده کتاب‌های الکترونیکی است اما کارشناسان براین باوراند تمدن کتاب‌فروشی سنتی کماکان مراقبت خواهد شد .

صنعت کتاب‌فروشی در تراز عالم در یک ده سال اخیر به خاطر رویش و توسعه و گسترش ابزارهای دیجیتالی کتاب‌خوان با معضل دورازشوخی روبرو شده‌است .

سال قبلی در کانادا آمار یک‌چهارم از کتاب‌فروشان کتاب الکترونیکی جداگانه با کسری ۲۰میلیونی مواجه شدند و در ایالات متحده هم اکثری از کتاب‌فروشی‌های مشهور مانند بوردز اند بوکس با ورشکستگی روبرو شدند .

خیلی از ناشران در کشورهای متفاوت مقابل آمازون نمی‌توانند به حیات خویش ادامه دهند و این سؤال مطرح می گردد که آیا ایبوک‌ها یا این که به عبارتی کتاب‌های الکترونیکی در هم اکنون تخریب فرهنگ وتمدن کتاب‌فروشی می‌باشند .

نوامبر پیشین کتاب‌فروشان کانادایی روستا میلیون دلار کاهش درآمد داشتند و در ماه ژوئن این کاهش درآمد به بیست میلیون دلار رسید . آمارهای دیگر هم شبیه این رقم‌ها است .

در ۱۶ فوریه سال ۲۰۱8 کتاب‌فروشی بوردز برای پرهیز از ورشکستگی بدون نقص ناچار شد ۲۲۶ دکان خویش را تعطیل نماید و در ۲۲ جولای این تعطیلی یقه ۳۹۹ خرده‌فروش کتاب این موسسه در سراسر ایالات متحده را گرفت و درنهایت در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱8 پایانی کتاب‌فروشی آن هم بسته شد .

این خطر برای این مغازه زنجیره‌ای کتاب کتاب الکترونیکی در ایالات متحده هم موجود هست . همان‌طور که «برنارد تریدز» یک فروشنده کتاب در پاریس تأکید می نماید پیکار دارای اهمیت خرده‌فروشان کتاب با آمازون است و در اروپا این پیکار فقط به مساله اقتصادی محدود نمیشود بلکه در حوزه فرهنگی هم معضل چشم می گردد . در فرانسه به خاطر تعلق و ریشه‌دار بودن کتاب در تمدن مردمان این میهن دولت مقررات شدیدی برای آمازون اوضاع و احوال نموده است .

در حقیقت اکثری از فرانسوی کتاب‌فروشی‌های کتاب الکترونیکی را به‌عنوان قلب فرهنگ وتمدن خویش می دانند و دولت نیز برای مراقبت این عنصر فرهنگی همت بخش اعظمی برای عدم اشراف سایت‌های آنلاین نظیر آمازون انجام میدهد .

از سوی دیگر , بخش اعظمی از ناشران بزرگ عالم مانند رندوم هاوس , پنگوئن , اشت و سیمون اند شاستر فعلا ۲۵درصد از درآمد خویش را از روش ایبوک‌ها کسب مینمایند و از آن ‌طرف اشراف آمازون در بازار کتاب سبب شده تا در بخش اعظم کشورها مراقبت فرهنگ وتمدن کتاب‌فروشی سنتی حساس شود که اکثری از کشورهای اروپایی از همین حال دست‌به‌کار شده‌اند .

پس از آلمان و یکسری مملکت دیگر هم اکنون انگلیس نیز مالیات‌های سنگینی روی فروش آنلاین کتاب الکترونیکی حال و روز نموده است . در حاضر آمارها نشان میدهد از هر ۲۸ کتاب توزیع‌شده بوسیله آمازون نیمی به‌ صورت چاپی و نیمی از روش کیندل عرضه می شوند .

اخیراً مطالعه‌ای به وسیله دانشکده استاونگر نروژ به سر گروهی «آنا مانگن» در رابطه شم خوانند‌گان به کتاب‌های چاپی و الکترونیک نشان می دهد هنگام تلاوت کتاب از روش نسخه‌های چاپی خواننده گان خاطر بهتری نسبت به اتفاق ها آن دارا‌هستند که در خصوص دستگاه‌های الکترونیک تماشا نمی شود .

مانگن می گوید لمس کتاب به خواننده‌گان حس خاصی در دنبال کردن قصه و نگهداری اتفاق ها آن می دهد . ظاهراً با دقت به‌این مطالعات می‌توان بدین این داستان امیدوار شد که کتاب‌فروشی‌ها محلی برای اتصال مردمان به ادبیات و عشق و علاقه به کتابخوانی به‌صورت چاپی سنتی محسوب میگردند . گام زدن در کتاب‌فروشی و جستجوی کتاب قابلیت و امکان برقراری ارتباطات اجتماعی را مهیا میکند و به لحاظ میرسد این ‌یکی از عوارض محافظت این مکان‌ها در آتی باشد .

دیدگاهتان را بنویسید