سرمایه گذاری در بازار طلا خوب است؟

نوسانات قیمت طلا در بازار این روزها خیلی ها را به فکر خرید طلا انداخته است. وقتی شب ها دور هم جمع می شوند. یکی می گوید  در این اوضاع اقتصادی بهترین سرمایه گذاری خرید طلا است. یکی می گوید باید به فکر خرید ملک و آپارتمان بود. یکی می گوید بازار بورس خیلی بهتر از بازار  سکه و طلا و ملک است.

شما چه فکر می کنید؟ اگر به دنبال سرمایه گذاری هستید حتما با یک مشاور خوب مشورت کنید. زیرا انتخاب هریک از این گزینه ها نیازمند مقدمات و تمهیداتی است. اگر شما  می خواهید پولی را در دراز مدت سرمایه گذاری کنید شاید بازار بورس با هماهنگی کارگزاران زبده انتخاب خوبی باشد. اما اگر تردید دارید و شاید همین چند ماه آینده دوباره می خواهید سرمایه خود را به نقدینگی تبدیل کنید می توانید از بازار طلا استفاده کنید.

شاید خرید طلا از جهاتی خوب باشد. اول این که شما با مبلغ کم هم می توانید سرمایه گذاری کنید. مثلا نمی توانید با پنج میلیون تومان، خانه یا ملک بخرید اما با توجه به قیمت طلا می توانید سکه و طلا بخرید. نکته  دوم آن که هر زمان که به پول نیاز داشتید می توانید سریع آن را نقد کنید.

اما خرید طلا هم نیازمند هوشمندی های لازم است . بارها شنیدیم که افراد  با خرید طلا تمام سرمایه خود را از دست دادند به این دلیل که اولا در زمان مناسب خرید نکردند دوم این که از جایی مطمئن خرید نکردند سوم این که  طلاهای دست دوم خریدند که چندان رد و نشانی از صاحب و مالک اصلی ندارد . بنابراین  همان طور که برای ورود به بازار بورس نیازمند مطالعه و  تحقیق است برای این که طلا بخرید باید دانش مقدماتی را برای ورود به این بازار  داشته باشید تا با خیال راحت در این بازار سرمایه گذاری کنید.

بعضی ها تصور می کنند که  می توانند به هر صورتی که فکر می کنند به بازار طلا ورود کنند در صورتی با یک اشتباه شاید سرمایه شما نابود شود بنابراین حتما سعی کنید با یک کارشناس یا فروشنده حرفه ای مشورت کنید و از کسی طلا بخرید که کاملا او را می شناسید و به او اعتماد دارید.

همین چندی قبل خبری منتشر شد مبنی بر این که یک خانواده با فروش همه دارایی خود طلاهای دست دومی  از یک سایت مجازی خرید. بعدها که قرار شد آنها را بفروشد متوجه شد بیش از نیمی از طلا ها تقلبی و فاقد کد اعتباری بودند  و عیار آنها تقلبی بوده است. در این مواقع هیچ کس مسئولیتی قبول نمی کند و تمام ضررها بر عهده شماست.

بنابراین لازم است همه هموطنان عزیز با درایت و هوشمندی در بازار طلا سرمایه گذاری کنند. اگر قرار است طلا  بخرید  طلای دست دوم نخرید و اگر اصرار بر این قضیه دارید از هر سایت و پیج اینستاگرامی خرید نکنید چرا که شاید همان اتفاق برای شما نیز تکرار شود و همه سرمایه های شما بر باد برود.

شما طلایی بخرید که کد آن قابل رد یابی و کنترل باشد یعنی  در صورت بروز مشکل ردیابی شود و شما سرمایه خود را از دست ندهید. حتی خرید و فروش طلاهای دست دوم برای طلا فروشی ها هم غیر قانونی است و رییس اتحادیه طلافروشان بارها و بارها در مصاحبه های رسانه ای این را اعلام کرده است که طلای دست دوم نخرید اما هم چنان برخی از افراد برای این که طلای دست دوم  هزینه یا کارمزد ساخت ندارد و برای آنها ارزان تر تمام می شود اقدام به خرید چنین طلاهایی می کنند.

چندی قبل محمد کشتی آرای درباره فعالیت سایت های خرید و فروش طلا و سکه در دنیای مجازی گفت:‌ از هموطنان عزیز درخواست می کنم تحت هیچ شرایطی نسبت به خرید سکه و طلا از سایت ها و پیج های دنیای مجازی اقدام نکنند. متاسفانه هنوز قوانین و مقررات مربوط به مشاغل دنیای مجازی تدوین نشده و تا انجام این مساله از مردم تقاضا داریم که از خرید و فروش سکه و طلا در دنیای مجازی بپرهیزند.

اگر شما این توصیه را رعایت نکنید در صورت بروز مشکل دود آن به چشم خودتان می رود . گرچه خرید و فروش طلاهای دست دوم می تواند سود دهی خوبی داشته باشد اما گاهی همه آن چه که اندوختید بر باد می رود و ناگزیر باید آه و ناله کنید. بنابرین عقل حکم می کند که قبل از هر اقدامی با چشمان باز وارد این بازار شوید و اگر فقط یک بار قصد این کار را دارید بهتر است به همان جایی بروید تاکنون که  طلا می خریدید.

پیشنهاد منطقی این است تا زمانی که قوانین محکمی  در زمینه خرید و فروش طلا در فضای مجازی مصوب نشده از این کار پرهیز کنید و سرمایه خود را در معرض خطر قرار ندهید.

هوشمندی شما  می تواند امکان های زیاد موفقیت مالی را برای شما فراهم کند و شکی نداشته باشید که ثروتمند شدن نیازمند هوشمندی و مطالعه و بررسی و تحقیق است. با چشم و گوش بسته وارد بازار طلا شدن خطراتی دارد که می تواند منجر به نابودی سرمایه شما شود. مخصوصا خانواده هایی که پول اندکی جمع کردند و می خواهند در وضعیتی که تورم هر روز بیشتر می شود پول آنها ارزش خود را حفظ کند پس ناگزیر وارد بازی خرید و فروش طلای دست دوم می شوند.

لطفا  قبل از هر اقدامی  وارد اینترنت شوید و کمی جست و جو کنید و اخبار مرتبط با بازار سکه و طلا را بخوانید و به توصیه های افراد مسئول گوش کنید تا خدای نکرده متضرر نشوید و سرمایه شما بر باد نرود.

همچنین حرف افرادی را  که نمی شناسید و به آنها اعتماد ندارید را گوش نکنید زیرا  هیچ کس نمی تواند سرمایه شما را بدون آگاهی ضمانت کند و تنها دل شما برای پول خودتان می سوزد پس اگر هم چنان دوست دارید که در بازار طلا سرمایه گذاری کنید و یا طلا های دست دوم بخرید  ابتدا کمی احتیاط به خرج دهید و  همه اوضاع و احوال را به درستی بسنجید تا سرمایه شما افزوده شود و به آن چه که آرزو کردید برسید.

در انتها ضروریست با توجه به نوسانات قیمت دلار  درباره سرمایه گذاری در بازار ارز این هشدار را بدهیم که تصور نکنید ورود به این بازار می تواند برای شما سودآور باشد. چه بسیاری از افراد که در همین ماههای گذشته با ضررهای هنگفتی روبرو شدند و بطور کلی تمام دارایی خود را از دست دادند.

دیدگاهتان را بنویسید