مناسب ترین تیر آهن مخصوص ساختمان سازی

تیرآهن و میلگرد از پرکاربردترین انواع آهن آلات هستند که در ساختمان بیشترین استفاده را دارند. بر اساس نسبت بال‌ها و عرض آن‌ها به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. تیرآهن مهمترین نوع پروفیل‌های ساختمانی است که به سه صورت معمولی IPE (استاندارد اروپا و ایران)، INP (استاندارد چین و روسیه) و IPB (بال پهن) وجود دارد. تیرآهن معمولی به ارتفاع ۸۰ تا ۶۰۰ میلیمتر عرضه می‌شود و مورد استفاده آن در ستون‌ها، خرپاها، نعل درگاه‌ها، بیم‌ها در پوشش سقف‌ها و پل‌های لانه زنبوری می‌باشد.

مشخصات تیرآهن

پیش از خرید لازم است اطلاعاتی در خصوص مشخصات ظاهری تیرها داشته باشیم. تیرها از لحاظ شکل ظاهری شبیه حرف H برعکس می باشند. بال تیر به قسمت بالا و پایین آن اطلاق شده و به قسمتی که دو بال را به یکدیگر متصل می کند تیغه آن گفته می شود. همچنین فاصله پشت به پشت بال ها جان تیر نامیده می شود. سایز تیر بر اساس طول جان اعلام می گردد.

 

انواع تیرها بر اساس تکیه گاه

یک تقسیم بندی دیگر برای تیرها بر اساس تکیه گاه می باشد که متشکل از سه نوع تکیه گاه مفصلی (پینی) ، غلتکی و ثابت است.

 

تیر با تکیه گاه مفصلی : تیرهای مفصلی، در مقابل حرکت در هر جهتی مقاومت می کنند.

تیر با تکیه گاه غلتکی : تیرهای غلتکی در مقابل حرکت در جهت عمود بر محورش مقاومت می کنند.

تیر با تکیه گاه ثابت : تیرهای ثابت از حرکت و دوران تیر در هر جهتی جلوگیری می کند. این در حالی است که در تیرهای غلتکی و تیرهای مفصلی، حرکت دوران و چرخش در محل تکیه گاه آزاد است.

 

استفاده از تیرآهن برای ساختمان سه طبقه

برای ساخت سازه های بلند و چند طبقه، اسکلت های فلزی بسیار مناسب هستند زیرا دارای ماندگاری و استحکام بیشتری است، همچنین این سازه ها وزن کمتری دارند و سبب کاهش وزن ساختمان می شوند. برای ساخت یک ساختمان سه طبقه پس از مراحل گود برداری، بتن مگر، آرماتور بندی، بتن ریزی و صفحه گذاری نوبت به اجرای ستون می رسد که برای این کار به تیرآهن نیاز است و باید اندازه ها را با توجه به ارتفاع ستون اندازه گیری کرد و سپس اندازه مورد نیاز را روی تیرآهن پیاده کرده و از تیرآهن های با شمار کمتر در صفحه گذاری طبقه دوم و سوم استفاده شود تا ضخامت ستون ها و بار مرده ساختمان کاهش یابد.

 

زبانه کردن تیر در اجرای اسکلت فلزی

زبانه کردن، به منظور برداشتن بخشی از تیرآهن در قسمت اتصال تیرها، به منظور افزایش سطح تماس دو تیر می باشد. محل اتصال دو تیر در اسکلت فلزی، تحت تاثیر نیروهای برشی، کششی و یا فشاری قرار می گیرند. به همین منظور باید سطح تماس آنها را تا حد ممکن افزایش داد.

 

اتصال تیرهای پوشش به تیر اصلی : در این اتصال در صورتی که اختلاف ارتفاع دو نیم رخ زیاد باشد نیازی به زبانه کردن نیست. تیرچه به کمک نبشی به جان تیر اصلی جوش می شودکه اصطلاحاً به آن اتصال تودلی گویند

تیرهای لانه زنبوری تحمل لنگر خمشی بیشتری دارند. برای تولید این تیرها جان آن را به صورت ذوزنقه برش می دهند و سپس آن ها را به هم جوش می دهند. در نهایت شکل ظاهری این محصولات به صورت لانه زنبوری می شود. از مزایای این نوع تیر می توان به وزن سبک تر و صرفه اقتصادی بالاتر و عبور راحت تر لوله های برق و تاسیسات از میان آن ها اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید