نقش باکتریهای روده در رژیم های کاهش وزن

نقش باکتریهای روده درتأثیر رژیم های کاهش وزن

 زیست شناسان سیستم ها در دانشگاه تکنولوژی چالمرز برای اولین بار موفق به شناسایی جزئیات چگونگی تعامل برخی باکتریهای رایج روده در متابولیسم  بدن شدند.این تحقیق به دانشمندان در طراحی مشاوره های تغذیه ای فردی براساس میکروبیوم روده ی افراد به منظور کمک به کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به بیماریها کمک کرده است.

آنها با  تدوین یک  پلت فرم محاسباتی ریاضی توانستند پاسخ  بیماران مختلف به یک رژیم غذایی اصلاح  شده را بر اساس ترکیب باکتریهای روده ای آنها پیش بینی کنند.

پرفسور Nielsenمی گوید: این روش به ما اجاره می دهد  تا متابولیسم انواع باکتریهای موجود در روده ی یک  فرد را شناسایی کنیم  بدین ترتیب می توانیم  راهی برای کنترل مکانیسم های پایه ی متابولیسم انسان بیابیم. بیش از 1000 نوع مختلف باکتری و میکروارگانیسم  در دستگاه  گوارش انسان  وجود دارد که بسیاری از آنها از یک راه یا  چندین راه برمتابولیسم  تاثیر می گذارند. ترکیب میکروبیوم روده ی انسان تا حد زیادی در میان افراد مختلف متفاوت است به همین دلیل  دانشمندان قادر به شناسایی ترکیب  ثابتی از آنها  نیستند البته تحقیقات انجام شده در چند سال گذشته نشان داده است ارتباطی بین برخی بیماریها و ترکیب میکروبیوم روده  وجود دارد، برای مثال در دیابت نوع 2، سخت شدن سرخرگها و چاقی. همچنین ترکیب میکروبیوم روده  در بروز افسردگی  و توانایی بدن برای پاسخ به درمانهای مختلف سرطان تأثیر می گذارد.

 درک چگونگی تعامل میکروارگانیسم ها با غذا در افراد  مختلف کاربسیار پیچیده ای است. تاکنون درک درستی درمورد ارتباط علیتی آنها با هم بدست نیامده است.

در مطالعه ای که اخیراً در مجله ی cell Metanolismمنتشر شد محققان  از طریق کارآزمایی های بالینی اثبات کردند که مدل سازی ریاضی آنها  درست کار می کند.

 دانشمندان نخست ویژگی میکروبیوم روده ی گروهی از بیماران دارای اضافه وزن  را تعیین کردند و سپس آنها را در یک رژیم غذایی کاهش وزن شرکت دادند، انتظار می رفت از وزن همه ی افرادی که تحت این نوع رژیم غذایی بودند، کاسته  شود. با این  حال دانشمندان مشاهده  کردند در بیمارانی که تنوع میکروبیوم روده ای آنها پایین است، میزان چندین ماده ی موجود در خون و مدفوع آنها که معمولاً نشانگر خطراتی برای سلامت این افراد است، کاهش می یابد. این موضوع درافرادیکه میکروبیوم روده ای آنها دارای تنوع زیستی بیشتری است، متفاوت بود. وضعیت  سلامت این افراد به همین  اندازه  تحت تأثیر رژیم غذایی کاهش وزن،  بهبود نمی یابد.

محاسبه ی محتوای ریز مغذی ها درغذاهای مختلف با الگوریتم محاسباتی این امکان را برای دانشمندان فراهم کرده است که چگونگی تأثیر رژیم غذایی بر میکروبیوم روده ای انسان را بررسی  کنند. در این تحقیق مشخص شد افرادی که low gene countsیا LGCهستند، دارای میکروبیوتای فشرده تری نسبت به  افراد  a high gene count یا HGC هستند و با توجه به متابولیسم  میکروبیوتای روده ی این دو گروه، افراد LGCبه مداخلات تغذیه ای بهتر پاسخ می دهند.

محققانافرادی با کمتر از 480 هزار ژن باکتریایی را افرادی با تنوع کم باکتریایی و تعداد ژن پایین(LGC)و کسانی با بیش از 480 هزار  ژن باکتریایی را دارای تنوع زیاد باکتریایی وتعداد ژن بالا(HGC)در نظر می گیرند.

محققان با استفاده از ابزار مدل سازی خود تا حد زیادی توانستند دلیل واکنش متفاوت این دو گروه از بیماران را توضیح دهند. دکتر Nielsenمی گوید: ما توانستیم نشان دهیم  پس از این  رژیم لاغری، روده ی افرادیکه  تنوع میکروبیومی آنها کم است مقادیر کمتری اسید آمینه تولید می کند این یک  توضیح  برای بهبود شیمی خون این افراد است.

دکتر Nielsen  معتقد است در کوتاه مدت،  این تحقیق شناسایی افراد دارای اضافه وزنی که درمعرض خطر زیاد بیماریهای قلبی- عروقی هستند را برای  پزشکان آسانتر می کند  و دستیابی  به مزایای اصلی اصلاح رژیم  غذایی و کاهش  وزن را برای  این افراد امکان پذیر می نماید. او می گوید: به زودی باید بتوانیم براساس میکروبیوم روده ی یک بیمار،  توصیه های تغذیه ای مناسب او را تدوین  کنیم.

دکتر Karine Clementاز دانشگاه  سوربون پاریس درحال حاضر  در امتداد  این خطر فکری  درحال پیگیری و طراحی آزمایشات بالینی جدید برای رسیدن به این هدف است، او می گوید: در دراز مدت  ممکن است  بتوانیم  باکتریهایی را به میکروبیوم روده ی بیمارانی  که متابولیسم  آنها بخوبی عمل نمی کند، اضافه کنیم. آنچه هم اکنون بعنوان پروبیوتیک  در انواع مختلف ماست استفاده  می شود برای پایدار کردن روده و ایجاد محیطی مساعد است  اما درنسل بعدی پروبیوتیکها، هدف افزودن باکتریهایی بطور مستقیم  به میکروبیوم روده  برای ایجاد یک تغییر پایدار در ترکیب میکروبیوم خواهد بود.

 شرکت Metabogenبراساس همکاری محققان دانشگاه چالمرز و دانشگاه گوتنبرگ برای تولید  اینگونه داروها سرمایه گذاری کرده است.

 

ref

آردایت

برچسب ها:  جدیدترین رژیم لاغری سریعدایت رژیمدریافت برنامه غذایی,

دیدگاهتان را بنویسید