حج فقط با هزار زائر برگزار می‌شود؟

[ad_1]

گروه جامعه: مقام‌های سعودی از برگزاری مراسم حج ۲۰۲۰ از تاریخ ۲۹ جولای و با حضور حدود هزار نفر زائر خبر دادند. الجزیره گزارش داد که مراسم حج مسال از تاریخ ۲۹ جولای (هشتم مرداد) با رعایت سختگیرانه آیین‌نامه های بهداشتی برپا خواهد شد و تنها هزار نفر قادر خواهند بود در این مراسم مذهبی شرکت کنند. این افراد پس از پایان حج باید به قرنطینه بروند. همچنین بر اساس اعلام پیشین وزارت بهداشت عربستان، تنها  کسانی می‌توانند در حج امسال شرکت کنند که کمتر از ۶۵ سال داشته باشند و بیماری مزمن یا زمینه‌ای در ارتباط با ویروس کرونا نداشته باشند.مراسم حج که سالانه در اواخر ماه جولای با حضور حدود دو میلیون نفر در عربستان برگزار می‌شد، یکی از بزرگترین گردهمایی‌های مذهبی جهان شناخته می‌شود. اما پس از آن‌که مسؤولان برگزاری رویدادهای جهانی بزرگی همچون بازی‌های المپیک توکیو به دلیل گسترش ویروس کرونا ناچار به تعویق و یا لغو برنامه‌های‌شان شدند، مقام‌های عربستان سعودی نیز در نهایت تصمیم به کاهش چشمگیر شمار زائران امسال گرفتند و طبق اعلام مسئولان حج و زیارت این کشور، امسال تنها هزار نفر قادر خواهند بود فریضه حج را به جا بیاورند. در حالی که مقامات سعودی اعلام کردند حج امسال تنها با حضور هزار نفر از شهروندان این کشور و خارجی هایی که از قبل در این کشور بوده اند برگزار خواهد شد اما برخی منابع خبری از برگزاری حج با حضور ۱۰ هزار زائر خبر داده‌اند. 

ایجاد «کمربند امنیتی» در اطراف «مکه مکرمه»

همچنین ایرنا هم نوشت: سرلشکر «زیاد الطویان» فرمانده اداره امنیت حج از ایجاد «کمربند امنیتی» در اطراف «مکه مکرمه» در طی مراسم حج امسال خبر داد.الطویان امروز سه شنبه 31 تیر ماه در گفت وگو با روزنامه سعودی «الشرق الاوسط » چاپ لندن افزود: امسال مکه مکرمه شاهد ایجاد کمربند امنیتی در تمام ورودی‌ها خواهد بود تا از ورود اشخاص به جز کارگران و افراد دارای مجوزهای ویژه برای حج جلوگیری شود.وی اضافه کرد: تعداد کم زائران امسال هیچ تغییری در برنامه‌های امنیتی و پیشگیرانه هر ساله نیروهای برگزارکننده حج ایجاد نخواهد کرد.وی تأکید کرد: آمادگی‌های امنیتی مورد نیاز از سوی پلیس و نیروهای امنیتی عربستان برای مراسم حج تدارک دیده شده و در دست اجرا است.بر اساس این گزارش، الطویان همچنین دیروز دوشنبه 30 تیر ماه در نشست فرماندهان نیروهای امنیتی حج در مکه مکرمه گفت: به دلیل شرایط ویژه شیوع «ویروس کرونا»، تدابیر امنیتی استثنایی برای مراسم حج امسال در نظر گرفته‌ایم و در اطراف «مشاعر مقدسه» (منا، مزدلفه و عرفات) کمربند امنیتی کاملی ایجاد شده ‌است.فرمانده اداره امنیت حج افزود: نیروهای امنیتی عربستان به هیچ ‌یک از حجاج بدون داشتن مجوز رسمی اجازه ورود به مشاعر مقدس را نخواهند داد.او توضیح داد: هر کس ممنوعیت ورود به مشاعر مقدسه را نادیده بگیرد و نقض کند، ۱۰ هزار ریال سعودی جریمه خواهد شد.وزارت حج و عمره عربستان چندی پیش با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که حج امسال با حضور ده هزار تن از اتباع خارجی مقیم این کشور به همراه شهروندان سعودی برگزار می‌شود.برگزاری محدود مراسم حج درحالی رخ می‌دهد که عربستان سالانه ۱۲ میلیارد دلار از حج و عمره درآمد دارد و این کشور برنامه‌ریزی کرده بود گردشگری مذهبی خود را تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی، سالانه به ۱۵ میلیون نفر افزایش دهد.محدودیت در مراسم حج فشار مالی بیشتری به سعودی وارد خواهد کرد. عربستان در شرایط کنونی با توجه به شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت و نیز کاهش شدید قیمت نفت، با بحران جدید مالی و سیاست ریاضت اقتصادی روبرو است.

[ad_2]

Source link

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>