نسل های هیوندای آزرا چیست؟

هیوندای آزرای کره‌ای در ابتدا با نام گرنجوور شناخته می‌شد. این خودرو برای اولین بار در سال 1986 توسط کمپانی هیوندای به بازار عرضه شد و به جنگ رقابتی با دیگر سدان‌های لوکس بازار رفت. هیوندای آزرا تا کنون در شش نسل به بازار عرضه شده است. فناوری‌های پیشرفته و طراحی جذاب و مدرن خودرو باعث شد تا از همان ابتدا فروش چشمگیری را تجربه کند. اگر مایلید در مورد همه‌ی نسل‌‌های ارائه شده‌ی خودرو به بازار اطلاعاتی کسب کنید، ما را در ادامه همراهی کنید.

تاریخچه هیوندای آزرا

هیوندای آزرا یکی از سدان لوکس و محبوب کمپانی هیوندای است که اولین نسل آن در سال 1986 و بر اساس یکی از سدان‌های شرکت میتسوبیشی به نام دبونیر (Debonair) شکل گرفت. از آن زمان تاکنون شش نسل مختلف از هیوندای آزرا به بازار عرضه شده است که از نسل چهارم به بعد آن در بازار کشور ما حضور دارد. نسل چهارم آزرا که با کد اتاق TG شناخته می‌شود، محصول سال 2006 شرکت هیوندای بوده که تا سال 2011 نیز بر رو خط تولید قرار داشت. این خودرو که در برخی کشورها با نام Grandeur TG شناخته می‌شود، در سال 2011 تحت یک فیس‌لیفت قرار گرفت که ظاهر به‌مراتب جذاب‌تری را برای این سدان خانوادگی به همراه داشت.

نسل اول و دوم هیوندای آزرا

در نسل اول و دوم این خودرو که همان نسل دوم و سوم میتسوبیشی دبونر بودند، کمپانی هیوندای از پلتفورم و فناوری این خودروی ژاپنی کمک گرفت و محصول جدید خود را از طرف شرکت هیوندای وارد بازار کرد.

نسل سوم هیوندای آزرا

ساخت آزرای نسل سوم، بدون وابستگی به شرکت میتسوبیشی صورت گرفت. کمپانی هیوندای طی تجربیاتی که در تمام این سال‌ها بدست آورده بود، توانست محصول جدیدی با فناوری‌های روز دنیا و ظاهری مدرن ، به بازار عرضه کند.

نسل چهارم آزرا

 این نسل از هیوندای با نام TG نیز شناخته می‌شود، برای نخستین بار در سال 2006 وارد بازار ایران شد. به همین دلیل می‌توان آزرای نسل چهار را آغازی برای ورود این خودرو به بازار ایران دانست. اکثر نسخه‌های هیوندای آزرای TG که در ایران حضور دارند، امکانات رفاهی مناسبی دارند. گرم کن صندلی‌های جلو با قابلیت تنظیم شونده‌ی برقی، سانروف، کروز کنترل، استارت بدون کلید، تهویه‌ی اتوماتیک، مونیتور لمسی 6.5 اینچی، سنسور فشار باد تایرها و … نمونه‌هایی از امکانات رفاهی نسل چهارم هیوندای آزرا است. همین امکانات رفاهی مناسب خودرو باعث شد تا آزرا از همان ابتدا فروش بهتری را نسبت به تویوتا کمری هم قیمت خود داشته باشد.

خودرو آزرای مدل‌های 2006 تا 2010، از لحاظ فنی مجهز به یک موتور 6 سیلندر 3.3 لیتری تنفس طبیعی بود. چنین پیشرانه‌ای در هیوندای توانایی تولید 232 اسب بخار قدرت و 304 نیوتن گشتاور را دارد. یک گیربکس 5 سرعته اتوماتیک، نیروی موتور را به چرخ‌های جلوی اتومبیل وارد می‌کند. خودرو در هر صد کیلومتر 10 لیتر سوخت مصرف می‌کند و شتاب صفر تا صدی 8.2 ثانیه را از خود به ثبت رسانده است. نسخه‌هایی از هیوندای آزرای TG که وارد بازار جهانی شدند، شامل پیشرانه‌های دیزلی و بنزینی بودند. اما فقط همین پیشرانه‌ی 6 سیلندر وارد کشور ما شد.

فیس لیفت آزرا در سال 2011، با رینگ، سپر و چراغ‌های ال ای دی داخل داشبورد وارد بازار شد. عملکرد بالاتر پیشرانه در نسخه‌ی فیس لیفت باعث شد تا مصرف سوخت خودرو به 9.8 لیتر کاهش پیدا کند و خودرو شتاب صفر تا صدی 7.9 ثانیه را به ثبت برساند. حداکثر سرعت خودرو در نسخه‌ی نیوفیس نسل چهار، 240 کیلومتر بر ساعت است. به عبارتی در نسخه‌ی نیو فیس نسل چهار، اصلاحاتی در سیستم زمان بندی متغییر سوپاپ‌ها‌‌ی همان پیشرانه‌ی قبلی صورت گرفت، پیشرانه‌ی جدید، قادر به تولید 259 اسب بخار قدرت و 316 نیوتن متر گشتاور است. نیروی موتور هم توسط یک گیر بکس 6 سرعته‌ی اتوماتیک، وارد چرخ‌های جلوی اتومبیل می‌شود.

این خودرو از لحاظ ایمنی هم بسیار موفق ظاهر شد. حضور 8 عدد کیسه‌ی هوا، ترمز ضد قفل ABS، سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD‌، سیستم کنترل پایداری و کنترل کشش، پشت سری‌های فعال شونده صندلی‌های جلو و … نمونه‌ای از تجهیزات ایمنی خودرو است.

نسل پنجم هیوندای آزرا

 نسل پنجم هیوندای آزرا، از لحاظ طراحی و امکانات رفاهی، پیشرفت چشمگیری نسبت به نسل‌های پیشین خود داشت. در نسخه‌های فول آپشن نسل پنجم آزرا، امکاناتی نظیر بیشتر شدن تعداد ایربگ‌ها و سیستم کنترل ترمزها هنگام پیچیدن دیده می‌شود که در نمونه‌ی قبلی وجود نداشت.

خودرو از لحاظ فنی مجهز به یک پیشرانه‌ی 3 لیتری 6 سیلندراست، که توانایی تولید حداکثر قدرت 250 اسب بخار و گشتاور 282 نیوتن متر را دارد. یک گیربکس 6 سرعته‌ی اتوماتیک، نیروی موتور را به محور جلوی خودرو وارد می‌کند. خودرو در مدت زمان 8 ثانیه از حالت سکون به سرعت صد کیلومتر بر ساعت می‌رسد و دارای حداکثر سرعت 235 کیلومتر بر ساعت است. خودرو آزرای نسل 5، در هر صد کیلومتر 9.5 لیتر سوخت مصرف می‌کند. نسل پنجم هیوندای آزرا با نام گرنجوور نیز شناخته می‌شود

نسل ششم هیوندای آزرا

 به دلیل ممنوعیت واردات خودرو به ایران در سال 2018، بسیاری از نسخه‌های آزرای نسل 6 خیلی دیر از گمرک ترخیص شدند. از این رو تعداد زیادی، از این نسل خودرو در کشور موجود نیست. کرمان موتور در سال 2018، عهده دار واردات و عرضه‌ی همین تعداد اندک خودرو به بازار کشور شد.

آزرای نسل ششم که با کد IG نیز شناخته می‌شود، از لحاظ رفاهی، امکانات نسبتا کامل‌تری داشت. سیستم درایو مود و دوربین 360 درجه از آپشن‌های اضافه شده به خودرو است.

آزرا در سال 2017 موفق شد نمره‌ی 92.5 از 100 را در تست ایمنی موسسه‌ی Kncap کره بدست آورد. خودرو از نظر فنی مجهز به یک پیشرانه‌ی 2.4 لیتری 6 سیلندر است که توانایی تولید 188 اسب بخار قدرت و حداکثر گشتاور 241 نیوتن متر را دارد. خودرو دارای مصرف سوخت ترکیبی 8.3 لیتر در هر صد کیلومتر است و در مدت زمان 9.7 ثانیه سرعت خود را از صفر به 100 می‌رساند.

دیدگاهتان را بنویسید