درهای بسته مدارس؛ فاجعه‌ای برای یک نسلگروه بین الملل: در میانه ماه ژوئیه یک میلیارد کودک در سراسر جهان با درهای بسته مدارس روبرو بودند. دبیرکل سازمان ملل ادامه تعطیلی مدارس به دلیل مبارزه با کرونا را “فاجعه‌ای برای تمامی یک نسل” دانسته است.
آنتونیو گوترش، گفت: بازگشت دانش‌آموزان به مدارس باید بالاترین اولویت باشد. در میانه ماه ژوئیه در حدود ۱۶۰ کشور بیش از یک میلیارد دانش‌آموز به دلیل شیوع کرونا از رفتن به مدرسه محروم ماندند، حداقل ۴۰ میلیون از آنها کودکانی هستند که از رفتن به پیش‌دبستانی محروم شدند.
گوترش در مراسم افتتاح کمپین سازمان ملل با نام “آینده ما را نجات دهید” در این باره گفت: «ما هم‌اکنون در آستانه یک فاجعه برای یک نسل هستیم، فاجعه‌ای که می‌تواند پتانسیل انسانی را به طور وسیعی از بین ببرد، پیشرفت‌های دهها ساله را تضعیف و نابرابری‌های عمیق را تشدید کند.»دبیرکل سازمان ملل هشدار داد به محض اینکه در هر نقطه شیوع ویروس کرونا تحت کنترل درآید، باید اولویت اصلی بازگشت دانش‌آموزان به سر کلاس‌های درس باشد. در این راستا او مشاوره دادن به اولیا، مربیان و معلمان را دارای اهمیتی اساسی دانست.طبق پژوهشی که در استرالیا انجام شده، با تدابیری مانند ردیابی تماس می‌توان خطر شیوع کرونا در مدارس و مهد کودک‌ها را پایین نگه داشت.در عین حال بر اساس پژوهش محققان یک نشریه علمی تخصصی، معلمان، مربیان و کودکانی که آلوده به ویروس کرونا باشند و در دوران نهفتگی این ویروس به مراکز آموزشی بروند، تنها می‌توانند تعداد کمی از افراد را مبتلا کنند.در مجموع ردیابی مؤثر افراد آلوده، کلید جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در مدارس و مراکز مراقبت روزانه از کودکان است.در آلمان از این هفته به تدریج در تمامی ایالت‌ها مدارس بازگشایی می‌شوند. رعایت مقررات بهداشتی مثل ضدعفونی کردن دستها و رعایت فاصله یک و نیم متری قرار است در تمامی مدارس اجرا شود اما بحث بر سر اینکه دانش‌آموزان باید با ماسک سر کلاس بنشینند یا نه همچنان ادامه دارد.

 Source link

ایندکسر