مبحث طراحی ویلا

 

برای زیبایی بیرونی و داخلی یک ساختمان، و همچنین آرامش بخش و دلپذیر بودن سکونت در آن، مبحث طراحی ویلا یک امر مهم و بسیار تاثیر گذاراست.
به راستی چه میزان از مردم؛ از اهمیت، نکات و انواع طراحی ویلا اطلاع دارند؟

طراحی ویلا
طراحی ویلا

1-اهمیت طراحی ویلا

در طراحی ویلا به دو مورد نمای خارجی و دکوراسیون داخلی توجه می شود. این موارد باید به گونه ای انجام شود که علاوه بر فراهم آوردن لذت و آرامش برای ساکنان در داخل، دارای نمای شیک و زیبای بیرونی هم باشد.

محل ساخت، نورپردازی، چشم انداز، محوطه سازی، راه های ارتباطی و چندی دیگر از مواردی این چنینی، همه از نکاتی هستند که در طی فرآیند طراحی ویلا باید به آن دقت نمود تا از مشکلات احتمالی مثل: دشواری رفت و آمد یا به وجود آمدن منظره ای نامناسب در آینده جلوگیری کرد.

طراحی ویلا باید متناسب با شرایط فرهنگی باشد و نوع معماری و دکوراسیون داخلی بر اساس آن طراحی شود.

همچنین شرایط اقلیمی منطقه هم باید در نظر گرفته شود. برای مثال؛ باتوجه به آب و هوا باید در انتخاب مصالح ساخت و ساز دقت نمود.

ویلا باید تمام شرایط آسایش را دارا باشد. یعنی هنگام طراحی می بایست به نکاتی نظیر فضای سبز، محل بازی کودکان، دور بودن از راه ها و خیابان های پر ترافیک، فرودگاه و یا هر سر و صدای آزاردهنده و بوهای ناراحت کننده و نیز کنترل سروصدای داخل محوطه ی ویلا توجه شود.

یکی از مهم ترین دغدغه های انسان احساس امنیت است. لذا یک ایمنی بالا، حتما به ارزش و اعتبار ویلا می افزاید.

استفاده از تکنولوژی، باعث راحتی بیشتر ساکنین خواهد شد. برای نمونه؛ تعبیه ی سیستم تهویه هوا یا تاسیسات گرمایشی و سرمایشی مدرن در دنیای امروزی، امری ضروری به نظر می رسد.

2-طراح ویلا کیست؟

کسانی که در زمینه ی طراحی داخلی یا معماری خارجی ویلا فعالیت می کنند، با طراحان سایر ساختمان های شهری متفاوتند.

این افراد باید حرفه ای و کاملا با سابقه باشند. مشتاق و علاقه مند به این شغل، جزئی نگر و مسلط به اصول ساخت و ساز ویلا بوده و قادر باشند تا هزینه و چگونگی انجام پروژه را مرحله به مرحله برآورد کنند.

طراح می بایست قدرت مدیریت قوی و تیمی حرفه ای داشته باشد و با در نظر گرفتن سلیقه ی کارفرما، تصمیمات درست در جهت زیباسازی و فراهم آوردن هرچه بیشترِ رفاه برای ساکنین گرفته و آن ها را به مرحله اجرا برساند.

همچنین باید تیم ساز باشد و بتواند بهترین افراد را کنار یکدیگر جمع کرده و بهترین عملکرد را از آنان بگیرد.

اما با تمام این نکات؛ طی ساخت و طراحی یک ویلا، مهم تر از این که طراح، یک معمار ایده آل باشد، این است که مناسب خودتان باشد. به عبارت دیگر؛ شرایط عالی زمانی اتفاق می افتد که متولی پروژه خواسته های شما را بفهمد و بتواند ایده های شما را اجرا کند.

توجه داشته باشید که اعمال سلیقه ی شخصی، تنها نکته ای است که باعث می شود شما ساخت یک ویلا را به خرید آن ترجیح دهید. پس ایجاد یک هماهنگی و حفظ آن در طول انجام پروسه با معمار ضروری است.

https://images.adsttc.com/media/images/5500/9b96/e58e/cee4/f100/0101/large_jpg/shutterstock_192408974.jpg?1426103181

۳- انواع ویلا (مدرن)

مهم ترین نکته در معماری این نوع ویلا، اهمیت کارایی و عملکرد گرایی است. در ساخت ویلای مدرن تلاش می شود که با صرف کمترین هزینه، بالاترین کارایی دریافت شود. مورد اول در هدف این نوع طراحی، رفع نیاز است و هیچ معنی و مفهوم، سمبل یا نمادگرایی اضافی را دنبال نمی کند.

از ویژگی های شاخص این سبک می توان به: طراحی آزاد، تناسب بین فضای داخلی و خارجی و استفاده از فناوری های جدید به ویژه جایگزینی شیشه به جای دیوارهای بلند اشاره کرد.

از مزایای ویلای مدرن، امکان پیاده سازی ایده های خلاقانه و نو، نورگیری بهتر به واسطه ی وجود پنجره های بزرگ، امکان بازسازی و افزایش وسعت در آینده، و توجه زیاد به محیط زیست را می توان به عنوان مهم ترینشان قید کرد.

اشکال و در و پنجره ها معمولا به شکل مکعب و گوشه دار ساخته می شود و سه متریال پرکاربرد در هنگام ساخت عبارت است از: چوب ، سنگ و شیشه.

توجه به چشم انداز بیرونی در هر اتاق و نیز ارتباط آسان بخش های مختلف با یکدیگر، از خصوصیات طراحی داخلی آن ها می باشد. علاوه بر آن؛ یکی از حائز اهمیت ترین موارد در طراحی ویلای مدرن، ایجاد سطوح ساده و خطوط متقاطع برای جذابیت و ایجاد تعادل بصری می باشد.

۴-انواع ویلا (کلاسیک)

این نوع ویلا با فضای قدیمی و تزئینات بیشتر، معمولا مورد علاقه ی افراد سنتی می باشد. عنصر پرکاربرد در ساخت نمای آن سنگ است و نورپردازی مصنوعی به اندازه ی نور طبیعی مهم شمرده می شود.

ستون ها و دیوارهای بلند، استفاده ی زیاد از تکنیک تقارن و آینه های بزرگِ قدی موجب جذابیت هرچه بیشتر این سبک می شود.

رنگ های مشکی، سفید، برنزی، طلایی و قهوه ای موجب القای حس اعتماد، قدرت و رسمی بودن می شوند.

به طورکلی می توان از چند مورد برای توصیف خصوصیات این سبک نام برد:

تقارن: نظم و تعادل دکور در همه ی قسمت های ساختمان بسیار مهم است و فرش ها، مبلمان، تابلوهای روی دیوار و حتی نگاره های سقف حتما باید متقارن باشند.

حاشیه های نرم: برخلاف سبک مدرن؛ تا حد ممکن از زاویه های تیز و اشکال گوشه دار پرهیز می شود و در دکوراسیون داخلی باعث می شود که مبل ها و بالشتک ها گرم تر به نظر آید.

فرش ها و طرح های کلاسیک: در داخل چنین سازه هایی معمولا از فرش های دستباف، طرح های شطرنجی روی سطح و پرده های راه راه استفاده می شود.

تمام این ها باعث می شود تا پروسه ی ساخت یک ویلای کلاسیک به امری پرهزینه و گران تبدیل شود.

امروزه جست و جوی راهی برای فرار از شلوغی، ازدحام جمعیت، ترافیک کلانشهرها و سر و صدای آزاردهنده ی شهری، به جوابی ختم می شود که تعداد زیادی از مردم به دنبال آن به فکر ساخت ویلای اختصاصی خودشان می افتند.

بنابراین؛ همان طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، طراحی ویلا در هر نوع از آن امری پیچیده است و باید همه ی جوانب آن را در نظر گرفت. تک تک نکات ذکر شده می تواند در ارزش ویلا هنگام معامله، یا رفاه و آرامش آن هنگام سکونت، تاثیر زیادی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید